کتاب جنگ زنجان با نگاهی به تاریخ دویست ساله اخیر شهر زنجان و واکاوی اقدامات و رویکرد نظامی فرقه بابیه در کشور، توسط نویسنده زنجانی چاپ و منتشر شد.

پرویز فتح الله پور نویسنده کتاب «جنگ زنجان»  گفت: این کتاب در مورد یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ دویست ساله اخیر زنجان است، واکاوی یکی از سه جنگی است که پس از ظهور بابیه در کشور اتفاق افتاد و جریان بابیه را که جنبشی مذهبی و اجتماعی بود، وارد عرصه نظامی و سیاسی و مقابله مستقیم با دولت مرکزی کرد.

پرویز فتح الله پور افزود: در این کتاب ابتدا اوضاع فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایران مقارن آغاز جریان بابیه مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس نگاهی کلی به شیخیه و ظهور بابیه افکنده می‌شود.

وی ادامه داد: پس از آن موضوع اصلی کتاب یعنی اوضاع زنجان و جریان‌های تأثیر گذار و حاکم در شهر و اختلافات میان طیف اکثریت روحانیان اصولی با ملأ محمد علی نماینده جریان اخباری و گرایش او به بابیه آغاز می‌شود.

نویسنده کتاب «جنگ زنجان» گفت: در دنباله کتاب اوج گیری اختلاف و آغاز جنگ میان دو گروه و دخالت قوای نظامی دولتی و مقاومت نه ماهه بابی ها و خسارات فراوان و ویرانی شهر و آثار و تبعات آن مورد بررسی قرار گرفته است. جنگ در آغازین سال سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به وقوع پیوست.

فتح الله پور نویسنده کتاب «جنگ زنجان» پیش از این مقالات و طرح‌های پژوهشی مختلفی را انجام داده که از آن جمله می‌توان به طرح پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در زنجان اشاره کرد.

طرح پژوهشی نقش زنان در انقلاب اسلامی در زنجان، طرح پژوهشی زن ایرانی و هویت تاریخی، مقاله سیاست مذهبی نادر شاه افشار و مقاله توتون و تنباکو در دانشنامه جهان اسلام از جمله فعالیت‌های پژوهشی فتح الله پور نویسنده کتاب «جنگ زنجان» است.

آئین رونمایی از کتاب «جنگ زنجان» شامگاه چهارشنبه با حضور آیت الله سید محمد حسینی زنجانی از مراجع تقلید جهان تشیع در سالن اجتماعات مسجد جامع شهر زنجان برگزار شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.