کانون بیماری های دامی ۲۰ درصد کاهش یافت

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: با افزایش پوشش واکسیناسیون در جمعیت دامی کشور، شاهد کاهش ۲۰ درصدی کانون‌های بیماری بودیم.

آقای قاسم رضاییان زاده معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: یکی از طرح‌های مهم در مورد کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی، افزایش پوشش واکسیناسیون و مراقبت است و ما در سال ۱۴۰۲ با استفاده از تمام توان نیروی انسانی که داریم و برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم شاهد حداقل کانون بیماری‌های دامی باشیم.

او افزود: سال ۱۴۰۱ به رغم مشکلات و کمبودهایی که وجود داشت، با افزایش پوشش واکسیناسیون در جمعیت دامی کشور، شاهد کاهش ۲۰ درصدی کانون‌های بیماری بودیم.

رضاییان زاده ادامه داد: در سال گذشته ۶۰۰ هزار قلاده دام علیه بیماری هاری واکسینه شدند و برای امسال هدفگذاری شده که این عدد به ۷۵۰ هزار قلاده برسد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: در مورد واکسیناسیون علیه بیماری شاربن نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم امسال پوشش واکسیناسیون در جمعیت دام سبک را حداقل ۳۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش دهیم.

او در همین حال کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام را از اولویت‌های سازمان دامپزشکی کشور در سال ۱۴۰۲ دانست.

رضاییان‌زاده، افزایش نظارت بهداشتی در سطح کشتارگاه‌های دام و طیور کشور را از دیگر اولویت‌های سازمان دامپزشکی عنوان کرد و گفت: در این راستا طرح برنامه ممیزی غیررسمی و رسمی کشتارگاه‌ها تدوین و آغاز شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون حدود ۷۲۰ کشتارگاه دام و طیور در کشور موجود است، گفت: موضوع ممیزی غیررسمی کشتارگاه‌های دام و طیور از طریق تشکل‌های این صنف آغاز شده و ممیزی رسمی نیز در دستور کار قرار گرفته است که با استفاده از نیروهای مجرب دامپزشکی صورت می‌گیرد.

رضاییان‌زاده افزود: با توجه به این که کشتارگاه‌ها یکی از گلوگاه‌هایی است که می‌تواند در سلامت فرآورده‌های خام دامی نقش بسیار مهمی را ایفا کند، ما در بازنگری‌ها در سال جاری، آنها را در اولویت قرار داده‌ایم.

او گفت: این طرح همزمان با طرح تشدید نظارت‌های بهداشتی ویژه نوروز ۱۴۰۲ و ماه مبارک رمضان به سراسر کشور ابلاغ شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار