وزیر فرهنگ مطرح کرد:

اختصاص جایزه ۴ میلیاردی برای طرح برگزیده «آسمانه هنر ایران»

وزیر فرهنگ گفت: طرح برگزیده اولیه مجموعه مجموعه هنری فاخر اعلام خواهد شد و جایزه ۴ میلیارد تومانی به طرح برگزیده تعلق خواهد گرفت.

اولین جلسه شورای معماری امروز یکشنبه (۲اردیبهشت) با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

وزیر فرهنگ در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران در مورد احداث خانه جشنواره گفت: احداث یک مجموعه هنری فاخر و بی‌نظیر که همه‌مطالبات اصحاب هنری کشور را در بخش‌های‌مختلف پوشش می‌دهد کار بسیار بزرگی است و درحال انجام است.

وی با تاکید بر این نکته افزود: بحث تملک زمین و مباحث مربوط به ساخت بسیار مهم بود که با حمایت رئیس جمهور، معاون اول رئیس‌جمهور و سازمان برنامه و بودجه یک زمین کاملا استاندارد برای چنین مجموعه‌ای در اختیار وزارت فرهنگ قرار گرفته است.

اسماعیلی با بیان اینکه طراحی اولیه این مجموعه انجام شده است، ادامه داد: در این طراحی برای همه جشنواره‌ها پیش‌بینی‌های لازم دیده شده است چراکه این مجموعه نزدیک به ۱۲۰ هزار متر مربع زیربنا خواهد داشت تا بتوانیم همزمان پنج جشنواره بین‌المللی را در آن برگزار کنیم.

وی افزود: برای تامین نیاز به پارکینگ هم، طبقات پایینی ساختمان در نظر گرفته شده است تا دغدغه‌ای از این بابت وجود نداشته باشد.

وزیر فرهنگ بیان‌کرد: طبق زمان‌بندی فراخوان انتخاب طرح برگزیده اولیه این مجموعه اعلام خواهد شد و جایزه ۴ میلیارد تومانی به طرح برگزیده تعلق خواهد گرفت، تلاش ما این است که ساخت این‌مجموعه در دهه فجر سال جاری شروع شود و تا قبل از ۵۰ سالگی انقلاب اسلامی پایان یابد.

وی در مورد مسکن خبرنگاران و هنرمندان اظهار داشت: کمیته ویژه‌ای برای این کار تشکیل شده است که با تسهیلات بسیار ارزان این مجموعه‌ها در اختیار اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و قرآن قرار بگیرد.

اسماعیلی ادامه داد: ساخت شهر هنر از سال گذشته آغاز شده است، مراحل ساخت در حال انجام است و در حال حاضر پیگیر مجموعه جدیدی هستیم تا برای تمام اهالی فرهنگ، هنر، رسانه و قرآن که متقاضی مسکن هستند، پیش‌بینی ساخت مسکن صورت گیرد.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: دبیرخانه هنرمعماری ایرانی _ اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است که در ادامه به اداره کل ارتقا پیدا خواهد کرد.

وی بیان‌کرد: جشنواره فجر هنر معماری از امسال آغاز خواهد شد و تحول مهمی در این حوزه شکل خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ گفت: فراخوان طراحی آسمانه هنر ایران که مجموعه خانه جشنواره‌های هنری کشور است تا اوایل خرداد ماه اعلام می‌شود و تلاش می‌کنیم با انتخاب بهترین طرح که مشتمل بر همه داشته‌های فرهنگی ماست صورت بگیرد و کار ساخت آن تا پیش از پایان سال آغاز شود.

وی در مورد قیمت‌گذاری اجرا‌های صحنه‌ای تاکید کرد: مجموعه معاونت هنری و اداره کل مرتبط با این موضوع درحال پیگیری هستند و هدفمان این است که سقف قیمت‌ها را پایین‌تر از قیمتی که انتطار می‌رفت نگهداشته شود (زیر یک‌میلیون تومان) تا فضا برای حضور علاقه‌مندان فراهم شود. بنا داریم زمینه استفاده از اجرا‌های صحنه‌ای در اختیار گروه‌های مختلف مردمی قرار بگیرد.

وزیر فرهنگ خاطر نشان کرد: مسکن ۵۷۰ هنرمند تهرانی تا پایان دولت سیزدهم و تا قبل از نیمه نخست سال ۱۴۰۴ تحویل می‌شود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار