رنج بندر اقیانوسی ایران از کمبود گاز مایع

مدیرعامل شرکت پخش گاز مایع ایرانیان در منطقه آزادچابهار گفت: شهرستان چابهار به عنوان قطب گردشگری و اقتصادی نیازمند سهمیه ماهیانه ۲۲۰۰ تن گاز مایع است .

معظم خانزهی  در تشریح مسائل و مشکلات حوزه گاز مایع اظهار داشت: این کمبود سبب بوجود آمدن بازار سیاه و افزایش قیمت آن تا چندین برابر نرخ مصوب شده است از طرفی نبود تلفن و اینترنت در پیکره صنعتی منطقه آزاد و تاسیسات گاز مانع اصلی اشتراک گاز شده و بی نظمی در توزیع و ایجاد صف را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: پیکره صنعتی منطقه آزاد چابهار با همه تبلیغاتی که مدیران و مسوولان چابهار دارند فاقد خط تلفن همراه و اینترنت مناسب است و به دلیل واقع شدن تاسیسات گاز و دفتر اصلی شرکت پخش گاز مایع ایرانیان به عنوان تاسیسات مادر جنوب استان در این محدوده مشکلات را دوچندان کرده بطوریکه نمی‌توانیم شهروندان را عضو اشتراک گاز کنیم.

وی گفت: هر شهروندی به ما زنگ می‌زند تلفن در دسترس نیست و این امر نارضایتی‌ها را روز به روز بیشتر کرده است.

وی تصریح کرد: وقتی خط تلفن و اینترنت باشد همه شهروندان را مشترک گاز می‌کنیم و می‌دانیم دقیقا چند نفر هستند و چه تعداد گاز دریافت کرده اند و چه تعداد مانده اند آن وقت به خوبی گاز توزیع می‌شود و می‌توان گفت دیگر صفی نخواهد داشت.

۲ خط تلفن ثابت در منطقه آزادچابهار ۷۰۰ میلیون تومان

وی ادامه داد: وقتی برای گرفتن خط تلفن ثابت و اینترنت به اداره مخابرات و منطقه آزاد چابهار مراجعه کردیم که مشکلات را برطرف کنند عنوان کرده اند باید هزینه‌ای در حدود ۷۰۰ میلیون تومان برای خط تلفن و اینترنت و فیبرنوری بدهیم یعنی واقعا برای تلفن و اینترنت که زیرساخت اصلی هر سرمایه گذاری هست باید ما هزینه چند صد میلیونی کنیم، ما به عنوان سرمایه گذار از نامه نگاری و پیگیری خسته شده ایم و نمی‌دانیم چطور مشکلات را بیان کنیم تا کسی آن‌ها را حل کند.

مدیرعامل شرکت پخش گاز مایع ایرانیان در منطقه آزادچابهار که ۱۵ تاسیسات گازمایع در ۱۲ شهرستان جنوب استان سیستان و بلوچستان را مدیریت می‌کنند،  گفت: هر سیلندرگاز مایع در جایگاه تاسیسات گازمایع ۲۲ هزار تومان است و در وانت‌هایی که گاز مایع را تا شهر حمل و توزیع می‌کنند به قیمت ۳۰ هزار تومان بفروش می‌رسانند، ولی همین سیلندرگاز مایع ۱۱ کیلویی بعضا در بازار آزاد تا ۱۲۰ هزار تومان و حتی بیشتر به فروش می‌رسد.

رنج بندر اقیانوسی ایران از کمبود گاز مایع

خانزهی گفت: کاهش سهمیه بنزین در این استان محروم و رجوع رانندگان به طرف گازسوز کردن خودرو نیز سبب شده تا مشکلات بیشتر شود و اگر سهمیه افزایش پیدا نکند نارضایتی‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر مسوولان مجوز صادر کنند می‌توانیم با افزایش سهیمه گاز در کمتر از یک ماه نازل‌هایی را در محدوده تاسیسات گاز چابهار طراحی کنیم و خودرو‌های گازسوز را گاز تحویل بدهیم که این امر به هوای پاک، کاهش هزینه‌ها و کم کردن صف‌های کیلومتری بنزین کمک می‌کند.

سهمیه گاز مایع شهرستان چابهار باید ماهیانه ۲۲۰۰ تن افزایش پیدا کند

وی بیان کرد: در شهرستان چابهار ۲۰۰ هزار نفر جمعیت با ۴۳ هزار خانوار در مناطق شهری و روستایی ساکن هستند که طبق برنامه ریزی برای هر خانوار ماهیانه چهار سیلندر گاز مایع سهمیه تعیین شده و باید در سامانه ثبت نام کنند که با این حساب فقط برای مصرف خانوار‌های یاد شده ۱۸۹۲ تن گازمایع نیاز است و این آمار بدون سهمیه رستورانها، لنج داران، حوزه گردشگری و صنعتی، شرکت‌هایی نظیر پتروشیمی و فولاد، مناطق نظامی و انتظامی، زندان، بنادر و دریانوردی، خوابگاه‌های دانشجویی و دانش آموزی، خبازی‌های آزادپز و ده‌ها مورد مصرفی دیگر است که ما براساس برآوردی که انجام دادیم حداقل بالای ۲۲۰۰ تن گاز مایع در هر ماه باید برای چهار تاسیسات گاز تخصیص پیدا کند.

مدیرعامل شرکت پخش گاز مایع ایرانیان در منطقه آزادچابهار افزود: برای اینکه بتوانیم به نحو احسن مشکلات توزیع عادلانه گاز مایع را در شهر به روال عادی تبدیل کنیم و مردم دغدغه‌ای برای تحویل گاز نداشته باشند و شاهد بازار سیاه نباشیم باید حداقل ۲۰۰ دستگاه وانت سایپا برای حمل گاز در سراسر شهرستان چابهار یعنی هم شهرچابهار، بخش مرکزی، بخش پلان و بخش پیرسهراب بصورت قیمت کارخانه و با ارایه تسهیلات به متقاضیان واگذار شود.

وی ادامه داد: تامین ناوگان حمل و نقل و توزیع سیلندرگاز در شهر و روستا‌های چابهار از ضرورت‌های مهم است لذا برای اینکه بتوانیم رضایتمندی ایجاد و کاهش صف داشته باشیم باید اقدامات لازم را انجام بدهیم.

مدیر عامل شرکت پخش گاز مایع ایرانیان در منطقه آزادچابهار اظهار کرد: هم اینک ۲۰ دستگاه وانت سایپا در شهر چابهار در پنج نقطه سیلندرگاز مایع توزیع می‌کنند که به دلیل حجم بالای درخواست‌ها و نیاز بالای مردم و کمبود شدید سهمیه گاز جوابگو نیست و حداقل در شهر چابهار باید ۵۰ دستگاه وانت جدید افزوده شود و در روستا‌ها و سایر مناطق هم ناوگان توزیع باید براساس نیاز باشد.

وی افزود: ۱۰ کشنده کامیون برای حمل گاز از استان هرمزگان به چابهار فعال هستند که اکثر فرسوده و برخی مواقع در تعمیرگاه هستند و نیاز است حداقل ۱۰ کشنده جدید با استفاده از تسهیلات کم بهره به متقاضیان واگذار شود تا با وجود جمعا ۲۰ کامیون حمل گاز مشکلات دیر رسیدن گاز مایع در چابهار برطرف شود.

واگذاری ۲۰ دستگاه کشنده کامیون گاز با تسهیلات کم بهره نیاز اصلی چابهار 

وی ادامه داد: در شهرستان چابهار چهار تاسیسات گاز مایع با نام‌های پرسی ایران گاز منطقه آزاد با ظرفیت ذخیره ۲۱۰ تن، ساحل گاز در نزدیکی پلیس راه با ۶۰ تن، ادیب گاز در روستای صدیق زهی پلان با ۴۰ تن، رادو دج پیرسهراب با ۴۰ تن مخزن ذخیره وجود دارد که در مجموع هر پنج روز می‌توان ۳۵۰ تن گاز مایع را ذخیره کرد و اگر سهمیه گاز از ۷۵۰ تن به صورت ماهیانه فعلی به ۲۲۰۰ تن برسد این ظرفیت ذخیره موجود هست و باید از آن استفاده و با یک حرکت مثبت کل مشکل گاز شهرستان چابهار را حل کرد.

رنج بندر اقیانوسی ایران از کمبود گاز مایع

مدیرعامل شرکت پخش گاز مایع ایرانیان در منطقه آزادچابهار تصریح کرد: اگر مسوولان حمایت کنند و سهمیه ماهانه گاز چابهار را افزایش و مشکلات عنوان شده را حل کنند در کمتر از یک ماه کل مشکلات حل می‌شود و دیگر نه بازار سیاه گاز وجود خواهد داشت و نه افزایش قیمت گاز که برخی مواقع از ۲۲ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد.

خانزهی افزود: هر کشنده برای آوردن یک سرویس گاز مایع از هرمزگان ۱۸ میلیون تومان کرایه حمل می‌گیرد و همین یک بار گاز را اگر از هرمزگان به مرز ریمدان برای صادرات به پاکستان ببرد به آن ۷۰ میلیون تومان کرایه حمل می‌دهند که ما نمی‌توانیم با این قیمت رقابت کنیم تنها راه ارایه تسهیلات کم بهره و خرید حداقل ۲۰ کشنده کامیون ویژه حمل گاز برای تاسیسات گاز در جنوب سیستان و بلوچستان است تا بتوانند رقابت کنند و این علاوه بر ایجاد اشتغال بر حل مشکلات و زود رسیدن گاز کمک می‌کند.

وی بر تامین سوخت کامیون‌های حمل گاز مایع تاکید کرد و افزود: درخواست حل تمام مشکلات حوزه گاز مایع را دارم تا خدمات مطلوب به شهروندان ارائه و رضایتمندی حاصل شود.

علی محمد رییسی از شهروندان و پیگیر مشکلات نیز گفت: هر سیلندر گاز مایع به ۲۰۰ هزار تومان رسیده و مسوولان بجای پیگیری و رفع مشکلات ومطالبات مردم فقط درحال گرفتن جلسه هستند و از نظر آنان هیچ مشکلی نیست و متاسفانه بعد از این همه سال وضع مردم هم هیچ فرقی نکرده از صبح که بیدار می‌شویم تا شب در صف نان، بنزین، نفت و گرفتن فتوکپی برای این اداره و آن اداره و گرفتار بروکراسی اداری هستند.

مشکلات پیش روی مردم سیستان و بلوچستان را مرتفع کنید

یونس اربابی یکی از شهروندان نیز به برخی مشکلات نیز اشاره و گفت: استان سیستان و بلوچستان صد‌ها مشکل دارد نمایندگان مجلس استان منتظر اقدامات نمایندگان استان‌های دیگر نباشند با اتحاد و یک صدایی و تفاهم برای حل مشکلات استان گام بردارند، چون استان ما در تمام شاخص‌های توسعه رتبه‌های آخر کشور را دارد، صف نان به دلیل مدیریت ضعیف، صف بنزین به علت سوء مدیریت، کمبود دارو و سرگردانی بیماران، افزایش هزینه‌های درمان، پسرفت شهر‌ها و شکل گیری روستا شهر‌های بزرگ، ترافیک شهری به دلیل عدم نظارت و صف‌های طولانی کپسول گاز همه برمی گردد به عدم مدیریت درست لذا مردم مطالبه گر باشند تا مسوولان مشکلات را حل کنند.

وی افزود:بیکاری گسترده جوانان خصوصا تحصیلکردگان، عدم استفاده ظرفیت‌های مرزی برای اشتغال، کمبود آب بهداشتی و پایدار افت ولتاژ برق در برخی مناطق، گرانی و تورم لجام گسیخته، جاده‌های حادثه خیز و ناایمن، خودرو‌های بی کیفیت و مستهلک، سهمیه کم سوخت خودرو‌ها با توجه به گستردگی استان، افراد فاقد شناسنامه و بی هویت، نابسامانی در اشتغال و اسکان اتباع خارجه، توزیع نامناسب و بی برنامه نفت و سرگردانی مردم برای دریافت سهمیه نفت، ضعف شدید سامانه نفت و پاس کاری مردم بی بضاعت، کمبود فضای آموزشی، مدارس غیر استاندارد، کمبود معلم و افت شدید کیفیت آموزشی، ترک تحصیل دانش آموزان به دلایل مختلف و نبود برنامه برای تولید مسکن همه گریبان این استان محروم را گرفته است.

وی نبود برنامه برای توسعه شهرها، مهاجرت گسترده روستاییان، نبود برنامه برای اشتغال پایدار، ناپایداری شبکه‌های ارتباطی و قطعی مکرر تلفن و اینترنت در بعضی از مناطق کیفیت نامناسب شدید اینترنت، زیر ساخت‌های ضعیف بهداشت و درمان، خالی از سکنه شدن روستاها، راه‌های صعب العبور مناطق روستایی، عدم استقرار ادارات در شهرستان‌های جدید و سرگردانی مردم، نبود برنامه برای پیشگیری از بحران‌ها و حوادث زیر ساخت‌های ضعیف در حمل و نقل عمومی شهری و برون شهری، گسترش روزانه فقر و فلاکت حاشیه نشینی و نبود برنامه برای مقابله با آن، نداشتن برنامه کاری مدون و علمی، کمبود جایگاه‌های سوخت، ضعف گسترده در خدمات رسانی بوروکراسی پیچیده اداری و سرگردانی مردم از دیگر مشکلات پیش رو در نقاط مختلف استان عنوان کرد.

اربابی پاسخگو نبودن بعضی از مدیران، توزیع نامناسب امکانات رفاهی، پژمردگی شهرداری‌ها و ناکارآمدی شوراها، نبود رویکرد توسعه در مدیران، گسترش شدید جمعیت زیر خط فقر، عدم تناسب درآمد مردم با هزینه ها، تعرفه بالای قبوض برق بدلیل گرمای شدید و طولانی، عدم برنامه برای استفاده از بخش خصوصی برای خدمات رسانی در حوزه‌های انرژی، نبود برنامه برای مهار سیلابها، افزایش هزینه‌های حمل و نقل نیز برخی دیگر مشکلات است که امیدوارم این موارد پیگیری و حل شوند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز گفت: مسائل و مشکلات مختلف از جمله گاز در چابهار را قبول داریم و پیگیر رفع مشکلات هستیم و در این باره جلسات و برنامه ریزی شده و همه باید پای کار باشند.

جواد سپاهی افزود: کوچکترین تخلف در حوزه گاز، خبازی ها، بازار و سایر جا‌ها مشمول برخورد قانونی می‌شود لذا به همه مسوولان توصیه می‌کنم نظارت دقیق و مستمر را اولویت اصلی کار خود قرار دهند.

وی بر توزیع مناسب سوخت، گاز و افزایش کیفیت نان تاکید کرد و افزود: نظارت‌ها و بازرسی‌ها را تشدید می‌کنیم و از همه برای ساماندهی، تامین و توزیع آرد و ارتقاء کیفیت پخت نان، و نیز فراهم نمودن فضای رقابتی در صنف خبازان و توزیع گاز درخواست کمک و همراهی داریم.

تحویل ماهیانه ۵۰۰۰ تن گازمایع در جنوب سیستان و بلوچستان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چابهار گفت: ۱۳ شهرستان جنوب سیستان و بلوچستان با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با ۲۸۰ هزار خانوار در حوزه مدیریتی چابهار هسیتند که ماهیانه ۵۰۰۰ تن گاز مایع به ۲۱ تاسیسات گاز تحویل می‌شود.

سیدکیومرث کمالیار افزود: برای افزایش سهمیه گاز مایع مشکلی نداریم و باید عنوان کنم در ۹ ماه سالجاری تاکنون ۴۲ درصد سهمیه را بیشتر کردیم، چون مشکلات مردم را می‌دانیم و منکر مشکلات نیستیم و در پی حل آن‌ها هستیم.

وی ادامه داد: بزودی ۱۵ جایگاه سوخت یا تاسیسات گاز در جنوب استان آماده افتتاح می‌شود و ۲ تاسیسات گاز هم در شرف صدور مجوز هستند.

وی گفت: در مجموع ۵۱ جایگاه سوخت در جنوب استان زیر نظر و مدیریت منطقه نفتی چابهار هستند.

حجت الاسلام محمدجواد عبدالهی مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت منطقه چابهار نیز گفت: مسائل و مشکلات مردم در چابهار فراوان است، ولی رسانه و خبرنگاران مشکلات را منعکس نمی‌کنند باید آن‌ها صف نان، معطلی ساعت‌ها برای دریافت سوخت و صف گاز و صد‌ها مشکلات را بیان کنند تا مسوولان به رفع آنان بپردازند.

عبدالهی افزود: آب در چابهار جیره بندی و در روستا‌ها آب نیست و مردم برای یک سیلندر گاز تا چندین ساعت در انتظارند و همچنین برای چند عدد قرص نان بی کیفیت باید در صف طویل باشند چرا واقعا اینگونه باشد و وقت مردم برای دریافت نان به هدر برود و مردم گرفتار هزار نوع فشار روحی و روانی بشوند.

وی افزود: خبرنگاران باید منعکس کنند مشکلات مردم باشند و فقط به صرف رسانه‌ای کردن جلسات و برنامه‌های غیر ضروری نباشند، چون درد مردم و بیان مشکلات ضروری‌تر است؛ و حل گرفتاری‌های مردم ثواب دارد.

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۳ ۲۸ دی ۱۴۰۱
آیا چابهار گازکشی نیست و به شبکه گاز سراسری وصل نیست و شبکه گاز خانگی ندارد!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
زاگرسیان
۱۸:۵۱ ۲۸ دی ۱۴۰۱
باعث شرم و تاسف است و وزارت نفت و شرکت نفت و شرکت گاز چه میکنند آیا اینقدر مسولان نفتی نفهم و گیجند که تنها بندر اقیانوسی کشورمان باید مردم و ساکنانش اینگونه و بدون گاز و گاز کشی شهری باشند ،بروید شرم کنید و به پر گاه خدا هم استغفار
این کار شرکت نفت و مدیران نفتی و مسولان و نمایندگان جز خیانت نام دیگری ندارد
اشک در چشمانمان جمع شد
Iran (Islamic Republic of)
بختیاری
۱۸:۴۸ ۲۸ دی ۱۴۰۱
چطور بندر اقیانوسی ایران شبکه گاز کشی و لوله کشی گاز ندارد ؟!
مسولان استانی و نمایندگان و مسولان کشوری در این کشور خوابند حداقل بفهمند بندر راهبردی چابهار باید به قطب بزرگ و زیبایی از پیشرفتها و به شهری بزرگ تبدیل شود
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر