در نشست علنی امروز مطرح شد؛

وحیدی: حدود ۲۳ هزار کلاس درس فاقد معلم هستند/ قالیباف: دانش آموزان نباید از درس عقب بیفتند

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده بجنورد درخصوص کمبود معلم و خالی ماندن کلاس‌های درس در کشور گفت: من حتما شخصاً پیگیری می‌کنم و وزیر آموزش و پرورش حتما توجه کنند.

محمد وحیدی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه ۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم ، در تذکر شفاهی گفت: هر چند هیات رئیسه محترم درخصوص قانون برنامه صاحب نظر هستند، اما در بسیاری از مواقع بی طرف نیستند و یا با نشان دادن عدد ۴ موافقت خود را ابراز می‌کنند یا در موافقت صحبت می‌کنند؛ برخی مواضعی که گرفته می‌شود در اداره مجلس نیز اثرگذار است.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس یازدهم تصریح کرد: با وجود اینکه مهرماه آغاز شده، اما ۲۳ هزار کلاس درس فاقد معلم است، در حالی که در قانون اجازه داده شده که از بازنشستگان استفاده شود، هر چند وزیر نیز مصوبه‌ای اخذ کرده که به بازنشستگان ۲۴ ساعته کلاس داده شود، اما اکنون بازنشستگان از این موضوع استقبال نمی‌کنند، زیرا ۲ سال است که پاداش خود را دریافت نکرده اند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه قانون مهرآفرین در مجلس مصوب شده، اما از سال گذشته اجرایی نشده است و انگیزه از این افراد نیز گرفته شده است. به خرید خدماتی‌ها اجازه حضور در کلاس درس را نمی‌دهند، در واقع از ۲۲ هزار نفر که ۴ هزار نفر از آن‌ها معلم شده اند، بقیه بلاتکلیف هستند و اجازه حضور در کلاس درس را ندارند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با طرح این پرسش که آیا مجلس و دولت وظیفه ندارند که تکلیف آموزش و پرورش را مشخص کنند، گفت: در موضوع ساماندهی نیرو‌های غیررسمی آموزش و پرورش با ۱۰۰ امضا در دستور کار مجلس بود که طی چند ماه گذشته اجازه داده نشد در دستور کار قرار گیرد؛ ما پیش بینی می‌کردیم که در مهرماه ۱۴۰۲ چه بلایی بر سر کلاس‌های درس می‌آید.

وحیدی تصریح کرد: از وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت استخدامی آزمون آموزگاری سوال کردیم؛ وضعیت بسامانی در آموزش و پرورش دیده نمی‌شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: این نکته مهمی است و در این روز‌ها مرتب هم از نمایندگان و هم از خود ما پیگیر هستند، من حتما شخصاً پیگیری می‌کنم. وزیر آموزش و پرورش حتما توجه کنند، زیرا اول مدارس است و کلاس‌ها باید تشکیل شوند و دانش آموزان نباید از درس عقب بیفتند.

رئیس قوه مقننه افزود: مجوز لازم برای به کارگیری کسانی که حتی در سال تحصیلی فعلی هم بازنشست شده اند و هم برای افرادی که در سال‌های قبل بازنشست شده اند صادر شده و اجازه بکارگیری آن‌ها در سقف مناسب چند ده هزار نفری داده شده است. محل تامین اعتبار آن هم مشخص شده است. ان شالله وزیر محترم این دقت را خواهند داشت و پیگیری می‌کنند. بنده نیز شخصاً پیگیر موضوع خواهم بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
-
ناشناس
۰۹:۳۲ ۱۳ مهر ۱۴۰۲
در خیال هیچ کسی نیست آموزش پرورش معلم داردیا ندارد فقط جلوی دوربین صدا وسیما برای نبود معلم وعقب افتادگی دانش آموزان از درس دغدغه دارن ومیخوان بگن منم هستم ای کاش مجری واجرا کننده مسولیت کارهای خود باشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۱ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
این همه جوان فارغ التحصیل ارشد با معدل الف داریم بیکارو متاهل منتظر چی هستین فراخوان بدین به دهه ۶۰ ها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۳ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
در کشور ما آموزش و پرورش و فرهنگیان آخرین اولویت دولت هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۸ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
بخاطر اینکه هیچ آدم عاقلی و درست و حسابی با این حقوق وارد این شغل نمیشه مگر افراد بیکاری که تشنه کار هستند و سواد و مهارت این کار را ندارند . به زودی ایران تاثیر این بی عدالتی نسبت به معلم را خواهید دید مثل تاثیری که در امروزه شاهد آن هستیم
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۱۲:۲۴ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
به دلیل اینکه هزاران مدرسه دولتی در کشور پر از اتباع بیگانه ( افغانستانی و ..) است و همین معضل باعث میشه بچه های ایرانی مجبور رفتن به مدارس پولی شوند و دچار کمبود امکانات و معلم باشیم..
Sweden
ناشناس
۱۰:۱۶ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
از بسیاری از فارغ التحصیلان جوان که بیکار هستند با گذراندن دوره های کوتاه مدت می توان از ایشان استفاده کرد در ضمن بسیاری از بازنشستگان نیز که خود تمایل داشته باشند می توانند مشغول بکار شوند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۴ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
من فارغ التحصیل ممتاز مهندسی از دانشگاه آزاد ، حاضرم به عنوان معلم ریاضی استخدام آموزش و پرورش شوم .
آخرین اخبار