اجرای طرح مراقبت از بیماری‌های ویروسی آبزیان در مزارع پرورش ماهی چهارمحال و بختیاری

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره‌کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری از انجام مرحله نخست طرح ملی مراقبت از بیماری‌های ویروسی آبزیان در مزارع پرورش ماهی استان خبر داد.

مظاهر زمانی اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری به عنوان قطب تولید ماهیان سردآبی در کشور، جایگاه مهمی در تأمین این ماده غذایی مفید برای مصرف داخلی و صادرات محصولات مختلف این صنعت، دارا است.

وی افزود: یکی از وظایف سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها پیشگیری، کنترل و مقابله با بیماری‌های دام، طیور و آبزیان است که در این راستا هر ساله برنامه‌هایی در سطح ملی و استانی اجرا و موجب حفظ سرمایه‌های دامی می‌شود.


بیشتر بخوانید


زمانی اضافه کرد: در راستای اجرای دستورالعمل طرح ملی مراقبت از بیماری‌های ویروسی آبزیان سازمان دامپزشکی کشور مرحله اول این طرح در استان آغاز شده است و تا پایان آذرماه نیز ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بر اساس این برنامه کارشناسان شبکه‌های دامپزشکی از تمامی مزارع تکثیر و پرورش ماهی واجد شرایط (طبق دستورالعمل) در استان که حدود ۴۸۰ مزرعه بوده نمونه‌برداری کرده و به آزمایشگاه مرکز تشخیص بیماری‌های ماهیان سردابی در شهرکرد ارسال می‌کنند.

زمانی ادامه داد: همه مزارع تکثیر، تفریخ و پرورش واجد شرایط براساس دستورالعمل تحت مراقبت فعال قرار گرفته و از نظر وجود بیماری‌های ویروسی کنترل می‌شوند، همچنین کارشناسان دامپزشکی استان آماده ارائه هرنوع مشاوره در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری در سطح مزارع پرورش ماهی هستند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار