نقش «مرد در سایه» رژیم صهیونیستی در توافقنامه ابراهیم

با آغاز تلاش‌های کابینه نتانیاهو برای همراه کردن کشورهای عربی با خود،‌ رای الیوم به نقش «مرد در سایه» رژیم صهیونیستی در روند عادی سازی روابط پرداخت.

روزنامه رای الیوم در گزارشی به معرفی رونین لوی معروف به ماعوز، به عنوان مرد در سایه رژیم صهیونیستی پرداخت که در امضای توافقنامه‌های عادی سازی روابط این رژیم با کشور‌های عربی نقش پشت پرده، اما پررنگی داشت.

در این گزارش آمده به قلم زهیر اندرواس آمده است: رژیم اشغالگر از ”مرد در سایه خود در جهان عرب“ که نقش گسترده‌ای در رایزنی‌ها با سودان، مصر و کشور‌های عربی خلیج فارس داشت پرده برداشت، این مرد که با آغاز به کار ایلی کوهن در منصب وزیر امور خارجه به سمت مدیرکلی این وزارتخانه رسید از اعضای حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهوست.

سخن از رونین لوی است که به ماعوز معروف است، این مرد ۴۸ ساله، که سال‌ها هویتش مخفی بود، بر اساس اظهارات محافل سیاسی در تل آویو فردی است که او را کلید اساسی شورای امنیت اسرائیل در جهان عرب می‌خوانند، اما رقابت‌های نظامی در رژیم موجب شد تا برای اولین بار نام و تصویرش فاش شود.

ایتمار آیختر، خبرنگار سیاسی روزنامه یدیعوت آحارانوت به نقل از منابع معروف سیاسی در کابینه رژیم اشغالگر گفت: لوی سی سال در مناصب میدانی، عملیاتی و اطلاعاتی خدمت کرد، او ریاست مجموعه‌ای قابل توجه در ارتش را در اختیار داشت و در دوران نخست وزیری سابق نتانیاهو، به عنوان مرد در سایه شورای امنیت ملی، در رایزنی سری با کشور‌های عربی و آفریقایی فعال بود. این فرد در حوزه روابط با سودان، مصر و کشور‌های عربی شورای همکاری خلیج (فارس) نقش به سزایی داشت و بخشی از توافقنامه‌های عادی سازی روابط به شمار می‌آید.

یدیعوت آحارانوت به نقل از همین منابع ادامه می‌دهد، لوی فارغ التحصیل علوم رفتاری، مدیریت کار و اقتصاد دانشگاه بن گوریون در شهر بئر السبع و کارشناس ارشد مدیریت کار از مرکز آکادمیک پرز است به همین منظور اقدام کوهن در واگذاری منصب مدیر کلی وزارت امور خارجه به فردی با چنین پیشینه‌ای کمی عجیب به نظر می‌رسد.

البته منابع مذکور درباره هدف کوهن در واگذاری این منصب به ماعوز می‌گویند وزیر امور خارجه جدید اسرائیل در پی آن است تا وزارتخانه اش به عامل اساسی در توسعه توافق ابراهیم تبدیل شود و به رایزنی سری با کشور‌های عربی که هنوز ارتباطی با اسرائیل ندارند ادامه دهد.

منابع نزدیک به نتانیاهو تاکید کردند هدف اساسی کابینه جدید عادی سازی روابط با عربستان است. این منابع به شکست تلاش‌های گذشته اسرائیل در این زمینه اذعان داشتند ودلیل آن را تاکید ریاض در پیوند زدن عادی سازی به قضیه فلسطین دانستند.

منابع مورد نظر به یدیعوت آحارانوت گفتند: رونین لوی به دلیل تسلط به زبان عربی و شناخت از فرهنگ عربی، در طول سال‌ها فعالیتش در توسعه روابط با جهان عرب نقش خوبی ایفا کرد، او سال‌ها به ماموریت‌های غیر علنی در کشور‌های عربی و آفریقایی اعزام شد، او منطقه و واقعیت‌های دیپلماتیک معاصر را به خوبی می‌شناسد، اما انتظار می‌رود در دور جدید تلاشهایش، در توسعه روابط با آمریکا و کشور‌های اروپایی هم نقش به سزایی ایفا کند، چون در گذشته در شاباک منصب هماهنگی‌های میدانی را بر عهده داشت و همانجا بود که لقب ”ماعوز“ را به خود اختصاص داد.

عادی سازی روابط

منابع مذکور فاش ساختند بنیامین نتانیاهو او را به خوبی می‌شناسد و از ماموریت‌های سری او آگاه است، اما واگذاری مدیرکل وزارت امور خارجه به او با واکنش‌های متفاوتی در میان کارکنان این بخش مواجه شد، زیرا برخی از همکارانش در وزارت امور خارجه معتقدند، در سال‌های گذشته ماموریت‌های مخفی او در جهان عرب موجب خشم برخی از مقامات وزارت امور خارجه و موساد شده بود، زیرا ماموریتش را نوعی تداخل در حوزه اختیارات این نهاد‌ها می‌دانستند.

یک بار رادیو ارتش اسرائیل به این نکته اشاره کرد که ماعوز و بن شبات (رئیس سابق شورای امنیت اسرائیل) در حوزه روابط با کشور‌های عربی، در پی اجرای نظریه «تخم مرغ و مرغ» هستند، بر اساس این نظریه، هر روابط علنی نیازمند آن است تا پیش از آن روابطی سری شکل گیرد و به تقویت اعتماد متقابل منجر شود تا شرایط برای روابط علنی فراهم شود.

روزنامه معاریو چاپ اسرائیل نیز در دو مقطع زمانی فاش ساخت: ماعوز موجب عصبانیت یوسی کوهین رئیس پیشین موساد شد، زیرا نقش رو به رشدش به تنش در روابط شورای امنیت و موساد دامن زد که سال‌ها کانال اتصال سری با کشور‌های عربی بود.

همچنین شبکه سیزدهم تلویزیون اسرائیل فاش ساخت: موساد به بن شبات مدیر پیشین شورای امنیت اسرائیل هشدار داده بود اگر ماعوز به تلاشش جهت عبور از حوزه اختیاراتی که دارد پایان ندهد نام و هویتش را فاش خواهد کرد.

شبکه سیزدهم تلویزیون اسرائیل در سلسله گزارش‌هایی به نقش ماعوز در تقویت روابط سری اسرائیل با کشور‌های امارات، عربستان و بحرین اشاره کرد و افزود: او طرحی را آماده کرد که اساس آن اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن حق حاکمیت مغرب بر صحرای باختری در قبال عادی سازی روابط میان رباط و تل آویو است. این شبکه تلویزیونی همچنین از ماعوز به عنوان فردی یاد می‌کند که در عادی سازی روابط میان اسرائیل و چاد نقش محوری داشت.

در هر حال افشای هویت رونین لوی، نشان از حرکت زودهنگام اسرائیل در مسیر از سرگیری روابط با بسیاری از کشور‌های عربی و اسلامی است. حرکتی که در سایه بهره مندی تل آویو از شبکه‌های قدرتمند ارتباطی با پایتخت‌های منطقه ای، پیش خواهد رفت. به نظر می‌رسد لوی بر اساس جایگاه جدیدش، بر خلاف گذشته که رایزنی‌های سری با طرف‌های مختلف عربی داشت این بار به صورت رسمی با کشور‌های عربی و اسلامی وارد رایزنی شود.

در همین زمینه می‌توان به تلاش‌های نتانیاهو برای توسعه گستره عادی سازی روابط با کشور‌های عربی و اسلامی بر اساس اصل ”صلح در برابر صلح“ اشاره کرد در شرایطی که پیش از نخست وزیری نتانیاهو سخن از ”صلح در برابر زمین“ بود.

لازم به ذکر است ایلی کوهن وزیر امور خارجه کنونی اسرائیل دو سال قبل با آگاهی وزیر اطلاعات کابینه پنجم نتانیاهو در سفری علنی و رسمی راهی سودان شده بود. عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان نیز فوریه سال ۲۰۲۰، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت اسرائیل دیدار داشت تا گام‌های اولیه در مسیر عادی سازی روابط برداشته شود و سودان در اوایل سال ۲۰۲۱ به جمع امضاء کنندگان توافقنامه ابراهیم بپیوندد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر