بمباران شهر سنندج و شهادت ۲۲۰ نفر در ۶ دقیقه + فیلم

در ۲۸ دی ماه سال ۶۵، بالغ بر ۱۸ نقطه از شهر سنندج مورد آماج حملات هوایی رژیم بعث عراق قرار گرفت.

در ۲۸ دی ماه سال ۶۵ هواپیما‌های رژیم بعث با حضور در آسمان سنندج در ۶ دقیقه ۱۸ نقطه مسکونی این شهر را بمباران کردند که ۲۲۰ نفر از مردم این شهر به شهادت رسیدند. آن روز یکی از تلخ‌ترین روز‌ها برای کردستانی‌هاست.

 نگاهی به آمار شهدا در طول هشت‌سال دفاع‌مقدس نشان می‌دهد بیشترین تعداد شهدا، مربوط به سال ۶۵ است.

انجام عملیات‌های کربلای ۱ تا کربلای ۶ در فاصله تیرماه ۶۵ تا دی‌ماه همان سال که شکست‌های پیاپی نظامی عراق در جبهه‌ها را رقم زد، دشمن را برآن داشت تا به تلافی این شکست‌ها دیوانه‌وار مناطق مسکونی، شهرها، مناطق صنعتی، کارگری، اقتصادی و نفتی را هدف بمباران و موشک‌باران قرار دهد.

شهر «سنندج»، مرکز استان کردستان، به عنوان یکی از شهر‌های بسیار مهم در پشتیبانی از جبهه‌های غربی از اهداف همیشگی دشمن در «جنگ شهرها» بود که بنا بر آمار موجود ۸۳ بار هدف حمله هوایی قرار گرفت که در جریان این حملات وحشیانه جمعاً ۹۳۵ نفر شهید و ۶۶۲ نفر هم مجروح شدند.

روز ۲۸ دی‌ماه سال ۶۵ یکی از روز‌هایی بود که ددمنشانه به سنندج حمله شد، زخم‌های آن روز هنوز برای مردم استان کردستان تازه است، روزی که در آن دشمن زبون زهر قساوت خویش را بر سر زنان و کودکان بی‌دفاع سنندج ریخت و در ۶ دقیقه بمباران بی‌امان، ۲۲۰ نفر از ساکنان غیرنظامی سنندج به شهادت رسیده و ۱۲۳ نفر هم زخمی شدند.

اسناد این واقعه دردناک نشان می‌دهد که روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه سال ۶۵، ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه، ۱۸ نقطه شهر سنندج شامل: ۴ نقطه محله «پیر محمد» در خیابان انقلاب، ۲ نقطه خیابان چهارباغ، ۲ نقطه مجتمع‌های مسکونی تک‌واحدی بنیاد مسکن، ۲ نقطه خیابان برادران شهید نمکی، ۳ نقطه خیابان اکباتان، آپارتمان‌های ادب، تقاطع بلوار جانبازان و خیابان فلسطین، میدان نبوت، منازل مسکونی جنب پادگان و محله تَقتَقان هدف قرار گرفته و ابری از دود و خاکستر آسمان شهر را فرا می‌گیرد.

پرونده قطور شهدای ۲۸ دی‌ماه ۶۵ سنندج آنقدر دردناک است که خواندن برگ برگ آن بار‌ها گلوی انسان را می‌فشارد.

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: