آغاز همکاری‌های مشترک سازمان جهاددانشگاهی و اداره کل آموزش و پرورش

همکاری‌های مشترک سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه و اداره کل آموزش و پرورش استان، با برگزاری افتتاحیه اردو‌های «راهیان پیشرفت» رسما آغاز شد.

مسلم حدیدی رییس سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه، امروز (دوم اردیبهشت) در آیین افتتاحیه این طرح و آغاز همکاری مشترک دو نهاد که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیرکل و جمعی از مسئولین آموزش و پرورش برگزار شد، از جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد ماموریت گرا یاد کرد و گفت : جهاددانشگاهی همواره در تلاش است تا مسئله‌ای از مسائل کشور را حل کند، بنابراین هر جا که خلایی در جامعه احساس کنیم، ورود می‌کنیم.

وی با اشاره به جایگاه مهم آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش هم حوزه‌ای است که پیشرفت و تعالی آن در نهایت منجر به پیشرفت و تعالی جامعه می‌شود، بنابراین هر اقدامی که برای پیشرفت این حوزه صورت گیرد در حقیقت گامی برای پیشرفت تمام جامعه است. 

وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری منعقده بین سازمان جهاددانشگاهی و اداره کل آموزش و پرورش در دی ماه سال گذشته، افزود: این تفاهم نامه در هشت بند منعقد شده که تمام آنها بر اساس ساحت‌های شش گانه سند تحول آموزش و پرورش از جمله ساحت تعلیم و تربیت، ساحت کارآفرینی، ساحت علمی و فناوری و ... تدوین شده و از امروز (دوم اردیبهشت ماه) با آغاز به کار دبیرخانه مشترک همکاری‌های دو نهاد، اجرای آن رسما کلید می‌خورد.

حدیدی از نامگذاری این طرح و همکاری مشترک با نام «شهید نوروز نژاد» خبر داد.

رییس سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه در ادامه در تشریح بند‌های این تفاهم نامه، از طرح اردو‌های «راهیان پیشرفت» به عنوان یکی از مهمترین آنها یاد کرد و افزود: کشور و استان ما در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری در تمام حوزه‌ها داشته که متاسفانه قشر نوجوان و جوان ما عمدتا از آن بی اطلاع هستند.

وی افزود: بسیاری از دانش آموزان ما نمی‌دانند که در همین استان چه پیشرفت‌هایی صورت گرفته و اگر اطلاع پیدا کنند قطعا روحیه امید و خودباوری در آنها تقویت می‌شود. بطور مثال ما صاحب بزرگترین برج فناوری کشور در کرمانشاه هستیم که هم اکنون ۷۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور در آن مستقر هستند. همچنین ما تولید کننده ۲۰ محصول فناورانه هستیم که در سطح کشور بصورت انحصاری تنها در کرمانشاه تولید می‌شوند.

حدیدی گفت: در همین راستا یکی از برنامه‌های ما در قالب این تفاهم نامه، برگزاری اردو‌های «راهیان پیشرفت» است تا دانش آموزان طی این برنامه از نزدیک با فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و واحد‌های فناور و نیز بخش‌های مختلف سازمان جهاد دانشگاهی آشنا شوند.

وی افزود: برنامه دیگر «نیشتمان» است که اسمی کُردی به معنی «سرزمین» است. در این برنامه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی، مربیان با فرهنگ کارآفرینی آشنایی پیدا کرده و از ابتدای سال تحصیلی جدید به عنوان «راهبرِ دانش آموزان» در این زمینه فعالیت خواهند داشت.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه از «مناظرات دانش آموزی» به عنوان دیگر برنامه همکاری مشترک دو نهاد در این تفاهم نامه یاد کرد و افزود: جامعه ما به شدت به ترویج فرهنگ گفتمان و بویژه گفتمانِ مستند و مستدل نیاز دارد و ضروری است که این فرهنگ از سنین پایین در جامعه فراگیر شود.

وی افزود: جهاد دانشگاهی متولی برگزاری مناظرات دانشجویی است و با توجه به ضرورت ترویج فرهنگ گفتمان در نظر داریم این مناظرات را در سطح دانش آموزی هم برگزاری کنیم و از مهر ماه امسال این برنامه در سطح مدارس استان کلید می‌خورد.

حدیدی از «مرکز شتابدهی شغلی» هم به عنوان برنامه مشترک دیگر در این تفاهم نامه یاد کرد و افزود: در این مرکز واحد‌های فناور به عنوان کارگزار حضور داشته و به دانش آموزان در مسیریابی درست به سمت هدفشان کمک می‌کنند.

وی افزود: در این مرکز هم آموزشِ دانش آموزان پیگیری شده و هم با برگزاری دوره‌های کارآموزی دانش آموزان کم کم آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را کسب می‌کنند و حتی می‌توانند جذب همین واحد‌های فناور شوند.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه از برگزاری مسابقات فرهنگی، علمی و آموزشی و نیز «تولید محتوا» به عنوان بند‌های دیگر همکاری دو نهاد در این تفاهم نامه یاد کرد.

حدیدی برنامه مشترک دیگر را «سفیران جهاد علمی» عنوان و تصریح کرد: در این برنامه پیگیر تقویت ارتباط آموزش و پرورش با زیست بوم فناوری هستیم.

وی از «اندیشکده امید و آینده کرمانشاه» هم به عنوان یکی دیگر از برنامه‌ها در قالب تفاهم‌نامه مشترک دو نهاد یاد کرد و افزود: این اندیشکده می‌تواند به شناسایی هرچه بهتر مسائل و دغدغه‌ها و چالش‌های حوزه دانش آموزی کمک کند.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه در پایان از راه‌اندازی دفتر همکاری‌های مشترک این سازمان با آموزش و پرورش خبر داد و افزود: از این به بعد مسائل مربوط به حوزه آموزش و پرورش و نحوه همکاری‌های مشترک در این دفتر بصورت جدی پیگیری می‌شود .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار