رئیس سازمان امور مالیاتی:

پرداخت مالیات خودرو‌های سه میلیارد تومانی از سال آینده اجرایی می‌شود

 داود منظور گفت: همه خودرو‌های دارای قیمت بیش از سه میلیارد تومان از سال آینده باید مالیات پرداخت کنند.

 داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در پاسخ به مشکلات و سوالات فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی مشهد گفت: به هر حال کسانی که خودرو‌های گران قیمت سوار می‌شوند به لحاظ درآمدی متفاوت از فردی هستند که خودرو ندارد، یا خودروی ارزان قیمت سوار می‌شود.

او افزود: این موضوع برای خانه‌های گران قیمت نیز اجرا می‌شود و در مجموع مالیات بر ثروت به صورت جداگانه از افراد دریافت خواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: آنچه سازمان اجرا می‌کند کاملا بر اساس قانون است و نمی‌توان ملاحظات را در اجرای قانون در نظر گرفت، اما اینکه نرخ تورم روی قیمت کالا‌هایی مانند خودرو تاثیر داشته و آن را افزایش داده است، قابل تامل است.

منظور بیان کرد: کسانی که خودروی گرانقیمت سوار می‌شوند، توانمندی آن را دارند که با پرداخت مالیات، در تامین خدمات عمومی دولت مشارکت نمایند.

او  با تاکید بر شفافیت در مصارف درآمد‌های مالیاتی تصریح کرد: مصارف مالیات هر سال طبقه بندی و تعیین می‌شود و لازم است که مردم از آن مطلع شوند، به هرحال این حق مردم است که بدانند درآمد‌های مالیاتی در کجا هزینه می‌شود.

قفل‌شدن روند اعطای تسهیلات از سوی سیستم بانکی

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: افزایش نرخ ارز، رشد تورم و قفل شدن اعطای تسهیلات توسط سیستم بانکی، فعالان اقتصادی را با چالش‌های بسیاری گرفتار کرده است.

او افزود: در کنار این معضلات افزایش چشمگیر سهم مالیاتی بخش خصوصی را در بودجه ۱۴۰۲ شاهد هستیم که موجی از نگرانی را در میان فعالان این حوزه رقم زده است.

این مقام مسئول ادامه داد: هم اکنون فعالان اقتصادی با موانع و مشکلات بسیاری در مسیر کاری خود مواجه هستند؛ به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش بهای آن، در موضوع تامین مواد اولیه و نهاده‌های وارداتی برای بخش تولید کشور دغدغه‌های متعددی ایجاد شده است.

شافعی بیان کرد: در کنار آن به دلیل مساله تورم، دغدغه‌هایی بابت افزایش قیمت نهاده‌ها وجود دارد، افزون بر این بخش تولید در آینده نیازمند استقراض بیشتر از بانک‌ها خواهد بود و این در حالی است که وضعیت بانک‌ها بر همگان مشهود است، به طوری که شاهد قفل شدن روند اعطای تسهیلات از سوی سیستم بانکی هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی تأکید کرد: در کنار تمامی دشواری‌هایی که بخش تولید با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مسائل دیگری، چون بحران انرژی نیز وجود دارد که خسارات سهمگینی بر پیکره بخش تولید وارد کرده و کسی هم پاسخگوی جبران این خسارات نیست.

شافعی اظهار  کرد: نگاهی به آمار و ارقام بودجه سال آینده در بحث مالیات، موجبات نگرانی جدی فعالان اقتصادی را از آینده پیش رو بدنبال داشته و به طور قطع بر امر سرمایه‌گذاری در بخش‌های شفاف اقتصادی اثرگذار خواهد بود.

به گفته او، در برخی بند‌های بودجه ۱۴۰۲ به منظور حمایت از تولید و تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، میزان مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی کاهش خواهد داشت، اما در مجموع مالیات بر درآمد شرکت‌های غیردولتی در لایحه بودجه سال آتی نسبت به قانون بودجه سال جاری افزایش ۱۲۸ درصدی داشته است و نسبت به سایر انواع مالیات‌ها، بیشترین میزان از کل درآمد مالیاتی لایحه بودجه را تامین می‌کند (سهمی در حدود ۳۰٫۹ درصد) و همین امر گواه فشار مضاعف بر بخش‌های مولد و حوزه‌های شفاف اقتصاد است.


پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر