تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از مرز ۸ هزار گذشت

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: در سال ۱۴۰۱ در افزایش تعداد شرکت‌ها رکوردشکنی داشتیم.

رضا اسدی‌فرد ، رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری گفت: امروز از مرز ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان عبور کردیم و تا ساعت ۱۲ امروز بیش از ۸۰۱۲ شرکت دانش‌بنیان تأیید شدند که این شرکت‌ها در سه دسته شرکت‌های مستعد دانش‌بنیان که یک‌هزار شرکت هستند، شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۲ که غالباً شرکت‌های تولیدی هستند شش هزار شرکت هستند و نزدیک به یک‌هزار شرکت نیز از نوع یک هستند که از نظر سطح فناوری، سطح فناوری بالاتری دارند و جمعاً حدود ۸ هزار شرکت را شامل می‌شوند.

اسدی‌فرد تصریح کرد: در ده‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱.۸ برابر سال ۱۴۰۰، شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه شدند. در سال ۱۴۰۰ کلاً ۷۵۰ شرکت به لیست دانش‌بنیان‌ها اضافه شده بود، اما تا آخر دی‌ امسال ۱۳۷۰ شرکت به جمع شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه شدند. با توجه به شعار سال، حجم ارزیابی‌های ما دو برابر شده است و استقبال بسیار خوبی از سوی شرکت‌ها شده است.

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری تأکید کرد: در سال ۱۴۰۱ به‌نسبت سال‌های گذشته یک رکوردشکنی داشتیم و در ده‌ماهه اول ۱۴۰۱ بیش از سال‌های دیگر شاهد افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بودیم.

وی گفت: از نظر تقاضا‌ها بیش از دو برابر رشد داشتیم و در هر ماه نزدیک به ۶۰۰ شرکت جدید و ۲۰۰ شرکت را که در فرایند تمدید هستند ارزیابی می‌کنیم. ارزیابی دانش بنیان‌ها دو سال اعتبار دارد و بعد از آن شرکت‌ها دوباره باید ارزیابی شوند و جمعاً نزدیک به ۸۰۰ ارزیابی درماه انجام می‌شود. هم‌زمان متوسط ارزیابی و هم حداکثر زمانی که یک شرکت در فرایند ارزیابی قرار می‌گیرد کاهش چشمگیری داشته است.

اسدی‌فرد بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ متوسط زمان ارزیابی ۱۰۰ روز بود و در زمان حاضر به کمتر از ۵۰ روز رسیده است و در تلاش هستیم که متوسط زمان ارزیابی‌ها به یک ماه برسد. از نظر حداکثر مدت زمان قرار گرفتن شرکت‌ها در فرایند ارزیابی در سال گذشته شرکت‌هایی را داشتیم که نزدیک به ۲۰۰ روز در این فرایند بودند، اما در زمان حاضر تعداد شرکت‌هایی که بالای ۷۰ روز در فرایند ارزیابی قرار داشته باشند بین ۱۰ تا ۱۵ شرکت است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر