واکنش اسلام‌آباد به تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی پاکستان

پاکستان اقدام تازه آمریکا برای تحریم چند شرکت خارجی به دلیل همکاری با اسلام‌آباد در حوزه برنامه‌های موشکی را خودسرانه و سیاسی دانست.

پاکستان اقدام تازه آمریکا برای تحریم چند شرکت خارجی به دلیل همکاری با اسلام‌آباد در حوزه برنامه‌های موشکی را خودسرانه و سیاسی دانست و تاکید کرد: پاکستان چنین رویکرد‌های دوگانه‌ای که منجر به تضعیف اهداف عدم اشاعه می‌شود را قبول ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز در بیانیه‌ای به اقدام وزارت امور خارجه آمریکا در تحریم چهار نهاد چینی و بلاروسی برای همکاری با پاکستان در حوزه موشک‌های بالستیک و دوربرد واکنش نشان داد.

ممتاز زهرا تاکید کرد که پاکستان استفاده سیاسی از رژیم کنترل صادرات تسلیحاتی را رد و تاکید می‌کند که چنین اقلامی دارای کاربرد‌های تجاری مشروع هستند لذا اجتناب از اعمال خودسرانه در حوزه کنترل‌های صادراتی مهم است.

وی افزود: نیاز به بحث و گفتگو بین طرف‌های ذیربط برای مکانیسمی عینی جهت تضمین دسترسی به فناوری در راستای توسعه اجتماعی-اقتصادی وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: این یک واقعیت است که همان حوزه‌های قضایی که مدعی اعمال کنترل‌های شدید منع اشاعه هستند، از الزامات مجوز برای فناوری‌های پیشرفته نظامی برای برخی کشور‌ها چشم پوشی کرده‌اند و این منجر به ساخت تسلیحات می‌شود لذا تأکید اسلام‌آباد بر عدم تقارن‌های منطقه‌ای و جلوگیری از تضعیف اهداف عدم اشاعه و صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی است.

وی گفت: پاکستان همیشه آماده بحث در مورد مکانیسم‌های تایید شده بوده است تا کاربران تجاری و قانونی از اعمال تبعیض‌آمیز کنترل‌های صادراتی آسیب نبینند.

آمریکا در ادامه اقدامات یکجانبه خود علیه همکاری‌های دفاعی سایر کشور‌ها و با ادعای تقویت طرح عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، چهار نهاد خارجی را به اتهام همکاری با پاکستان در حوزه برنامه‌های موشک بالستیک و دوربرد آن تحریم کرد.

پاکستان همواره تاکید کرده است که فعالیت‌های این کشور در زمینه تولید تسلیحات نظامی شامل انواع موشک‌ها و سلاح‌های هسته‌ای، کاملا مشخص است و این کشور مرتکب خطایی در این مسیر نشده است.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
عمار .
۱۸:۳۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
به نام خداوند جان و خرد : سیاست جدیدشون است برای اینکه از ایران اسلامی موشک و پهپادهای مختلف بگیرند به رازهاش پی برند بر علیه ایران اسلامی استفاده کنند گول این پاکستانی‌های آمریکایی رو نخورید دیدید که چگونه به مرز ایران اسلامی حمله کردند و از تروریستهای جیش الظلم دفاع کردند روی حساب حمله به خاک پاکستان . التماس دعا و صلوات .
آخرین اخبار