پیست اسکی کاکان، مقصد گردشگران و علاقمندان به ورزش‌های زمستانی

پیست اسکی کاکان واقع در ۱۸ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین جاذبه‌های زمستان گردی این استان محسوب می‌شود.

پیست اسکی کاکان واقع در ۱۸ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین جاذبه‌های زمستان گردی در این استان است که هر ساله مقصد هزاران نفر گردشگر و علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است.

این پیست در سال ۱۳۷۳ با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد و سپس امکانات آن با ۳ تله اسکی شامل؛ یک دستگاه بالابر به منظور استفاده افراد مبتدی و ۲ دستگاه بالابر اسکی بازان حرفه‌ای افزایش یافته ظرفیتی برای گرمابخشیدن به گردشگری در روز‌های سرد و برفی کهگیلویه و بویراحمد است.

این پیست که به طول ۶۰۰ متر در جاده ارتباطی یاسوج - اقلید در منطقه سردسیری کاکان شهرستان بویراحمد قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۶۰۰ متر است در پی چند سامانه بارشی فصل زمستان یکپارچه پوشیده از دانه‌های سفید رنگ برف شده آماده پذیرش از گردشگران است.

اینجا آسمان یکدست آبی، زمین پوشیده از دانه‌های سفید رنگ برف، خنده‌های کودکان و جوانانی که در حال پرت کردن برف به یکدیگر هستند و ذوق درست کردن آدم برفی لحظه‌های کم نظیری را به گردشگران هدیه می‌دهد.

در این منطقه عرضه غذا‌های محلی، چون آش کارده، آش دوغ، آش ماست افزون بر ایجاد درآمد برای شماری از اهالی و معرفی خوراکی‌های محلی تجربه‌های به یادماندنی برای ورزشکارانی شده که پس از چند ساعت ورزش در هوای سرد نیازمند مصرف غذا‌های داغ هستند.

برخی از گردشگران هم ترجیح می‌دهند به جای غذا‌های محلی خوراکی‌هایی مانند ذرت بلال، و لبوی داغ را در آن هوای سرد زمستانی امتحان کنند.

فصل زمستان هر سال بر اساس گزارش راهداری استان و به استناد آمار استخراجی از دستگاه‌های تردد شمار در روز‌های تعطیل بیش از ۱۲ هزار خودرو و در روز‌های غیر تعطیل تا ۳ هزار خودرو در مسیر پیست اسکی کاکان عبور و مرور می‌کند که نشان دهنده استقبال ورزش دوستان و گردشگران از این جاذبه بی بدیل است.

پیست کاکان نزدیکترین پیست اسکی ایران به کشور‌های حوزه خلیج فارس و استان‌های جنوبی کشور است که این امر باعث شده مسافرانی از کشور‌های عربی برای سفر‌های کوتاه زمستانی به این پیست اسکی سری بزنند.

فراهم سازی امکانات در پیست اسکی کاکان

معاون توسعه امور ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مقدمات پذیرش گردشگران و علاقه‌مندان ورزش‌های زمستانی در پیست اسکی کاکان فراهم شده است.

بهمن خوبی با اشاره به بارش‌های سنگین برف در زمستان امسال به ویژه در روز‌های اخیر افزود: روز گذشته با استقرار چند دستگاه ماشین آلات سنگین برای تسطیح و برف کوبی در پیست اسکی کاکان اقدام شده است.

او با بیان اینکه رستوران و زیرساخت‌های اقامتی از جمله امکانات این پیست است، ادامه داد: مسیر دسترسی به پیست باز است و گردشگران می‌توانند به این منطقه سفر کنند.

رئیس هیئت اسکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این پیست با دارا بودن مدرسه اسکی و مربیان آموزش دیده آماده پذیرش دوستداران ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی است.

زرافشان استعداد یابی ورزشکاران زیر ۱۲ سال را یکی از برنامه‌های مهم این هیات در خصوص آموزش ذکر کرد.

او افزود: مدرسه اسکی این پیست برای پسران و دختران رده سنی زیر ۱۲ سال به صورت رایگان در حال فعالیت است.

زرافشان اظهار کرد: تجهیزات ورزش‌های زمستانی در محل پیست وجود دارد و به صورت اجاره‌ای به علاقه‌مندان داده می‌شود.

او بیان کرد: امکاناتی مانند برف کوب و بالابر در پیست وجود دارد.

زرافشان اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی پیست اسکی کاکان از امروز بیست و یکم دی ماه بازگشایی شده و در صورت تداوم شرایط جوی تا فروردین ماه نیز در اختیار ورزشکاران رشته اسکی است.

پیست اسکی کاکان شلوغ‌ترین جاذبه روز‌های سرد سال

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه مناطق سرسبز بخش‌های گرمسیری و سکونتگاه پرندگان مهاجر آسیایی از جمله جاذبه‌های زمستان گردی این استان است گفت: پیست اسکی کاکان شلوغ‌ترین جاذبه روز‌های سرد سال در این سرزمین چهار فصل است.

فرشید کرمی افزود: پس از بارش‌های اخیر برف با تلاش هیات اسکی کهگیلویه و بویراحمد پیست اسکی کاکان برای پذیرایی از علاقه‌مندان به بازی‌های زمستانی و گردشگران آماده شده است.

او با اشاره به اینکه گرمی بازار ورزش‌های زمستانی منجر به رونق گردشگری در همه ایام سال می‌شود، ادامه داد:گردشگری چهارفصل بستر جذب سرمایه گذاران در کهگیلویه و بویراحمد را فراهم می‌کند.

کرمی می‌گوید: جشنواره منطقه‌ای برفی دنا در روز‌های ششم و هفتم بهمن ماه امسال به مدت ۲ روز در پیست اسکی کاکان یاسوج برنامه ریزی شده تا زمینه معرفی جاذبه‌های زمستانگردی در کهگیلویه و بویراحمد فراهم شود.

این جشنواره پیش از این قرار بود در روز‌های ۲۹ و ۳۰ دی برگزار شود.

کرمی ادامه داد: در جشنواره منطقه‌ای برفی کاکان برنامه‌های مختلفی از قبیل برگزاری مسابقات ورزشی زمستانی مانند اسکی، مجسمه سازی و تندیس سازی، پخت غذا‌های محلی متناسب با فصل سرما و شکار لحظه‌ها توسط فیلمبرداران و عکاسان برگزار خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.