مصرف مواد مخدر در ایران پایین‌تر از میانگین جهانی است

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: میانگین اعتیاد در ایران در مقایسه با میانگین آمار اعتیاد در جهان پایین‌تر است.

اسکندر مومنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر انسان‌ها را هدف قرار گرفته از دغدغه‌ها و نگرانی های جدی همه دولت‌ها و ملت‌ها است و مصرف مواد مخدر در دهه اخیر در جهان افزایش یافته و بررسی‌های این حوزه نشان از رشد این مصرف در سال‌های آتی در جهان دارد.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حدود ۳۰۰ میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر در جهان وجود دارد و سالانه حدود ۵۰۰ میلیون نفر جان خود را به این دلیل از دست می‌دهند.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته در کشور همسایه ما، افغانستان افزایش قابل توجهی داشته و حتی تولید مواد مخدر صنعتی نیز در این کشور رشد داشته است. بیش از ۸۰ درصد مواد مخدر جهان در کشور افغانستان تولید می‌شود.

مومنی گفت: در سال‌های گذشته در حوزه مقابله با مواد مخدر در کشور فعالیت‌های مناسبی صورت گرفت و وظیفه مدیران است که ورود و توزیع مواد مخدر را در کشور کنترل کنند و البته این اقدامات به تنهایی کافی نیست و باید با پیشگیری همراه باشد.

وی همچنین گفت: اولویت راهبردی ستاد مبازره با مواد مخدر در همه حوزه‌ها، پیشگیری است و دراین راستا طرح یاریگران اجرایی شده است و تلاش برای بازگرداندن افراد گرفتار شده به مواد مخدر و البته آگاهی و اطلاع رسانی در این طرح دنبال می‌شود.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بیش از ۳۰ درصد افراد گرفتار شده در حوزه مواد مخدر نبود قدرت گفتن "نه" و سهل‌انگاری در این حوزه را دلایل اصلی استعمال مواد مخدر بیان کرده‌اند. به این دلیل اقدامات پیشگیرانه از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی اظهار کرد: تمام تفاهم‌نامه‌ها و اقدامات ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر و اولویت اساسی ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر بر اساس طرح یاریگران تدوین و دنبال می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار