ورود ۵ میلیون زائر و مسافر به خراسان رضوی و مشهد

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی از ورود بیش از پنج میلیون زائر و مسافر به خراسان رضوی و مشهد خبر داد.

حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در پنجمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی مرکزی زائران خراسان رضوی که در بیمارستان قائم مشهد گفت: از ۱۵ اسفند تا پایان روز سوم فروردین امسال، پنچ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۱۱۰ نفر وارد استان و مشهد شده‌اند.

او افزود: چهار میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۲۹ نفر آنان از مجموع اقامتگاه‌های رسمی، موقت و اضطراری استفاده کرده‌اند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی ادامه داد: شب گذشته ضریب اشغال واحد‌های اقامتی در بخش رسمی ۸۵ درصد، اسکان موقت ۷۵ درصد و اسکان اضطراری ۳۵ درصد بوده است.

گنابادی‌نژاد بیان کرد: از آبان سال گذشته جلسات هماهنگی را برگزار کردیم ونیازمندی‌ها را در سطح استان، مسیر و جاده‌های منتهی به حرم مطهر و سطح مشهد احصا کردیم و در مصوبات ستاد سفر استان، قرارگاه عملیاتی مرکزی زائران استان و کارگروه ملی زیارت موضوع بهداشت و درمان مورد اهتمام قرار گرفت که جا دارد از وزیر بهداشت و درمان و همکاران فعال استان در این زمینه تشکر و حق‌شناسی کنم.

او تصریح کرد: در حوزه‌های بیمارستان‌ها، اورژانس، داروخانه‌ها تجهیزات و تامین دارو که یکی از نگرانی‌ها بود دانشگاه عهده‌دار مسئولیت بود که تاکنون نقصی در کارشان نبوده و عملکرد خوبی داشته‌اند، امیدواریم این روند تا پایان ایام نوروز ادامه داشته باشد.

تاکنون حدود ۶۳ هزار زائر از کشور‌های دیگر وارد استان شده‌اند

جواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز درباره آمار ورود زائران و گردشگران خارجی گفت: تاکنون حدود ۶۳ هزار زائر از کشور‌های دیگر وارد استان شده‌اند که ۱۲ هزار و ۶۶۰ نفر عراقی، چهار هزار و ۹۰۲ نفر افغانستانی و ۴۵ هزار و ۹۰۷ نفر تبعه سایر کشور‌ها بوده‌اند.

بیش از ۲۳ هزار مراجعه پزشکی در سه روز ابتدایی سال

محمد علی کیانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به اقدامات و خدمات ارائه شده از ابتدای امسال گفت: ۲۳ هزار و ۱۱۷ مورد به درمانگاه‌های عمومی و تخصصی مراجعه داشته‌اند، هم‌چنین در مجموع ۱۸۵۰ عمل جراحی و ۸۴۱ عمل جراحی اورژانسی و ۴۹۶ مورد بستری انجام شده است.

او با اشاره به ۱۸۲۸ مورد نظارت بر اماکن عمومی در این مدت، افزود: ۷۶ مورد منجر به اقدام قانونی شد و همچنین ۲۴۵ مورد بازدید از مهمانسرا‌ها که ۱۸ مورد نقص داشتند و ۷۹۲ واحد صنفی بازدید شد که ۲۶۶ مورد منجر به اقدام قانونی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص خدمات فوریت‌های پزشکی ادامه داد: ۲۳۹۹ مورد ماموریت اورژانسی در مشهد انجام که ۸۱۹ مورد تصادفی و ۱۵۸۰ مورد فوریت پزشکی غیر تصادفی بوده است.

کیانی در خصوص آمار استانی خدمات اورژانسی بیان کرد: ۳۶۵۱ خدمت اورژانسی ارائه شد که ۱۲۴۹ مورد در جاده‌ها بوده است و بر اثر این حوادث در مجموع ۶۸ نفر فوت کرده اند.

کمبود داروی بیماران پیوندی در مشهد همچنان در حال پیگیری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین در خصوص کمبود دارو‌های خاص برای بیماران تاکید کرد: با هماهنگی که وزیر بهداشت در مشهد انجام داد و اقدامات قبلی صورت گرفته مشکل خاصی برای کمبود دارو چه از نظر آنتی بیوتیک، سرم و اسپری‌ها نداشتیم و فقط برای بیماران پیوندی دچار کمبود شدیم که برای این دارو‌ها در حال پیگیری هستیم.

مراجعه ۲۲۰ هزار نفر به درمانگاه‌ها

سیدجواد حسینی، دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفرخراسان‌رضوی گفت: از ۱۵ اسفند تا ۳ فروردین ۲۲۰ هزار نفر به درمانگاه‌ها مراجعه کردند و ۴۰ هزار و ۴۸۶ عملیات جاده‌ای اورژانس که ۱۲ هزار و ۶۸۲ اعزام به بیمارستان شدند و ۳۹۰۰ مورد عمل جراحی اورژانسی و ۱۷۰۰ زایمان طبیعی در این مدت انجام شد.

او افزود: ۸ هزار و ۸۴۰ مورد بازرسی داشتیم که ۶۴۲ هتل، ۴۷۰ بازدید از پایانه‌های مسافربری و فروش بلیط، ۶۷۰۹ موردکارگاه تولیدی و صنفی بازدید انجام شد.

دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان‌رضوی ادامه داد: پنج پایگاه مراقبت مرزی در استان فعال بوده که در این مدت ۷۵۰۰ مورد واکسیناسیون رایگان در این پایگاه‌ها دریافت کرده‌اند.

حسینی با بیان اینکه بیش از ۸۸۰۰ مورد اهدای خون در استان انجام شده، بیان کرد:۶۵۸۷ نفر برای اهدا مراجعه کرده‌اند و خوشبختانه در استان از نظر فراورده‌های خونی مشکلی نداریم.

او در خصوص نظارت بر کشتار دام در استان نیز تصریح کرد: نظارت مستقیم بر کشتار بیش از ۱۰ هزار و ۳۰ کیلوگرم دام سبک و سنگین انجام شده است.

افزایش بیش از ۱۹ درصدی تصادفات در مشهد

علی یزدانی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از افزایش ۱۹.۵ درصدی ماموریت تصادفی در مشهد خبر داد و گفت: ۱۵ درصد ماموریت غیر تصادفی و ۱۶ درصد تماس‌های تلفنی و مشاوره‌های پزشکی به اورژانس ۱۱۵ افزایش داشته است که می‌طلبد ما نیز ظرفیت خود را افزایش دهیم.

۴۳ واحد متخلف در اطراف حرم پلمپ شد

علی غلامپور، رئیس مرکز بهداشت ثامن و مسئول کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر مشهد در این نشست گفت: ۲۸ هزار و ۸۷۳ بازدید از مراکز تولید مواد غذایی، واحد‌های صنفی و هتل‌ها، فرودگاه، پایانه مسافربری و راه آهن انجام شده است و ۲۹۸۵ مورد اقدام قانونی شامل اخطار و جریمه نقدی انجام شده و ۴۳ واحد متخلف نیز پلمپ شده است.

او افزود: هم‌چنین در این مدت ۶۵۰۰ کیلوگرم مواد غذایی فاسد جمع‌آوری و معدوم شده است و نظارت شدیدتری از قنادی‌ها با توجه به عید و ایام ماه رمضان انجام شد که بیشتر واحد‌های قنادی از رنگ غیرمجاز برای تهیه زولبیا و بامیه استفاده می‌کردند.

رئیس مرکز بهداشت ثامن و مسئول کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر مشهد ادامه داد: ۶۸۹ مورد شکایت بهداشتی که از طریق سامانه ۱۹۰، ۱۹۱ و شماره تلفن قرارگاه خدمات رسانی به زائران مشهد با شماره ۳۷۰۴۵ -۰۵۱ دریافت و رسیدگی شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.