ساخت بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در کشور آغاز شده است

ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن از سوی دولت برنامه‌ریزی شده که از این تعداد ساخت ۲ میلیون و ۵۱۸ هزار واحد شروع شده و ۵۰۰ هزار واحد هم به متقاضیان تحویل داده شده است.

دولت سیزدهم ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن را در دستور کار خود قرار داده است که طبق آمار وزارت راه و شهرسازی تابه امروز، ۵۰۰ هزار واحد از این واحدها که در قالب‌های مختلف از جمله مسکن روستایی، نوسازی بافت‌های فرسوده و مسکن شهری در حال ساخت است به مرحله اجرایی و بهره برداری رسیده است.

 روح الله اکبری دستیار وزیر راه وشهرسازی در این خصوص گفت: در دولت سیزدهم ساخت ۲ میلیون و ۵۱۸ هزار واحد مسکن در سراسر کشور شروع شده است که حدود ۵۰۰ هزار واحد از این تعداد تحویل متقاضیان شده و بیش از ۲ میلیون واحد نیز با پیشرفت فیزیکی متفاوت در حال ساخت است.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در تشریح اجرای مسکن در سراسر کشور در راستای قانون جهش تولید مسکن توضیح داد: از تعداد واحد‌های آغاز شده  به تعداد ۳۹۶ هزار و ۹۳۱ واحد  به شکل واگذاری زمین به شکل انفرادی، گروهی، جوانی جمعیت و واگذاری زمین برای گروه‌های واجد شرایط حمایتی بوده است.  

تخصیص ۷۹ هزار و ۱۰۴ واحد زمین روستایی به متقاضیان

اکبری افزود: از حدود ۴۰۰ هزار قطعه زمین روستایی شناسایی شده نیز تاکنون زمین ۷۹ هزار و ۱۰۴ واحد به متقاضیان واجد شرایط تخصیص یافته است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در بخش واحد‌های حمایتی تعریف شده در اراضی ۹۹ ساله تاکنون ساخت ۷۱۳ هزار و ۵۸۶ واحد آغاز شده است. همچنین ۵۰۰ هزار واحد نیز در تفاهم با نیرو‌های مسلح در حال ساخت است که برخی از اراضی مربوط به نیرو‌های مسلح و برخی نیز مربوط به دیگر اراضی است که در این بخش تاکنون ساخت ۲۵۴ هزار و ۱۴۶ واحد آغاز شده است.  

بیش از ۴۹۰ هزار هکتار اراضی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت

همچنین در همین رابطه ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه در حوزه ساخت نهضت ملی مسکن یکی از اولویت‌های اصلی، تامین زمین است گفت: در حال حاضر طبق تفاهماتی که با دستگاه‌های مختلف برای تامین زمین صورت گرفته است مقرر شده تمامی دستگاه‌ها اراضی مازاد خود را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقدامات شاخص این معاونت تحویل اراضی ملی واقع در حریم شهر‌ها در راستای تفاهم‌نامه مشترک با وزارت جهادکشاورزی در اجرای ماده ۹ قانون جهش تولید مسکن است، گفت: تاکنون بیش از ۴۹۰ هزار هکتار زمین ملی از جهاد کشاورزی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی همچنین از  اجرای تفاهم‌نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت در راستای واگذاری اراضی مستعد ساخت مسکن در ۹ استان برای طرح نهضت ملی مسکن به سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد و گفت: نمایندگان وزارت نفت اراضی مازاد متعلق به این وزارت‌خانه را در استان‌های خوزستان، قم، قزوین، کردستان، کرمانشاه، سمنان، مرکزی، بوشهر و هرمزگان به سازمان ملی زمین و مسکن معرفی کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع این تفاهم‌نامه تولید و عرضه حداقل ۸۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور است گفت: سازمان ملی زمین و مسکن در اجرای ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن تاکنون موفق به شناسایی ۲ هزار و ۷۷۶ هکتار اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها شده است که بیش از ۳۷۰ هکتار آن متعلق به وزارت نفت بوده است.

آغاز ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی مشارکتی در اراضی شرکت بازآفرینی شهری

براساس این گزارش بخشی از اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن از طریق نوسازی بافت‌های فرسوده است؛  در این خصوص محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه حوزه بازآفرینی شهری از مرحله پایش تا نظارت با حضور مردم انجام می شود، گفت: باید امسال عملیات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن در حوزه بازآفرینی شهری کلید زده شود و همچنین حداقل ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن مشارکتی بر روی املاک و اراضی شرکت آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص به پایان رساندن عملیات اجرایی ۲۱۷ پروژه بازآفرینی شهری (خدمات زیربنایی و روبنایی) در سراسر کشور گفت: در برنامه داریم با همت بیشتر همه همکاران به ویژه بخش اجرایی و دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری تمامی این پروژه‌ها تکمیل و تحویل مردم ساکن این محلات  شود.  

وی افزود: امسال طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته ساخت ونوسازی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده انجام خواهد شد.

همچنین در  خصوص اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن فرشید ایلاتی کارشناس مسکن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دولت باید برای تسریع در روند ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن از تمامی ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی استفاده کند چراکه کلید تکمیل پروژه‌های نهضت ملی مسکن در دست بخش خصوصی و مشارکت‌های مردمی است که باید دولت از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند تا شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن در کشور باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
جوان نا امید ایرانی
۱۴:۰۰ ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
اینها در حد شعار هست هیچ کس قدرت خرید مسکن ندارد . خدا به داد جوان‌ها و مردم بیچاره برسد یک چهارم مردم ایران مستاجر هستند مستاجر در چند سال اخیر یعنی برده . همه برده صاحبخانه ها و مرفهین شدند . لعنت بر بی عدالتی . سرزمین پهناور ایران زمین برای جوان نیست تا تشکیل خانواده بدهد و فرزند بیاورد مگر رهبر نگفت جمعیت به ۱۵۰ باید برسد . کدام تیم نفوذی در کشور در دولت یا مجلس مانع این کار است لطفا . شفاف سازی کنید
Iran (Islamic Republic of)
حسین عابد
۱۵:۰۱ ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام.من هردوماه یکبار به مسکن هشتگرد پروژه اطلس سرمیزنم ولی پیشرفت آنچنانی نمیبینم.پیمانکار این پروژه شرکتش رابا۱۰۰۰۰۰تومان درخرم آبادبه ثبت رسانده ودرحدواندازه این پروژه نیست که دولت بااوقرارداد بسته لطفآپیمانکارانیکه پیشرفت ندارند حذف وجایگزین قراربدندتاهرچه زودتر خانه هاتکمیل شود.ومن الله توفیق
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۷ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام بند هنوز درشهرستان رشتخوار زمین مسکن ملی دریافت نکردم که برسه بساخت اش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۱ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
لطفا درمورد خانه هایی هم که درشهرها مانند اصفهان که دریافت فرسوده نیست ونیاز به تعمیر و بازسازی دارند ترتیبی اتخاذ که از تسهیلات بافت فرسوده وامتیازات آن استفاده کنند و همچنین در صدور پروانه ساخت ازطریق شهرداری ها تخفیف وامتیاز داده شود.تشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۶ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
سه سال گذشت تازه شروع کردن به‌ ساخت
ظاهرا فکر می کنند مردم عمر نوح دارند
يه آمار بگیرند ببينيم طی اين سه سال چند نفر از ثبت نام کننده به‌ لقاح الله پيوستند
ايشالا براي نوه نتيجه ها ثبت‌ نام کننده آماده تحویل خواهند شد
Iran (Islamic Republic of)
پناهنده
۰۸:۲۳ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
اونایی که از سال 98 نوشتیم و الان به قیمت فضایی رسیده رو تحویل بدین نمیخواد پروژه جدید آغاز کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۴ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
ساخت ۲۵۰۰ هزار کندوی زنبور در کشور آغاز شد!؟پس چی شد به سمت ساخت خانه های ویلایی می‌رویم.
United States of America
ناشناس
۰۷:۴۸ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
ثبت نام هم نمیشه کرد ساخت و تحویل که پیشکش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۳ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
با اعداد و آمار بازی کردن...!
آخرین اخبار