پایان مرمت امامزاده محمد فم شهرتفرش

عملیات مرمتی کف‌سازی، محوطه، اطراف بقعه و حجره‌های امامزاده محمد فم شهر تفرش به پایان رسید.

محمودی معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از پایان عملیات مرمتی کف‌سازی، محوطه، اطراف بقعه و حجره‌های امامزاده محمد فم شهر تفرش خبر داد.

محمودی افزود: این عملیات مرمتی با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و ملی و در چندین مرحله عقد قرارداد توسط پیمانکار ذیصلاح روز گذشته به اتمام رسید.

او اضافه کرد: عملیات مرمتی انجام شده در این امامزاده که از سال گذشته آغاز شده بود در ۵ مرحله عقد قرار داد و نظارت کارشناسان این اداره کل انجام شده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان مرکزی بیان کرد این عملیات شامل خاکبرداری و آواربرداری و برچیدن لایه‌های فرسوده، اجرای کانال دفع نم و رطوبت در اطراف بقعه، مسطح سازی و شفته کاری و اجرای سنگ کف محوطه، اجرای آجر سنتی در کف حجره‌ها، زدودن و پاکسازی آجر‌های بدنه حجره‌ها، بند کشی دیواره حجره‌ها و کف‌ها، اجرای تاسیسات برقی محوطه و حجر‌ه‌ها بوده است.

آرامگاه امامزاده محمد فم به شماره ۴۳۲ در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۴۱ به ثبت آثار ملی رسیده است.

این بنای تاریخی مربوط به دوره صفویه است و این آرامگاه تاریخی دارای یک بنای مرکزی است و از این نوع بنا نمونه‌های دیگری نظیر امامزاده قاسم کهک، بقعه شاهوارق و بقعه ابوالعلی در شهرستان تفرش وجود دارد و این بنای تاریخی توسط معماری زیبای یک اصفهانی انجام شده که از تزئینات، آجرکاری، کاشیکاری و نقاشی زیبایی برخوردار است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: