کامل شدن سامانه املاک و اسکان در گرو همکاری سازمان‌ها

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تمامی خانه‌های خالی لوکسی که در اختیار نهاد‌ها قرار گرفته‌اند باید در روند مولد سازی قرار گیرند.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با  خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره لزوم توجه به عرضه خانه‌های خالی در تهران برای ساماندهی بازار مسکن گفت: مجلس در راستای تاثیر بر بازار مسکن و عرضه خانه‌های خالی قانونی تحت عنوان مالیات بر خانه‌های خالی مصوب کرد ،گفت: اما از سال گذشته تا به حال متاسفانه برای اجرای آن اقدام خاصی به علت اختلافاتی که بین دستگاه‌ها وجود دارد صورت نگرفته است. یکی از مهمترین اختلافات، مربوط به موارد مابین سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی بود.

وی با بیان اینکه اخیرا تیمی با همکاری وزارت راه و وزارت نیرو برای بررسی میزان مصرف انرژی خانه‌ها مستقر شدند که اطلاعات خانه‌ها را در سامانه‌ای با عنوان « املاک و اسکان» ثبت کنند تا در صورت شناسایی مسکن خالی با پیامک به مالکان اطلاع داده شود گفت: هدف از ارسال پیامک این است که اگر آن خانه واقعا خالی نبود و اشتباهی در شناسایی آن بعنوان خانه خالی رخ داده بود؛ مردم بتوانند اعتراض کنند تا مجدد بررسی شود.

او یادآور شد:  با این شرایط شناسایی خانه‌های خالی دقیق‌تر و قوی‌تر شده است و طبق آمار میزان خانه‌هایی که برای آنها  برگه مالیاتی رفته بیشتر شده است.

شاکری با بیان اینکه طبق تحقیقات صورت گرفته بیشتر خانه‌های خالی در استان متعلق به بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی است، تاکید کرد: باید تصمیمی برای آنها گرفته شود. برخی خانه‌های لوکس نیز در اختیار نهادها هستند که باید در روند مولدسازی قرار گیرند.

وی با اشاره به عدم همکاری برخی نهادها برای تکمیل سامانه املاک و اسکان گفت: در مصوبات قانون برنامه هفتم سازمان ثبت اسناد را موظف کردیم اطلاعات خود را برای ارتقای سامانه املاک و اسکان در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار دهد و درصورت ترک فعل هرکدام از دستگاه‌های مربوطه باید با آنها برخورد صورت گیرد،  در قانون ساماندهی بازار و اجاره مسکن نیز این مورد را که دستگاه‌های خدمات رسان اطلاعات موردنیاز خود را نه از مراجع دیگر، بلکه از سامانه املاک و اسکان دریافت کنند لحاظ کردیم تا این سامانه در زمینه جامعیت اطلاعات به حد قابل قبولی برسد و تکلیف خانه‌های خالی را روشن کند.

 عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: در گذشته گشت‌های شناسایی برای برخورد با بنگاه‌های متخلف وجود داشت اما امروز با بروزسانی که صورت گرفته فقط ستادی ویژه شناسایی خانه‌های خالی در استان‌ها ایجاد شده که تقاطع اطلاعاتی با وزارتخانه‌های مختلف انجام می‌دهند و خانه‌های خالی را مشخص می‌کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار