صادرات ۱۰۳ میلیون دلار شیرینی و شکلات از آذربایجان شرقی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از صادرات ۱۰۳ میلیون دلار شیرینی و شکلات از استان خبر داد.

  عظمایی با اشاره به ظرفیت استان آذربایجان شرقی در تولید کالا‌های مزیت دار نظیر مقاطع فولادی، شیرینی و شکلات، شیشه ساختمانی، تراکتور و خشکبار گفت: سال گذشته به همت صاحبان صنایع و بازرگانان بخش قابل توجهی از کالا‌های تولیدی مزیت دار استان به کشور‌های هدف صادرات ارسال شد.

 عظمایی اظهار کرد: آذربایجان شرقی با صادرات ۱۰۳ میلیون دلاری محصولات شیرینی و شکلات جایگاه اول کشور را در اختیار دارد. 

وی با اشاره به رتبه نخست استان در صادرات کشمش به میزان ۷۱ میلیون دلار ادامه داد: در صادرات شیشه ساختمانی با میزان صادرات بیش از ۳۱ میلیون دلار نیز در جایگاه اول قرار داریم. 

عظمایی گفت: آذربایجان‌شرقی با صادرات ۲۶۳ میلیون دلاری محصولات طویل فولادی رتبه نخست کشور را دارد که در این زمینه استان‌های خوزستان و اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: تمام موارد مطرح جزو ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی استان محسوب می‌شود که در نوع خود مهم است به عبارتی توسعه صادرات موجب رشد تولید در بسیاری از صنایع استان شده است. 

عظمایی با بیان این‌که با صادرات ۲۱۸ میلیون دلاری به کشور ارمنستان رتبه اول را داریم گفت: بخش عمده‌ای از کالا‌هایی که به کشور ارمنستان صادر می‌شود در استان تولید می‌شود. 

وی یادآور شد: با وجود مشکلات موجود در بخش صادرات مانند رفع تعهدات ارزی، مشکلات حمل و نقل و تغییرات قوانین و مقررات در بعضی کشو‌های هدف صادرات خوشبختانه ۹۶ درصد هدف گذاری میزان صادرات غیرنفتی استان در سال گذشته محقق شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: سال گذشته با صادرات یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار از گمرکات استان جزو استان‌های برتر کشور بودیم.

عظمایی تاکید کرد: پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری موجب توسعه مراودات بین‌المللی می‌شود که در ادامه سیاست‌های تعیین شده توسعه تجارت خارجی استان اقدامات لازم برای اعزام هیات‌های تجاری با هماهنگی استانداری و اتاق بازرگانی انجام شده است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت ارتقای عملکرد میز‌های تجاری در توسعه مراودات اقتصادی بین المللی گفت: در حال حاضر هفت میز توسعه تجاری با کشور‌های ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، روسیه، عراق و ارمنستان در استان فعال است که با راهبری این اداره کل استانداری و اتاق بازرگانی جلسات میز‌ها با مشارکت فعالین بخش خصوصی به صورت مرتب برگزار و نسبت به بررسی راهکار‌های توسعه تجارت و گردآوری موانع و مشکلات مرتبط اقدام می‌گردد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار