خراسان شمالی آماده برگزاری یادواره شهدای غریب در اسارت

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی گفت: تاکنون از طریق روایت آزادگان، ۱۴ شهید غریب اسارت در خراسان شمالی شناسایی شده اند، که تیرماه یادواره‌ای برای گرامیداشت یاد آنان برگزار می‌شود.

حسن ناهیدی در ستاد استانی کنگره ملی شهدای غریب در اسارت خراسان شمالی هدف اصلی از برگزاری این کنگره شناسایی و معرفی این شهدا دانست و افزود: تولید سند و مستند از یادواره‌های شهدا را اقدام مهم و موثری برای آیندگان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و تاثیرگذار دانست.
به گفته معاون استاندار خراسان شمالی از دورترین مناطق به جنگ بود، اما حضور رزمندگان و تعداد شهدا به نسبت جمعیت آن بیشتر است.
شناسایی ۱۰۸۰ شهید غریب در اسارت
معاون امور استان‌های کنگره یادواره شهدای غریب در کشور نیز از آمادگی خراسان شمالی در برگزاری کنگره استانی شهدای غریب خبر داد و گفت: این کنگره تیر ماه برگزار خواهد شد.
هوشیار افزود: از تعداد۱۷۰۰ اسم که احتمال شهادت آنها در اسارت وجود داشت، ۱۰۸۰ شهید غریب اسارت در کشور شناسایی شده و ثبت شده اند.
وی با بیان اینکه شهدای اسارت در مظلومیت به شهادت رسیده اند، اضافه کرد: این کنگره با دستور مستقیم رئیس جمهور آغاز شده است لذا بنا داریم کنگره‌ای در حد اجلاسیه در تهران را برگزار کنیم و در استان‌ها هم یادواره استانی تعریف شده است.
وی از تهیه شیوه نامه مدون و خاص برای برگزاری یادواره یاد کرد و گفت: این کنگره دو سالانه است و شناسایی این شهدا و معرفی به جامعه حتی در سطوح بین المللی هدف و رسالت اصلی ماست.
به گفته هشیار چاپ کتاب شهدای غریب از هر استان هم در دستور کار قرار دارد.
دبیر کنگره شهدای غریب در اسارت استان نیز گفت: اگر بخواهیم کمترین هزینه را برای حفظ نظام و انقلاب انجام دهیم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
عابدی مقدم اضافه کرد:خراسان شمالی از استان‌های برجسته در انجام امور فعالیت‌های فرهنگی است که در صحنه‌های مختلف هم حضور دارند و امیدواریم این کنگره نیز به بهترین شکل ممکن برگزار شود.
در این جلسه تعدادی از آزادگان استان حضور داشتند و مسئولیت کمیته‌های مختلف برگزاری این یادواره را بر عهده گرفتند.

برچسب ها: کتاب ، چاپ
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.