واکنش سفیر ایران به توافقات ارمنستان و جمهوری آذربایجان

سفیر ایران در ارمنستان درباره گفتگو‌های اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: مقامات ارمنستان ما را در ارتباط با این گفتگو‌ها مطلع کردند و گفتند توافقاتی که صورت گرفته در چارچوب اعلامیه آلماتی است، یعنی بر اساس مرز‌های بین المللی است.

مهدی سبحانی، سفیر ایران در ارمنستان در جمع خبرنگاران ارمنی در خصوص همکاری‌های تهران و ایروان گفت: ما همکاری‌های گسترده با ارمنستان داریم. همکاری‌های ما در بخش‌های مختلف متنوع است. ما از تمامیت ارضی ارمنستان حمایت می‌کنیم و مخالف تغییر مرز‌های بین المللی هستیم. اینکه همکاری‌های ما تا چه سطحی می‌تواند گسترش پیدا کند، به توافقات بین دو کشور و نیاز‌هایی که دو کشور به یکدیگر اعلام می‌کنند، برمی‌گردد.

وی در خصوص خروج صلح بانان روسیه از قره باغ و احتمال استفاده از این مناطق علیه ایران گفت: اینکه از این مناطق بخواهد استفاده غیرقانونی شود، ایران تمامیت ارضی کشور‌ها را به رسمیت می‌شناسد و بعید می‌دانم همسایه‌های ایران بخواهند اقدامی انجام دهند که بر خلاف امنیت و منافع ملی ایران باشد. اگر هر نوع اقدامی که امنیت ملی ایران و منافع ایران را به خطر بیندازد طبیعتاً ما مخالف آن هستیم و تحمل نمی‌کنیم.

سفیر ایران در ایروان در خصوص کمیسیون تعیین خطوط مرز و واگذاری چند روستا از طرف ارمنستان به جمهوری آذربایجان گفت: مقامات ارمنستان ما را در ارتباط با این گفتگو‌ها مطلع کردند و گفتند توافقاتی که صورت گرفته در چارچوب اعلامیه آلماتی است؛ یعنی بر اساس مرز‌های بین المللی است. من مطلع شدم آن مناطقی که جاده (جاده ارمنستان به گرجستان) از آن عبور می‌کند در این توافقات نیست.

وی درباره تنش‌ها بین ایران و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: بعد از اینکه به کنسولگری ما در دمشق حمله شد و این خلاف مقررات بین المللی بود، ما هم اول به سازمان ملل متحد مراجعه کردیم. شورای امنیت سازمان ملل به خاطر کارشکنی آمریکا، فرانسه و انگلیس حتی نتوانست یک بیانیه حداقلی صادر کند. بعد از اینکه شورای امنیت نتوانست اقدامی علیه نقض قوانین بین المللی توسط رژیم صهیونیستی انجام دهد ما بازهم ۱۰ روز منتظر فعالیت دیپلماتیک کشور‌ها ماندیم. بعد از عدم نتیجه بر اساس حق ذاتی خود و ماده ۵۱ منشور ملل متحد و حق دفاع مشروع پاسخ رژیم صهیونیستی داده شد.

سبحانی افزود: ما مراکزی را هدف قرار دادیم که از آنها علیه ما اقدام شده بود. ما بر عکس رژیم کودک کش اسرائیل نه مراکز عمومی، نه بیمارستان، نه مدرسه و نه مراکز مدنی بلکه مراکز نظامی را هدف قرار دادیم. ما به اهداف خود رسیدیم. عملیات ما تمام شده و اگر بخواهند تنش را بالا برده و مجدداً تجاوز کنند حتماً پاسخ خواهیم داد.

وی درباره بازگشت مردم قره باغ به خانه‌های خود نیز گفت: ما اعتقاد داریم که حقوق مردم و ساکنین قره باغ باید مدنظر قرار بگیرد.

سفیر ایران درخصوص حل شدن موضوعات بین قدرت‌های درون منطقه قفقاز اظهار داشت: آن چیزی که در منطقه اتفاق می‌افتد طبعاتش متوجه کشور‌ها و مردم منطقه است. هر اتفاقی بیفتد مستقیم به منافع و امنیت کشور‌ها و مردم آن منطقه اثر می‌گذارد. علت اینکه ما می‌گوییم کشور‌های فرامنطقه‌ای دخالت نکنند به خاطر این است که آنان نه همسایگی دارند، نه مرز دارند و نه از این اتفاقات متاثر می‌شوند. طبیعی است که کشور‌ها منافع خود را دنبال می‌کنند. فکر می‌کنم با گفتگو و تعامل می‌توان دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کرد. 

وی ادامه داد: همین اتفاقی که افتاده و توافقی که انجام شده، در نتیجه گفتگو بوده است و می‌تواند نقطه شروعی برای گفتگو‌های بیشتر و توافقات بیشتر باشد.

منبع: تسنیم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
هر وقت اسرائیل در هر کجا دخالت کرد باید آذربایجان جعلی با موشک خاک یکسان شود
آخرین اخبار