امام جمعه همدان:

حجاب و عفاف یک باور اجتماعی است

امام جمعه همدان گفت: اگر بخواهیم عفاف را در جامعه تقویت کنیم باید باور‌ها تقویت شود و ارزش‌گذاری درستی صورت بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی جمعه ۱۶ دی‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه شهر همدان، با اشاره به سالروز وفات حضرت ام‌البنین (س) بیان کرد: جایگاه مادر به عنوان مربی انسان هیچ بدیلی در اسلام ندارد، اسلام مخالف حضور اجتماعی زنان نیست، اما نقش مادری بدیل ندارد، قالب تمجید‌های قرآنی برای بانوان مربوط به نقش مادری است.

اوافزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با بانوان به مساله حجاب اشاره کردند که به عنوان یک واجب شرعی است، حجاب یک امر دینی، هویتی و فرهنگی است، هم واجب شرعی است که آیات بسیاری در قرآن کریم وجود دارد که به نساء مومنین و زنانی که ایمان به خدا دارند و اعتقاد دارند که پروردگار عالم مسائل آن‌ها را می‌داند، توصیه به پوشش و حجاب کرده است.

امام جمعه همدان تصریح کرد: حجاب نماد هویت و فرهنگ اصیل ایرانی است؛ صرفا مساله مربوط به اسلام نیست، در آیین آریایی قبل از اسلام هم طبق تاریخ زنان طبقه‌بندی‌های مختلفی داشتند، برخی از طبقه‌ها حق تدریس و تعلیم نداشتند، جامعه را به شهروندان درجه یک تا چهار تقسیم کرده بودند و این اسلام بود که با ورود به ایران این طبقه‌بندی‌ها را برداشت.

شعبانی‌موثقی بیان کرد: در تاریخ وجود دارد که در دوران آریایی در ایران زنان محترم در آن روزگار که شهروند درجه یک محسوب می‌شدند، حجاب داشتند، البته ما از منظر اسلام شهروند درجه یک و دو نداریم و همه در پیشگاه الهی مساوی هستند و معیار تقرب تقواست، اما در ایران باستان زنان درجه اول محجوب بودند و برای حفظ حیثیت طبقه ممتاز همیشه حجاب داشتند و حتی صورت خود را نیز می‌پوشاندند.

او ادامه داد: ویل دورانت دانشمند غربی که در مورد فرهنگ ایران قبل از اسلام تحقیق کرده است، در کتاب خود نوشته که زنان طبقه بالای اجتماع جرات نداشتند جز با تخت روان روپوش‌دار از خانه بیرون بیایند، البته زنان ایرانی در دوران مختلفی، چون مادها، پارس‌ها، اشکانیان و سامانیان همه حجاب داشتند.

نماینده، ولی فقیه در استان با بیان اینکه یک ایرانی اصیل چگونه می‌تواند از فرهنگ دینی و ملی خود فاصله بگیرد، اظهار کرد: برهنگی یکی از برنامه‌های مدرنیته و تمدن جدید غربی است که هدف آن استعمار زنان است، در یکی از کتاب‌های غربی تحت عنوان تاریخ لباس بیان شده که قالب کشور‌ها در دنیا نسبت به مساله حجاب توجه داشتند و تا سال ۱۹۵۰ پوشش نسبتا کامل بوده است.

شعبانی موثقی بیان کرد: حجاب یک کنش اجتماعی است که نیازمند باور‌ها و ارزش‌هاست، ما اگر بخواهیم عفاف را در جامعه تقویت کنیم باید باور‌ها تقویت شود و ارزش‌گذاری درستی صورت بگیرد که اگر این مهم به درستی شکل نگیرد تبدیل حجاب به هنجار در میدان عمل با مشکلاتی مواجه خواهد شد که البته تحقق آن نیازمند طرح‌های فرهنگی قوی‌تری است.

امام جمعه همدان گفت: یک زن محجبه با نگاه تمدنی باید به این نکته توجه کند که با این کار خود در میدان مبارزه با تمدنی است که بقایش به برهنگی وابسته است، بقای تمدن غربی امروز وابسته به برهنگی است و با برهم زدن تناسبات فطری و منطقی جنسی همراه است، امروز خانواده در غرب تعریف جدیدی پیدا کرده است، وقتی قالب زنان این کشور با حجاب خود در مقابل این تمدن بایستند، موجب تضعیف این تمدن خواهد شد.

او افزود: مقام معظم رهبری در دیدار خود با بانوان نکته دیگری را هم اشاره کردند و آن متهم نکردن کم حجاب‌ها به بی دینی است، معنای این سخن این است که افرادی که ممکن است حجاب کمتری داشته باشند در جبهه خودی هستند و همانند خانواده‌ای هستیم که در برخی از مسائل با هم اختلاف سلیقه داریم، اما یک جامعه منسجم هستیم.

شعبانی موثقی با تأکید بر تشکیل شورای امر به معروف در دستگاه‌ها افزود: اگر شورای امر به معروف به وظایف قانونی خود عمل کند بسیاری از مشکلاتی که در ادارات وجود دارد اعم از کم‌کاری‌ها، تنبلی‌ها، گره‌هایی که به کار مردم وارد می‌شود و مفاسد مالی پیشگیری می‌شود، تمام دستگاه‌ها قانوناً موظف به تشکیل این شورا هستند که در کنار حراست دستگاه‌ها به عملکرد آن‌ها نظارت کنند.

نماینده، ولی فقیه در استان اضافه کرد: با تشکیل شورای امر به معروف در ادارات، گشت ارشاد مسئولام که مدنظر رئیس جمهور است، محقق خواهد شد، اگر این شورا‌ها فعال شود در بسیاری از موارد می‌تواند بازدارنده باشد و مفاسد اداری را کمتر کند، مساله امر به معروف تنها مربوط به حجاب نیست.

او در بخش دیگری اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس مرجعیت دینی و سیاسی را محکوم کرد و گفت: ما از این‌ها انتظار رفتار‌های مؤدبانه نداریم، ما از این نشریه فرانسوی که بار‌ها و بار‌ها به اسم آزادی بیان به مقدسات توهین کرده، انتظاری نداریم، این‌ها با ادب و نزاکت غریبه هستند، اما دولت فرانسه باید در این زمینه پاسخگو باشد، غربی‌ها دم از آزادی بیان می‌زنند، اما اعتقادی به آن ندارند، آزادی بیان زمانی برای آن‌ها معنا دارد که منافعشان را تأمین کند.

شعبانی‌موثقی به گزینش در ادارت اشاره کرد و یادآور شد: گزینش در ادارات باید مبتنی در عدالت، انصاف، تعهد و تخصص و به دور از روابط باشد، گزینش در برخی از ادارات نباید براساس روابط انجام گیرد که کسی که به گفته عوام پارتی دارد، وارد مجموعه‌ای شود و کسی که روابطی ندارد، نتواند وارد کار شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۹ ۱۶ دی ۱۴۰۱
اول جلو دزدی ها بگیرین