جمعی از بانوان فرهیخته کشور صبح چهارشنبه ۱۴ دیماه با مقام معظم رهبری در حسینیه امام خمینی (ره) دیدار کردند.

صبح چهارشنبه صدها زن به دیدار با رهبری رفتند. به اینکه در این مراسم چه حرف هایی زده شد و چه عکس هایی از این دیدار به انتشار درآمد، قبلا در رسانه های دیگر پرداخته شده اما در گزارش زیر قرار است ببینیم اصلا زنانی که در این مراسم حضور داشتند، که بودند؟

به جز انســیه خزعلی معاون زنــان و خانواده رئیس‌جمهــور، المیرا شــریفی‌مقدم، مجری تلویزیون و الهام چرخنده، بازیگر سابق، هفت زن سخنرانی کردند. این هفت نفر که بودند و از آن‌ها چه اطلاعات بیشتری داریم؟ 

عاطفه خادمی

عاطفه خادمی

عاطفه خادمی یکی از زنان ســخنران بود. توئیتر دارد، ولی آنقدر‌ها فعال نیســت. نهایتا عیدی تبریک بگوید، حدیثی بگذارد یا نقل قولی از کسی بیاورد. مثال یکی از نقل قول‌ها را از مرضیه دباغ یا مرضیه حدیدچی آورده و از نادیده گرفته شدن او در انقلاب انتقاد کرده. یکی دیگر از انتقاداتش هم این است که ســال پیش زمان انتصاب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگــی نام یک زن هــم در بین آن‌ها حضور نداشته. البته فورا بابت این غیبت پیکان انتقاد را به سمت کنشــگری زنان گرفته. او که حالا مشاور وزیر ارشاد است در انتخابات سال گذشته هم دائما دنبال نگاه کاندیدا‌ها به مسائل زنان و دغدغه‌های‌شــان بوده. در بســیاری از مقالاتی کــه از عاطفــه خادمی ثبت شــده، نویســنده اول یعنــی اســتاد او ســهیلا صادقی‌فسایی، اســتاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران است که ۱۳۹۸ در دیدار رمضانی مقابل رهبری در نقد روســای وقت دانشــکده علوم اجتماعی سخنرانی کرد.

پریچهر جنتی

پریچهر جنتی

پریچهر جنتی با روســری صورتی یکی دیگر از ســخنرانانی بود که پشت تریبون رفت. در کل جمعیــت، لباس رنگی او خیلی به چشم می‌آمد. جنتی در این نشست از مشــکلات زنان خانه‌دار حرف زد. مثال درباره معماری خانه‌هــا به شــورای عالی معماری و شهرداری اشاره کرد. اینطور که در شبکه‌های اجتماعی نقل شــده او کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی دارد و خودش گفته کرمانشاهی است. او قبلا مدتی در توئیتر بوده و گویا بعد از تجربه حملــه جمعــی در این شــبکه، با آن خداحافظی کرده و دیگر فعالیت خود را ادامه نداده. در عصر گوگل پلاس هــم با همین نام اکانتی داشــت که معمــولا اظهاراتش درباره کودک‌همسری و حقوق زنان توجه زیادی جلب می‌کرد.

در عوض اینستاگرامش هنوز سرپاست و عمــده مطالبش مطالــب روزمرگی یک زن خانه‌دار است؛ درباره پخت و پز، تمیز کاری و گاهی هم سریال و مسائل مربوط به زنان مجرد و زنان مطلقه و.... پریچهر قبال با شبکه خبر و مشرق هم مصاحبه داشته. او سال ۱۴۰۰ هم به عنــوان زن خانه‌دار در جلســه رئیس‌جمهور شــرکت کرده بود. آخرین باری هم که در یک برنامه آنالین حضور داشته یک ویدئو مناظره درباره مرگ مهسا امینی اســت. او مقابل یک روحانی نشســته و مناظره را مجری معروف، محمدرضا حیاتی اداره می‌کند.

مریم نقاشان

زنان معروف حسینیه امام خمینی که عکسشان وایرال شد +تصاویر

وکیل اســت و حقوقدان. در معرفی او نوشــته شــده: فعال محاکم قضایی آلمان. ما نتوانستیم اینستاگرام این سخنران را پیدا کنیم خود او نیز در گفت‌وگوی نه چندان آرامی که با خبرنگار داشت، توضیح زیادی درباره اینکه قصه تحصیل در آلمان چه بوده نداد. اما در خبرگزاری تسنیم به این اشاره شده که او به سه زبان عربی، انگلیسی و آلمانی مســلط اســت و در یک برنامه تلویزیونی این توضیحــات درباره او آمــده که در دانشــگاه روســتوک آلمان دکتری گرفتــه و در همین کشــور هم مشــاوره خوانده. بعــد از آن برای کارآموزی وارد دادگاه همان شهر شده است. از قرار در ایران هم حقوق خوانده و ســال ۱۳۸۴ بعد از قبولی در کانــون وکلای ایران وکالت در داخل کشور آغاز کرده است. به جز همه این‌ها تا سطح سه حوزه هم تحصیلات فقهی خود را دنبال کــرده. او تنها ســخنرانی نیســت که تحصیلات حوزوی دارد.

مهدیه‌سادات محور

مهدیه‌سادات محور

امسال تندیس بهترین فیلم مســتند جشــنواره ســینما حقیقت به مهدیه‌سادات محور کارگردان «عزیز» رسید. او یکی از شش سخنران دیدار رهبری با زنان بود. یکی از کاربران توئیتر توضیح داده که بهترین سخنرانی را مهدیه‌سادات محور داشته و باعث شــد زنان میان کلام برایش تکبیر و احسنت بگویند. محور در دانشگاه تهران علوم اجتماعی خوانده و تا امروز کارگردان چند مستند بوده. اینطور که در یک وبسایت نوشته از مسیر صدا و ســیما وارد فیلم‌سازی می‌شــود و بعد مسیر مســتند را انتخــاب می‌کنــد. بعضــی از مســتندهایش مانند اثری به نام «پا به ماه» با حمایت سازمان هنری رســانه‌ای اوج ساخته شده. همچنین مستند «عزیز» که جایزه آن را همان چهارشنبه به رهبری تقدیم کرد محصول سازمان هنری اوج و البته کمیته امداد است.

شهرزاد زاده‌مدرس

شهرزاد زاده‌مدرس

او پزشک زنان و زایمان اســت که هم یک مطب دارد و هــم در بخش نازایی بیمارســتان مهدیه تهران کار می‌کند. استاد دانشگاه علوم پزشــکی دانشگاه شهید بهشــتی بوده و ســال ۹۰ بخــش نازایی یک بیمارســتان را فعال کرده. به جز یک ویدئو در آپارات هیــچ اطلاعات دیگــری از مدرس در دسترس نبود. ولی یک نکته جالب در سخنرانی او وجود داشت. اینکه اشاره کرد اولین بار در دهه هفتاد میلادی بود که بیمارســتان‌هایی به نام بیمارستان زنان ساخته شــد که بیماری‌های نوزاد را قبل از به دنیا آمدن تشخیص می‌داد که در واقع اشاره به طرح غربالگری بود و تاکید کرد که به مشــکلات مادر و نوزاد باید بیشتر دقت کنیم که میزان مرگ و میرشان کاهش یابد.

نگین فراهانی

نگین فراهانی

نگین فراهانی درواقع نماینده نوجوانان بود که با روسری سبز خیلی بلند پشت تریبون رفت ولــی خود او نوجوان نیســت. او فارغ‌التحصیل کارشناسی تئاتر است و با وجود سن و سال کم، پیدا کردن اطلاعاتش در اینترنت کار آســانی به نظر نمی‌آید. این یعنی خیلی در شــبکه‌های اجتماعی از خودش نمی‌نویســد؛ نهایتــا گاهــی پوســتر‌های خــودش را در اینستاگرامش بگذارد که مثال یکی از آن‌ها بازی در نمایشــی به نام گودبرداری در سال ۱۳۹۴ بوده. تئاتری که در چهارمین جشنواره تئاترشهر در بخش طراحی صحنه به رتبه اول رسیده.

سارا طالبی

سارا طالبی

آخرین نفر سارا طالبی است. در ســایت رهبری برای او فقط این نوشته شده: «دکتری علوم ارتباطات و طلبه ســطح چهار حــوزه علمیــه». به جز ایــن چیز بیشــتری دستگیرمان نشد. در بســیاری از کنگره‌های حوزه ارتباطات حضور داشــته، مقالاتی هم با استادان دانشگاه علامه طباطبایی دارد. به نظر می‌رســد ســال ۱۴۰۰ در صفحه‌ای که به نام صفحه بانوان حامی دکتر جلیلی تاسیس شده بود گفت‌وگوی لایوی داشــته. سال‌ها قبل در نشستی که حوزه علمیه زنان برگزار کرده بود درباره مادری در فضای مجازی هم ســخنرانی کرده. او بخشی از ســخنرانی‌اش را به دغدغه زنان طلبه پرداخت و خواســت که رشته تبلیغ هم برای طلاب زن هم تاسیس شود که در نوع خودش مطالبه جالبی بود.

منبع : برترینها

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.