۷ متهم طلاق بعد از ۲۰ سال زندگی

رئیس کارگروه کاهش طلاق سازمان اموراجتماعی گفته که موارد زیادی از زوجینی با سابقه زندگی‌مشترک ۲۰ ساله، اکنون در مسیر طلاق قرار دارند؛ از دلایل این اتفاق گفتیم.

دکتر حسین محرابی، روان شناس و مدرس دانشگاه گفت: معمولا جدایی زوجین در سال‌های اولیه زندگی‌مشترک رخ می‌دهد ولی گاهی شاهد طلاق‌هایی با سابقه بیش از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگی‌مشترک هستیم. به تازگی رئیس کارگروه کاهش طلاق سازمان امور اجتماعی با بیان موارد زیادی از زوجینی با سابقه زندگی‌مشترک ۲۰ ساله که اکنون در مسیر طلاق قرار دارند، گفته: «باید صیانت از خانواده برای افراد مختلف وجود داشته باشد چراکه اکنون شاهد خانواده‌هایی هستیم که بعد از دو دهه زندگی‌مشترک امروز به دنبال طلاق هستند، بنابراین باید طلاق‌های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سال آینده را مدیریت کنیم» (منبع خبر: مهر). به همین بهانه و در ادامه مطلب به دلایل اصلی این گونه جدایی‌ها و راهکار‌های مربوط به آن می‌پردازیم.

۱ محقق‌نشدن آرزو‌های اولیه زوجین

وقتی دو نفر با حجم زیادی از آمال و آرزو‌های دور و دراز ازدواج می‌کنند، همواره به دنبال محقق کردن آنها هستند و در این راستا همه توان و انرژی خود را صرف می‌کنند. زمانی که بعد از گذشت ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال از زندگی مشترک به خاطر این تلاش‌ها خسته شده و از تغییردادن طرف مقابل ناامید می‌شوند، خشمگین می‌شوند و یکدیگر را مقصر این شکست می‌دانند، بنابراین اختلافات و لجبازی‌ها شروع شده و به جای این که آرامش بخش یکدیگر باشند، سوهان روح هم می‌شوند. در این میان نبود همدلی و درک متقابل مزید بر علت می‌شودو همواره هر دو طرف احساس می‌کنند که بازنده این زندگی هستند و تصمیم به جدایی می‌گیرند.

۲ بحران میان سالی و رفتن فرزندان

برخی از افراد در سنین میان سالی دچار بحران شده و از یک طرف گذشته زندگی خود را مملو از شکست و هدررفتگی می‌دانند و از طرف دیگر با تغییراتی مانند بازنشستگی و یائسگی و ... نمی‌توانند کنار بیایند، بنابراین آرامش روانی خود را از دست می‌دهند. گروهی هم بعد از رفتن فرزندان با پدیده آشیانه خالی مواجه شده و امید و انگیزه خود را نسبت به ادامه زندگی از دست می‌دهند. در این گروه کسانی که از ابتدای زندگی مشکل داشته‌اند و به‌خاطر فرزندان طلاق نگرفته‌اند، بیشتر از بقیه آسیب‌پذیر هستند و احساس می‌کنند الان که فرزندان به سر وسامان رسیده‌اند، در واقع انگیزه با هم بودن را از دست داده‌اند و بهتر است جدا شوند.

۳ انتخاب همسر نامناسب

صرف نظر از افرادی که مناسب ازدواج نیستند، اگر بر اساس معیار‌های علمی، دو نفر مناسب ازدواج با هم نباشند، چنان چه زندگی‌مشترک را شروع کنند، دیر یا زود اختلافات میان آنها به حد غیرقابل تحملی خواهد رسید؛ بنابراین می‌توان گفت اشتباه در انتخاب همسر هم یکی از مواردی است که پایداری و دوام زندگی‌مشترک را تهدید می‌کند؛ بنابراین اگر مشاوره‌های پیش از ازدواج به عنوان یک اولویت خانواده و سازمان‌های مربوطه مدنظر قرار گرفته و حتی اجباری شود، از قرار گرفتن دو نفر اشتباهی در کنار هم جلوگیری شده و عملا از طلاق‌های آینده هم پیشگیری خواهد شد.

۴ ضعف در مهارت‌های ده‌گانه زندگی

یکی از اصلی‌ترین علل بروز اختلاف بین زوجین در همه سنین، نداشتن آگاهی نسبت به مهارت‌های ده گانه زندگی است. وقتی زن و شوهر مهارت‌هایی از قبیل مهارت گفتگو، حل‌مسئله، تصمیم‌گیری، کنترل خشم، همدلی و ... را بلد نیستند نمی‌توانند مشکلات به‌وجود آمده را از روش‌های صحیح حل و فصل کنند، بنابراین روز به روز دامنه تعارضات آنها گسترده‌تر شده و نهایتا، به اشتباه بهترین راه‌حل را جدایی می‌بینند.

۵ افتادن در دام آسیب‌های اجتماعی

مسائلی از قبیل بیکاری اعضای خانواده به خصوص سرپرست خانوار، مشکلات اقتصادی، ناامیدی فرزندان نسبت به آینده و پدیده‌های شومی مثل اعتیاد و رفتار‌های پرخطر هم از جمله مواردی هستند که سهم بسزایی در فروپاشی خانواده‌ها دارند چراکه وقتی حجم معضلات گوناگون در خانواده زیاد می‌شود تاب آوری زن‌و‌شوهر‌ها را تحت‌تاثیر قرار داده و پرخاشگر و بی‌اعصاب می‌شوند. وقتی هم سلامت روان افراد دچار خدشه می‌شود نمی‌توان انتظار رفتار‌های منطقی از آن‌ها داشت.

۶ گذر اشتباه از سنت به مدرنیته

یکی دیگر از مواردی که این روز‌ها بر کیفیت رابطه زوجین تاثیرگذار بوده، موضوع تحول جامعه از زندگی سنتی به سبک‌زندگی مدرن و در دهکده جهانی است. مهیا نبودن زیرساخت‌های روانی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی در بین افراد جامعه باعث شده‌است که گذر از سنت به مدرنیته و ورود فناوری‌های مورد استفاده در جهان به خانواده‌ها باعث ایجاد یک تلاطم و به‌هم‌ریختگی شده و ممکن است بسیاری از زن‌و‌شوهر‌ها با مقایسه زندگی خود احساس شکست در زندگی داشته باشندو امید خود را از دست بدهند. چنین افرادی در مقابله با مشکلات احساس ناتوانی می‌کنندو تصمیم به جدایی می‌گیرند.

۷ استفاده نکردن از خدمات تخصصی مشاوره

وقتی دامنه ناسازگاری زن‌و‌شوهر‌ها گسترده می‌شود، اظهارنظر‌های غیرکارشناسی و احساسی اطرافیان و به ویژه دخالت‌های خانواده‌ها باعث تشدید مشکلات می‌شود. در چنین مواقعی اگر زن و شوهر از مشاوره‌های تخصصی افراد دارای صلاحیت استفاده کنند، تاحد زیادی می‌توانند زمینه اختلافات را کاهش دهند.

منبع: خراسان

برچسب ها: طلاق ، زندگی ، متهم
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۲ ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
وکلا عزیز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
این مهارت های زندگی کتاب درسی کنید
وجز واحد دبیرستان بشود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
باید وقتی سکه برای مهریه می نویسند با پول رایج معادل سازی شود تا مشخص شود این فرد تا این مقدار میخواد مهریه بدهدحالا هر چقدر سکه بالا رود در ان مهریه اثری نخواهد داشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۸ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
فقط بخاطر این موبایل است والسلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۳ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
گرانی سکه و حمایت قانون از دریافت مهریه و زندانی کردن مردان
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۳:۴۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
زندگی توامان با لطف هست البته نه لطف طرفین بلکه لطف الهی که بر زندگی مشترک سایه میندازه و زوجین با عشق میتوانند این لطف رو درک کنند اون وقت هر کار زمین مونده ای که توی خونه هست هردو هر کس که حالشو داره هرکی که توانش رو داره انجام میده و اگر زوجین همسر خودشون رو خودی بدونن براش هرکاری انجام میدن و به عشق او در کمال خستگی از کمک دریغ ندارن پس اگر مشکلی بوجود میاد و طرفین دنبال مساله درست کردن هستند معلومه که همسرشون رو از خودشون نمیدونن و همسر برای اونا نخودیه نه خودی!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
لیبرالیسم،تجاوز ب مفهوم کلمات
۱۳:۱۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
بسیار مقاله عالی و کاربردی بود،لذت بردم
Finland
ناشناس
۱۱:۰۳ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
متاسفانه مردا حالیشون نیست زن به جز زناشویی وظیفه دیگه ای نداره ولی مردا با کمال وقاحت توقع پخت و پز و برب بروف و بچه داری هم از زنا دارن در حالی که زنا لطف میکنن و این چیزا رو انجام میدن نه اینکه وظیفه اشونه
Iran (Islamic Republic of)
لیبرالیسم،تجاوز ب مفهوم کلمات
۱۳:۱۳ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
میخوای چند تا از اختیارات مردا رو هم بگم گفت ببره!
؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۷ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
وقتی زن و شوهر ازدواج میکنند ما میشوند دیگه کار در منزل نه میشه وظیفه نه میشه لطف میشه عشق به ادامه زندگی ومرد هم درکنار همسرش ی گوشه کار را گرفت میشه محبت دیگه من و تو بی وجود ندارد برای گرمای زندگی باهم تلاش می‌کنند جدایی زن شوهر یا دخالت خانواده ها باشه ویا خسیس بودن مرد می‌تونه باشه ویا خیانت طرفین و یا عتیاد به مواد مخدر ویا توقع مرد از در رابطه جنسی از راه های جاده خاکی موجب طلاق میشود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۶ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
مهمترین دلیل طلاق خیانت زوجه هستش بقیه موارد در سطح پایین تری هستش
Iran (Islamic Republic of)
سلام به همگی
۰۹:۵۰ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
دلیل دوم، قابل تامل هستش. دلیل آخر، باید قبل از ازدواج، به صورت اجباری و تا حدودی رایگان و موثر باشد. الان ویزیت هر مشاور و روانشناس از 320 تا 500 هزارتومان هستش برای 45 دقیقه. و نتیجه؟... بعضی مشاورها، خیلی موثر نیستند به ویژه اونایی که تازه مدرک گرفتند، تجربه کمی دارند، از مراجع خود کوچکترند و... 2.02.1403
Iran (Islamic Republic of)
مسترپلنوببین،گول نخور
۱۳:۱۵ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
بسیار عالی!^الان من و خانمم۲۰وچند سال زندگی سخت رو به خاطر نامناسب بودن تحمل کردیم،در حالی ک هر کدوممون میتونستیم زندگی رضایت بهتری رو تجربه کنیم