معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر:

۲۷۵ میلی‌متر بارندگی در استان بوشهر به ثبت رسید

عبداللطیف عباسی نژاد گفت: میانگین بارندگی استان بوشهر تا صبح امروز ۲۷۵ میلی‌متر بوده که این میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

عبداللطیف عباسی نژاد معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر اظهار کرد: در بارندگی ۲ سامانه بارشی اخیر، چهار سد کوچک استان شامل سد تنگ ارم، قیزقلعه، ارغون و بند سنا سرریز شده و به علت توالی زمانی مناسب بارش‌ها، تاسیسات آبی استان عملکرد مناسبی در زمان وقوع سیلاب‌ها داشته اند.

وی افزود: سازه‌های کوچک و بزرگ شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در مجموع این ۲ سامانه بارشی با ذخیره سازی حداکثر ممکن روان‌آب‌ها، ضمن تبدیل سیلاب به یک منبع آبی پایدار، از بروز خسارت به مناطق پیرامونی خود نیز جلوگیری کرده‌اند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر تصریح کرد: سد تنگ ارم با حجم مخزن ۴.۲ میلیون مترمکعب که در بارش‌های قبل نیز آبگیری مناسبی داشت، هم اکنون سرریز شده است تا نگرانی بابت تامین آب شرب بخش ارم به حداقل برسد.

وی افزود: سد ارغون در محدوده شهر کلمه نیز با حجم مخزن ۱.۸ میلیون مترمکعب برای دومین بار پیاپی سرریز کرده است، این سد قابلیت تامین آب شرب شهر کلمه را دارد و پروژه خط انتقال آب آن توسط شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در حال انجام است.

عباسی نژاد با اشاره به دیگر سازه های آبی استان بوشهر گفت: سد قیزقلعه و بند سنا در شهرستان دشتی با مجموع حجم مخزن ۴.۲ میلیون مترمکعب به آبگیری ۱۰۰درصدی رسیده اند.

وی سد رییسعلی دلواری را مهم ترین سد استان بوشهر نامید و اظهار کرد: با آبگیری انجام شده در سامانه‌های بارشی اخیر، حجم ذخیره مخزن سد رئیسعلی دلواری به ۳۹۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

عباسی نژاد یادآور شد: با وجود آبگیری انجام شده، کماکان ۴۳ درصد از مخزن این سد خالی است و امید می‌رود با تکمیل آورد رودخانه شاپور در بارندگی‌های اخیر و همچنین بارندگی‌های احتمالی پیش رو، این کسری نیز به حداقل ممکن برسد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر عنوان کرد: اوج نیاز آبی نخیلات پایین دست سد رئیسعلی دلواری در روزهای گرم سال و پایان فصل برداشت در شهریور و مهر ماه است و ضروری است تا دوره‌های آبیاری پیش رو با حداکثر دقت و بهره وری انجام گیرد تا در فصل گرم سال نیز امکان آبیاری مناسب نخیلات وجود داشته باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار