سخنگوی شورای نگهبان:

لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگ‌های جهت اصلاح به مجلس بازگشت

طحان نظیف گفت:مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگ‌های در شورای نگهبان بررسی شد و این لایحه جهت اصلاح به مجلس، ارسال شد.

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه، گزارشی از ۱۱ طرح و لایحه ارسال شده از مجلس و هفت اساسنامه ارسال شده از دولت، به شورای نگهبان ارائه داد.

وی با اشاره به بررسی لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی از پرداخت مالیات گفت: این لایحه در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مخالف شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف افزود: لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع مقدس اسلام و قانون اساسی شناخته نشد و تأیید شد.

وی بیان کرد: مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگ‌های بسیار مفصل بود که در شورای نگهبان بررسی شد. این لایحه ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد. البته اغلب این موارد ایرادات شکلی است و گویا در یکی از کمیسیون‌های مجلس در حال اصلاح است.

وی درباره طرح بانک مرکزی که مشتمل بر ۶۷ ماده بود و در شورا بررسی شد گفت: این مصوبه به دلیل اینکه حجیم بود جلسات زیادی را به خود اختصاص قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس گفت: هنوز چیزی در این باره در مجلس تصویب نشده بنابراین اگر چیزی تصویب و برای ما ارسال شد اعلام نظر خواهیم کرد.

وی افزود: عمده ابهامات این طرح این بود که اختیارات موسعی در این طرح به ارکان بانک مرکزی داده شده بود که این اختیارات موسع را مغایر اصول قانون اساسی می‌دانستند یا یک مرجعی را برای رسیدگی به حل اختلافات بانکی خارج از دستگاه قضا معرفی کرده بودند که واجد ابهامات بود و این موارد مغایر اصول قانون اساسی شناخته شد. همچنین در برخی جا‌ها مجازات‌های نامتناسب پیش بینی شده بود که جا‌هایی سنگین تلقی می‌شد و عدم تناسب بین جرم و مجازات مغایر امنیت قضایی عادلانه شناخته شد. همچنین در برخی موارد هزینه‌هایی را برای دولت پیش بینی کرده بود و ابهامات گسترده‌ای در این مصوبه بود و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجلس اعلام شد و اگر اصلاح کنند مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت طرح بانک مرکزی گفت: این طرح راجع به ساختار و وظایف بانک مرکزی است و همانطور که گفتم با اشکالات شورای نگهبان مواجه شد و ان‌شاءالله ایرادات را برطرف کنند ما مجددا بررسی می‌کنیم.

وی گفت:هنوز برای افزایش تعداد نمایندگان قانونی تصویب نشده لذا چیزی برای شورای نگهبان ارسال نشده است و تا کنون در شورا هم درباره این موصوع بحث نشده است.شورای نگهبان در بررسی مصوبات مجلس برای انطباق با قانون اساسی طبق اصل ۴ و ۹۶ مصوبات را با نظر فقهای خود عمل می‌کند.

او افزود:هیئت رسیدگی بر حسن سیاست‌های نظام، قانونی است. وقتی سیاستی از سوی رهبری ابلاغ میشود باید اجرا شود نه اینکه پس از ابلاغ دستگاه‌ها به آن توجه نکنند. شورای نگهبان مصوبات را از جهت شرع و قانون اساسی بررسی و این هییت مصوبات را بر اساس تغییر نداشتن با سیاست‌های کلی ابلاغی بررسی میکند. هر کدام از نهاد‌ها صلاحیت خود را دارند.

آنچه در تدوین لایحه بودجه امده است این است که باید تفصیلی باشد یعنی ریز درآمد دولت ثبت شود تا شفاف باشد. بودجه باید جامع و متعادل باشد و هزینه‌های دولت تراز باشد و کسری نداشته باشد. عدم مراعات سقف در بودجه یا قوانین دائمی در بودجه اصلاح شود باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر این موارد در بودجه قرار بگیرد بودجه از ثبات و استحکام برخوردار می‌شود.

وی درباره اقدامات انجام شده برای آشنایی مردم با قانون اساسی گفت: قانون اساسی میثاق ملی است و باید همه مسئولین آن را مطالعه و در ترویج آن تلاش کنند. در ترویج قانون اساسی زحماتی کشیده شده، ولی کافی نیست و شورای نگهبان هم کار‌هایی در این خصوص انجام داده و کارگاه‌هایی برگزار کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل نیز گفت: این طرح دو ایراد و چند ابهام دارد که برای رفع آن به مجلس بازگشت.

نظیف درباره اینکه اعضای شورای نگهبان برای گرانی‌های چه اقداماتی می‌کنند گفت: اعضای شورا جزو مردم هستند و دغدغه‌های مردم را مورد توجه قرار می‌دهیم و در چارچوب وظایف قانونی خود با سایر قوا در حل مشکلات کشور همکاری می‌کنیم. من معتقدم حل مشکلات کشور جز از طریق همراهی همه مسئولان حاصل نمی‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه طرح شفافیت قوا به کجا رسید؟ گفت: این طرح الان در اختیار مجلس شورای اسلامی است و باید منتظر نظر مجلس شورای اسلامی باشیم.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت:برای اصلاح قانون انتخابات چیزی به دست ما نرسیده است. قوانین انتخابات نیاز به اصلاح دارد و قانونگذار باید اصلاحیه را انجام دهد تا انتخابات سال آینده با قانون جدید برگزار شود.

طحان نظیف درباره الزامات بودجه سال آینده نیز گفت: بودجه باید چهارچوب خود را داشته باشد و ریز درآمد‌ها و هزینه‌های دولت را در بر داشته باشد تا شفاف و نظارت پذیر باشد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر