قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل:

تحصیل دختران افغان هزینه‌ای به وزارت علوم تحمیل نمی‌کند

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل درباره ممنوعیت از تحصیل دختران دانشجوی افغانستانی توسط طالبان گفت: می‌توانیم به این افراد آموزش مجازی دهیم.

 دکتر وحید حدادی اصل قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل در اجلاس روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور گفت: قوانین حوزه آموزش وزارت علوم هیچ تغییری نکرده است؛ به دلیل اینکه موضوع دختران دانشجوی افغانستانی خاص است، شرایط حضور مجازی را فراهم کرده‌ایم.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل گفت: این احتمال وجود دارد که برخی از دانشگاه‌ها، تعدادی از دانشجویان افغانستانی را بورسیه کنند. دانشجویان دختر افغانستانی باید هزینه تحصیل خود را بپردازند، همچنین با برخی از سازمان‌ها جلساتی داریم که پرداخت هزینه تحصیلی این گروه را پذیرفته‌اند. (در این شرایط) هزینه و بار مالی به دانشگاه و وزارت علوم تحمیل نمی‌شود. تاکنون دو سازمان بین‌المللی، هزینه‌های تحصیلی این دانشجویان را پذیرفته‌اند.

وی درباره سیاست‌های جمهوری اسلامی در ارتباط با کشورهای اروپایی گفت: با اسرائیل فی‌نفسه و با دیگر کشورها به واسطه عملکرد آنها مشکل داریم. قصد داشتیم دفتری را در کشور آلمان افتتاح کنیم، اما در وقایع اخیر به مشکل خوردیم. در حال حاضر، فرصت مطالعاتی برای کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان و فرانسه صادر نمی‌کنیم. فرصت مطالعاتی نباید طولانی‌مدت شود.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل با بیان اینکه یکی از مواردی که در حوزه همکاری‌های بین‌المللی مطرح می‌شود، این است که به دانشگاه‌ها بگوییم که وزارت علوم عضو کدام سازمان‌های بین‌المللی است. وزارت علوم در ۷۰ سازمان عضویت دارد و حق عضویت پرداخت می‌کند، اما از این سازمان‌ها هیچ بهره‌ای نمی‌برد. 

دکتر حدادی اصل ادامه داد: جلساتی را در خصوص سازمان‌های بین‌المللی، اقدامات و کمک‌های آنها با روسای دانشگاه‌ها برگزار می‌کنیم. از سازمان یونسکو شروع خواهیم کرد. به نظر می‌رسد، دانشگاه‌ها نمی‌دانند که چگونه می‌توانند از ظرفیت‌های این سازمان‌ها استفاده کنند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: کشور عراق ۲۷ دانشگاه ایرانی را به دلیل اینکه جزو رتبه‌بندی "شانگهای" نبودند، تحریم کرد. مکاتباتی در این زمینه انجام دادیم. هفته آتی، در ارتباط با این موضوع به کشور عراق سفر می‌کنم.

وی درباره ظرفیت کشورهای همجوار و روابط با آنها گفت: "اتحادیه دریای خزر" را داریم که ظرفیت بسیار بالایی دارد. در نظر داریم که این اتحادیه را در چهار گوشه کشور یعنی اتحادیه شمال، جنوب، غرب و شرق داشته باشیم. دانشگاه‌هایی که مراکز ارتباطی ما شدند، بیشتر برای خود کار می‌کردند که حرف درستی است.

دکتر حدادی‌اصل با بیان اینکه ارتباط در حوزه دریای خزر بسیار خوب است، اظهار کرد: می‌خواهیم در ارتباط با روسیه وقت بیشتری بگذاریم و در آینده سفری به بلاروس خواهیم داشت. در گذشته، کشورهای اروپایی و همسایه انتظار داشتند که برای آنها دانشجو بفرستیم، اما شرایط به نحوی شده است که دانشجو (در داخل) بپذیریم. کشورهای اروپایی و همسایه پذیرفته‌اند که ما می‌توانیم از دیگر کشورها دانشجو بپذیریم. شرایط مساعد محدود به دانشگاه‌ها نیست، چرا که پارک‌های علم و فناوری هم وضعیت خوبی دارند و می‌توانیم دانش و فناوری را منتقل کنیم. معاونت علم و فناوری وزارت علوم در اولین گام با چین ارتباط گرفت. 

قائم مقام وزیر با بیان اینکه در حوزه کشورهای آفریقایی توانسته‌ایم با کشور مالی ارتباط خوبی داشته باشیم، گفت: آنها می‌خواهند که دانشگاه‌های فنی ما (در آنجا) حضور داشته باشند. به دنبال توسعه علوم‌انسانی هستیم، اما برخی کشورها تصور می‌کنند به دنبال ترویج افکار و عقاید خود هستیم و به همین دلیل با آن مخالفت می‌کنند. توسعه علوم فنی می‌تواند زمینه‌ساز حضور رشته‌های علوم‌انسانی شود.

گفتنی است، اجلاس روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، از صبح امروز پنجشنبه ۱۵ دی‌ماه در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز به کار کرده و تا روز جمعه ۱۶ دی‌ماه ادامه خواهد داشت.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۸ ۱۵ دی ۱۴۰۱
به فکر مردم باشید نه افاغنه ، تا کی باید از جیب ملت برای این قوم هزینه کنید، به درستی که خجالت برای مسولان ما اصلا وجود نداره، 9 میلیون افغانی دارند بدون دادن مالیات و پرداخت هزینه های جاری مملکت می‌خورند و می‌خوابند و جولان ميدند و آب از آب تکان نمی‌خورد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۴ ۱۵ دی ۱۴۰۱
به شما چه ربطی دارد؟ فکر بچه های ایران باشید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۲ ۱۵ دی ۱۴۰۱
حتماً و حتماً و حتماً به استعدادهای درون کشور هم توجه کنید. مبادا کسی که درسخون است و می تونه برای کشور مفید باشه رو بهش توجه نکنید
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر