تزریق واکسن هپاتیت سی در سال جاری/ آغاز غربالگری یکی از سرطان‌ها به زودی

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برنامه ریزی برای تزریق واکسن هپاتیت سی در وزارت بهداشت انجام شده است.

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری هفته سلامت گفت: اکنون واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک در کشور در حال انجام است و امسال تزریق واکسن هپاتیت سی نیز در دستور کار است.

وی افزود: به سلامت روانی در سال‌های گذشته کمتر توجه می‌شد ولی امروزه بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات روحی و روانی به خصوص در جوانان بروز می‌یابد و ما مراکز سراج را سه برابر افزایش دادیم و در هر یک از این مراکز سه کارشناس روانشناس وجود دارد.

فرشیدی ادامه داد: جوانی جمعیت نیز از برنامه‌های ویژه وزارت بهداشت است. سقوط باروری کاهش یافته و شاهد افزایش آن هستیم، فرهنگ سازی در این زمینه مهمترین کار است و کاستن سقط‌های ناآگاهانه و انجام مشاوره‌های موثر، راه اندازی مراکز ناباروری و تسهیل قوانین و رایگان کردن سنوات دارویی برای ارتقای جوانی جمعیت ضروری است.  

وی گفت: پویش ملی سلامت ۲ امسال نیز طراحی شد و بزودی آغاز غربالگری یکی از سرطان‌ها از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود.

فرشیدی ادامه داد: امسال تقویت آزمایشگاه‌ها از برنامه‌های ما است و اتصال این مراکز دولتی و خصوصی به سیستم‌های وزارت بهداشت است که بر اساس نیاز‌های مردم، آزمایشات رصد می‌شود تا بیماری‌هایی مانند دیابت کنترل شوند.

وی با اشاره به اینکه ارتقای سلامت سواد عشایر نیز از دیگر برنامه‌های سال جاری است، گفت: این برنامه امسال با اولویت بهداشت دهان و دندان و آموزش و اطلاع رسانی به عشایر است و باید به شکل جهادی در این زمینه کار شود.

فرشیدی در مور دخانیات گفت: امروزه مجلس در کنار وزارت بهداشت قرار گرفته و بر اساس سازمان جهانی بهداشت ایران بهترین وضعیت درخصوص کاهش مصرف دخانیات را در منطقه دارد.

وی افزود: کارخانه‌های تولید دخانیات که فقط به دنبال پول و سود آوری هستند، جوانان و بانوان را مورد هدف قرار داده و از طریق تبلیغات اتفاقاتی می‌افتد که این دو قشر در معرض آسیب هستند که باید نه گفتن را در آن نهادینه کرد.

معاون بهداشت تصریح کرد: در اجرای کنترل دخانیات هنوز مشکل داریم و از آنجایی که ۲ درصد بانوان دخانیات مصرف می‌کنند مورد هدف شرکت‌های دخانی قرار گرفتند و باید مالیات افزایش یابد.

وی با تاکید بر افزایش مالیات بر دخانیات ادامه داد: به عنوان مثال قانون افزایش دوباره مالیات‌های سیگار در انگلیس وضع شد، اما در کشور ما وضع مالیات کمتر است و باید اساسی برای افزایش آن چاره‌ای اندیشید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار