پوشش بیمه ای بیش از ۱۳۴ هزار هکتار از مزارع دیم آذربایجان‌غربی

سرپرست جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، ۱۳۴ هزار هکتار از مزارع استان در قالب اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها بیمه شده اند.

سرپرست سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی در جلسه وبیناری با معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزیگفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، ۱۳۴ هزار هکتار از مزارع استان در قالب اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

خسرو شهبازی  در خصوص بررسی روند اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌های استان، اظهارکرد: این استان دارای ۳۸۴ هزار هکتار اراضی دیم است که از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون، ۲۹۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم استان زیر پوشش طرح جهش تولید در دیم زار‌ها قرار گرفته است.

شهبازی تصریح کرد: جهش تولید در دیم زار‌ها در سطح ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی قرار بود اجرایی شود که در حال حاضر از برنامه ابلاغی جلوتر هستیم و ادامه کشت نیز در فصل بهار محقق خواهد شد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اجرای کشاورزی حفاظتی به منظور حفظ ۳۰ درصدی بقایای گیاهی در سطح ۴۶ هزار هکتار از مزارع، بیان کرد: در حال حاضربه دلیل شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی ها، ۲۱ درصد از مزارع هنوز سبز نشده اند و ۵ درصد در مرحله پنجه زنی و مابقی در مرحله یک یا چند برگی هستند.

این مسئول بر توسعه کشت محصولات پاییزه از جمله نخود دیم تاکید کرد و افزود: بیش از ۲۵ درصد افزایش توزیع کود‌های ازته، فسفاته و پتاسه در استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته داشتیم که این موضوع می‌تواند ادر افزایش کیفیت محصولات تولیدی پاییزه تاثیر گذار باشد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از بذور اصلاح شده در مزارع زیر کشت طرح به جای بذور خود مصرفی، خاطر نشان کرد: تعداد ادوات جذب شده و تحویل طرح جهش تولید در دیمزار‌ها از اول سال زراعی تا کنون، ۲۶۰ مورد دستگاه به ارزش نزدیک به ۲۱۰ میلیارد ریال است که این روند همچنان ادامه دارد.

شهبازی بر ضرورت افزایش سطح بیمه محصولات زراعی با توجه به تغییر شرایط اقلیمی، تاکید کرد و گفت: آموزش و اطلاع رسانی آخرین یافته‌های کاربردی تحقیقاتی به کشاورزان و در کنار آن ارتقای سطح آموزش کارکنان به علم روز با استفاده از اساتید توانمند برای آگاهی از جدیدترین دستاورد‌های تحقیقاتی با جدیت در دستور کار مرکز تحقیقات کشاورزی استان قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: افزایش تولید در واحد سطح، افزایش بهره وری در تولید محصولات دیم و توسعه کشت گیاهان جایگزین به ویژه نباتات علوفه‌ای، دانه‌های روغنی و گیاهان دارویی از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: