آبگیری ۳۵ درصد از حجم تالاب آق گل ملایر

رئیس حفاظت محیط زیست ملایر گفت: حدود ۳۵ درصد حجم تالاب آق‌گل با بارندگی‌های اخیر آبگیری شده است و ادامه حیات این تالاب فصلی به تداوم بارش‌های بهاری بستگی دارد.

عباس نجاری با بیان اینکه اگر وضعیت تالاب ثبات داشته باشد، از اردیبهشت شاهد حضور پرندگان مهاجر و حتی زادآوری پرندگان هستیم اظهار امیدواری کرد: با تداوم بارندگی‌ها کل تالاب آبگیری شود.

رئیس اداره محیط زیست ملایر با اشاره به اینکه فصل بهار فصلِ مهاجرت پرندگان به بزرگترین تالاب فصلی استان همدان است، بیان کرد: چنانچه وضعیت آب و هوا به همین منوال پیش رود و بارش‌هایی نداشته باشیم، تالاب آق‌گل تا آخر اردیبهشت خشک می‌شود.

نجاری گفت: این حجم از آبی که هم‌اکنون در تالاب آق‌گل از مساحت ۸۳۰ هکتاری وجود دارد، به جا‌هایی که خیلی عمیق نیست، رفته و امیدی نداریم که آب موجود در تالاب تا خرداد و تیر ماندگار باشد.

او ابراز امیدواری کرد: با ادامه بارش‌ها و افزایش سطح آبگیری تالاب، پرندگان مهاجر مدتی در این تالاب حضور پیدا کرده و شاهد ماندگاری و زاد و ولد آنها باشیم.

تالاب آق‌گل از غنی‌ترین آبگیر‌های طبیعی غرب کشور محسوب می‌شود و بر اساس آمار‌ها در سال‌های پر فروغش مامن و گذرگاه بیش از پنج هزار گونه پرنده آبزی و کنار آبزی همچون مرغابی، غاز خاکستری، تنجه، انواع اردک، لک‌لک و حواصیل بوده، اما پس از بارش‌های سیل‌آسای سال ۱۳۹۸، بارش‌های زمستانی امسال و سال‌های گذشته هم نتوانست آق‌گل را سیراب کند و این پدیده زیبای طبیعی همچنان تشنه است.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار