معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از رشد بی‌سابقه مجلات علوم پزشکی ایران در نمایه بین المللی Scopus خبر داد.

یونس پناهی ، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: از آغاز دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۴۵ مجله علمی پژوهشی علوم پزشکی کشور موفق به اخذ نمایه بین‌المللی Scopus شده‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه رشد در مجلات علوم پزشکی در نمایه‌های بین‌المللی در ادوار گذشته بی‌سابقه بوده است، اظهار کرد: مجموع مجلات دارای رتبه علمی پژوهشی از کمیسیون نشریات وزارت بهداشت درحال حاضر ۴۶۵ عنوان مجله در حوزه‌های مختلف علوم سلامت است، که تا پیش از آغاز دولت سیزدهم تعداد ۱۳۵ مجله دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارای نمایه Scopus بودند و اکنون بعد از گذشت یک سال به عدد ۱۸۰ عنوان رسیده است.

وی این دستاورد را نتیجه تلاش دلسوزانه سردبیران، مدیران مسئول و سایر دست اندکاران مجلات علوم پزشکی دانست و عنوان کرد: رشد ثبت شده مجلات علمی_پژوهشی پزشکی ۷ درصد است. همینطور در سال ۲۰۲۱، تعداد ۲۷۸۰۰ مقاله توسط محققان و پژوهشگران حوزه علوم پزشکی کشور در پایگاه اطلاعاتی Scopus نمایه شده است.

پناهی در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه‌های علوم پزشکی از نظر تعداد مجلات دارای نمایه پرداخت و افزود: در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ یک، دانشگاه علوم پزشکی تهران از مجموع ۵۵ مجله ۳۳ عنوان دارای نمایه است در رده دوم تا سوم دانشگاه‌های شهید بهشتی و مشهد قرار دارند. در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ دو، شهید صدوقی یزد با ۵ مجله دارای نمایه هستند.

وی همینطور به دیگر نمایه‌های بین‌المللی نیز اشاره کرد و تصریح کرد: در حال حاضر ۹۷ عنوان مجله در نمایه ISI داریم که شامل مجلات دارای تاثیر و ESCI می‌شود. ۷۸ مجله علوم پزشکی در نمایه PubMed داریم ضمن اینکه ۴۷ عنوان مجله نیز دارای هر سه نمایه ISI، Scopus و PubMed هستند.

منبع: روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار