خضریان خبر داد:

بررسی وضعیت سکو‌های فروش اینترنتی دارو در نشست کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، پیگیری تدوین و ابلاغ دستورالعمل فروش دارو از طریق سکو‌های اینترنتی را از محور‌های نشست امروز این کمیسیون اعلام کرد.

علی خضریان، نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز این کمیسیون عنوان کرد: جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی پیرامون اجرای تکالیف قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدوین مواد ۸، ۲۲ و تبصره ۲ ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید دانش ‎بنیان و اشتغال ‎آفرین در حوزه سلامت با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارتباطات، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، رئیس سازمان غذا و دارو و معاونان سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. 

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، بحث پیگیری این کمیسیون درخصوص تدوین و ابلاغ دستورالعمل زمینه عملیاتی شدن دارو از طریق سکو‌ها و کسب‌وکار‌های اینترنتی را یکی از محور‌های این نشست اعلام کرد و گفت: آئین‌نامه این موضوع که مربوط به تبصره ۲ ماده ۸ است، به امضای وزرای ارتباطات و بهداشت رسید و ظرف یک تا دو هفته آینده هم عملیاتی می‌شود.

خضریان در توضیح حوزه عملکرد این آئین‌نامه اضافه کرد: این آئین‌نامه در راستای اجرای عدالت و فعال شدن تمامی داروخانه‌ها در چرخه توزیع دارو، اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد. همچنین مشکلات مردم جهت شناسایی نزدیک‌ترین داروخانه‌هایی که داروی مورد نیاز بیمار را بر مبنای نسخه الکترونیکی پزشک در اختیار دارند رفع و امکان توزیع دارو‌ها برای آنها فراهم می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه گفت: یکی از اتفاقاتی که بعضاً در مورد امنیت این سکو‌های اینترنتی فروش دارو مطرح می‌شود و مورد تأکید کمیسیون هم هست، این است که این سکو‌ها اجازه دسترسی به اطلاعات دارویی را نخواهند داشت، که در این زمینه هم در آئین‌نامه مذکور پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است.

خضریان ادامه داد: تعیین تکلیف وظایف سکوها، داروخانه‌ها، سازمان غذا و دارو و نحوه و شرایط انجام این آئین‌نامه هم در ابتدا به صورت ۶ ماه آزمایشی مشخص شده است تا در صورت نیاز به رفع اشکال، اصلاحات لازم در آئین‌نامه‌های اجرایی هم صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: از نکات مهم و قابل‌توجهی که در آئین‌نامه پیش‌بینی شده، این است که این سکو‌ها صرفاً براساس کد پیگیری نسخه الکترونیک اقدام می‌کنند و اطلاعات دارویی در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد تا امنیت بیماران و شهروندان هم در این سکو‌ها حفظ و رعایت شود.

خضریان در ادامه گزارش خود از نشست امروز کمیسیون اصل نود مجلس گفت: از موضوعات دیگری که در این نشست طرح و بررسی شد، پیگیری تدوین برنامه هوشمندسازی زنجیره تأمین خدمات و فرآورده‌های سلامت محور و موضوع پیگیری عدم تدوین پیش‌نویس آئین‌نامه نحوه فعالیت کسب‌وکار‌های حوزه سلامت دیجیتال و برنامه حمایتی و فرایند‌های اخذ مجوز فناوری‌های حوزه سلامت دیجیتال بود که اقدامات هر دو مورد توسط وزارت بهداشت صورت گرفته و ظرف یک ماه آینده به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید. 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پیگیری عدم تدوین آئین‌نامه موضوع مواد ۶۰ و ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال ۱۳۸۲ را از دیگر مواد مورد بررسی در نشست امروز این کمیسیون خواند و گفت: در این مورد موضوع آئین‌نامه باید با نظر مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت بگیرد. براساس گزارش وزیر بهداشت در نشست امروز، پیش‌نویس این آئین‌نامه در ۱۵ اسفندماه سال ۱۴۰۲ از سوی این وزارتخانه ارائه و جهت نهایی شدن به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.

وی افزود: نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در جلسه قول نهایی شدن آن را تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری و ارائه آن جهت تصویب به کارگروه موضوع ماده ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی برسد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در توضیح جمع‌بندی‌های این کمیسیون گفت: این کار قدم بسیار بزرگی در جهت ارائه خدمت به مردم بخصوص بیمارانی است که برای پیدا کردن دارو در داروخانه‌ها سرگردان هستند. بیماران گاهی مجبور می‌شوند برای پیدا کردن دارو به ده‌ها داروخانه مراجعه کرده که بعضاً هم نمی‌توانند داروی مورد نظر را پیدا کنند.

خضریان با اشاره به پیگیری کمیسیون اصل نود برای استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک، گفت: بر این اساس سکو‌هایی که آمادگی دارند می‌توانند در قالب آیین‌نامه‌ای که ذیل موضوع تهیه شده، فعالیت کنند. روش کار اینگونه است که مردم می‌توانند یکی از سکو‌ها را انتخاب کرده و کد دریافت دارو که پزشک به آنها داده را در سکو وارد کنند و از طریق آن داروی خود را تهیه کنند. در اینجا محتوا و مشخصات دارو در اختیار سکو قرار نمی‌گیرد؛ بلکه تنها کد دارو به سکو داده می‌شود. سکو نیز به داروخانه مراجعه کرده و براساس آن کد داروی بیمار را تهیه و به او می‌رساند که این اقدام یک خدمت بزرگ به مردم است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار