کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگوی مشروح با باشگاه خبرنگاران جوان:

ایران قدرتی منطقه‌ای است که به تدریج به قدرت جهانی تبدیل خواهد شد

کارشناس مسائل غرب آسیا درباره تغییر معادلات بین المللی بعد از عملیات وعده صادق نکاتی را بیان کرد.

علیرضا تقوی نیا کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به تغییر معادلات بین المللی بعد از عملیات وعده صادق گفت: ایران با انجام عملیات وعده صادق چند کار مهم انجام داد ابتدا اینکه به تهدیدات خود مهر اعتبار زد؛ همان تهدیداتی را عملیاتی کرد که بسیاری گمان می‌کردند هرگز عملیاتی نخواهد شد. نکته دوم اینکه جمهوری اسلامی به یک رژیم دارای سلاح اتمی حمله کرد؛ آنهم در این حجم که بسیار مهم است و آنهایی که باید پیام این حمله را می‌گرفتند گرفتند.

وی ادامه داد: نکته بعد این که جمهوری اسلامی ایران تنها دولتی است که می‌تواند اینگونه علیه این کشور‌ها وارد عمل شود. هیچ دولتی چنین قدرتی ندارد و حتی شاهدیم که ترکیه به عنوان همسایه ما به آمریکا پایگاه نظامی داده است.وزن و جایگاه ایران با این حمله اثبات شد که جمهوری اسلامی ایران دارای بهترین سامانه‌های پدافندی است که میتواند بر مجهز‌ترین سامانه‌های پدافندی دنیا موثر باشد و کشور‌هایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه به کمک اسرائیل می‌آیند تا بتواند موشک‌های ایرانی را رهگیری کند با این وجود بسیاری از این پرتاب‌ها از سامانه‌های پدافندی عبور کردند.

وعده صادق وزن و جایگاه ایران را در معادلات بین المللی افزایش داد

تقوی نیا افزود: همچنین بسیاری در داخل این موضوع را مطرح می‌کردند که حملات اسرائیل اقدامی است که به وسیه آن ایران را به جنگ بکشاند و اگر ما پاسخ دهیم در اصل خواست اسرائیل محقق می‌شود و پس از آن هم آمریکا وارد می‌شود در حالی که این حمله نشان داد نه اسرائیل توان جنگ با ایران را دارد و نه آمریکا تمایل ورود به این جنگ را دارد و هزینه جنگ با ایران را بسیار بیش از فوائد آن می‌داند. بنابراین باید این نکته را مد نظر قرار داد که این حمله وزن و جایگاه ایران را در معادلات بین المللی افزایش داد و ثابت کرد که ایران قدرت بزرگی است که می‌تواند در منطقه از منافع خود پاسداری کند و امنیت اماکن دیپلماتیک خود را تامین کند واگر این حمله رخ نمی‌داد ممکن بود اسرائیل مجدد اماکن دیپلماتیک ایران را هدف قرار دهد، اما این حمله نشان داد که ایران برای اماکن دیلماتیک خودش در سایر کشور‌ها ارزش قائل است و می‌تواند در صورت لزوم بازدارندگی خود را نشان دهد و توازن منطقه را به نفع خود تغییر دهد.

وی تشریح کرد: تا قبل از این حمله میان ایران و اسرائیل نوعی توازن وجود داشت مبنی بر اینکه ایران و اسرائیل از تعرض به هم خودداری می‌کردند، اما جمهوری اسلامی ایران به رژیم صهیونیستی عملا حمله کرد و مسئولیت آن را نیز برعهده گرفت، اما رژیم صهیونیستی نتوانست واکنش در خوری نشان دهد و عقب نشینی کرد و تحقیر در برابر ایران را پذیرفت.

جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه علاوه بر حضور فیزیکی خضور فرهنگی و نفوذ ایدئولوژیکی نیز دارد 

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: قدرت رسانه، قدرت نظامی، قدرت اقتصادی، قدرت ژئوپلتیکی و قدرت تکنولوژیکی و قدرت فرهنگی از مولفه‌های قدرت در دنیاست که مجموعه اینها عناصر و مولفه‌های قدرت یک کشور را تشکیل می‌دهند. در بحث قدرت فرهنگی وقتی نماینده جنبش انصارالله یمن که در حال حاضر قدرت حاکم بر یمن است خدمت مقام معظم رهبری می‌رسد و می‌گوید امتداد ولایت شما امتداد ولایت امیر المومنین است وقتی ابوفدک محمد عاوی فرمانده حشد الشعبی می‌گوید ما منتظر فرمان مقام معظم رهبری هستیم و زمانی که سید حسن نصرالله می‌گوید با افتخار عضوی از حزب ولایت فقیه هستم تمام اینها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه علاوه بر حضور فیزیکی خضور فرهنگی و نفوذ ایدئولوژیکی نیز دارد و این نفوذ فرهنگی یک شبه به دست نیامده که یک شبه از دست برود .

وی ادامه داد: ممکن است بشود حضور فیزیکی را از بین برد، اما نمی‌شود رسوخ فرهنگی که رخ داده است را یک شبه از بین برد. معتقدم که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر قدرت نظامی که واقعا از سطح یک قدرت منطقه‌ای بالاتر رفته است و این موضوعی است که در آبراه‌های مهم دنیا نیز مشهود است و شناور‌های ایرانی در این آبراه‌ها با قدرت تردد می‌کنند و ما در سطحی هستیم که چین و روسیه مشتری موشک‌ها و پهپاد‌های ما هستند و این امر انکار ناپذیری است که قابلیت سلاح‌های ایرانی را می‌رساند.

هر کشور دیگری مورد تهاجم تروریستی اقتصادی آمریکا قرار می‌گرفت بیش از ۶ دوام نمی‌آورد

تقوی نیا افزود: در عرصه فرهنگی نیز جمهوری اسلامی ایران نفوذ خوبی در منطقه دارد و بسیاری از حاکمان منطقه به ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران معتقدند و خود را بخشی از انقلاب اسلامی ایران می‌دانند. در عرصه اقتصادی هم اگرچه تحریم‌ها فشار زیادی را بر جمهوری اسلامی ایران آورده اما این نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی ایران است که اینگونه می‌تواند در برابر تحریم‌ها مقاوت کند اگر هر کشور دیگری مورد تهاجم تروریستی اقتصادی آمریکا قرار می‌گرفت بیش از ۶ دوام نمی‌آورد، اما طبق آمار‌ها رسما به تدریج از این وضعیت بد در حال عبور هستیم.

وی گفت: امروز ایران و متحدانش بر سه تنگه از سه تنگه مهم دنیا سیطره دارند تنگه باب المندب و هرمز در کنترل جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و رسما ایران کشتی اسرائیلی را در تنگه هرمز توقیف و مصادره کرد  و اعلام می‌کند: حضور دریایی آمریکا در خلیج فارس نتوانسته برای رژیم صهیوینستی تولید امنیت کند و ایران بر اساس منافع خود عمل می‌کند و این نشان از قدرت و تاثیر گذاری جمهوری اسلامی ایران است که بی تردید ایران یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است که به سمت تبدیل شدن به یک قدرت بین المللی در حال حرکت است.  

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۹ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
البته ابر قدرت نظامی که بی ارزشه عین کره شمالی نه ابر قدرت اقتصادی مثل آمریکا که اصل ابرقدرتیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
6 قرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۲ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
حقیقت اینه که جمهوری اسلامی هر روز در قدرت نظامی پیشرفت می‌کنه ولی در قدرت اقتصادی پسرفت. حتی شاید مثل کره شمالی به موشک‌های قاره‌پیمای هسته‌ای هم دست پیدا کنیم ولی مردم اون روز توان خرید چند قرص نان هم نداشته باشند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۳ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
هزاران ماشاالله به ایران و ایرانی........
Iran (Islamic Republic of)
صادق
۱۹:۰۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
گفتین، باور کردیم اصرار کردین پس حق داریم که شک کنیم.
با این همه اصرار بر داشتن قدرت، معلومه که ریگی در کفش دارین و دارین به مردم دروغ میگین.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
ماقب باشیم زیادی نگذاریم بادمان کنند و سعی کنن کشورها رو از ما بترسانند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۶ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
توهم
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۷:۲۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
ابرقدرتی که مردمش پول بنز آلمان میدن،سوار پژو 405میشن،بنزین به مردم سهمیه میده و تازگی‌ها سهمیه هم ندارد که بده،در عرض دو سال قیمت،نون،گوشت،روغن،کرایه خونه،خرید خونه،کرایه تاکسی،پول دارو و ......به اندازه یک قرن گرون شده،بی ارزشترین پول دنیا داره،بی ثبات ترین کشور منطقه داریم،اخیرا موشکهاشم نم گرفته عمل نمیکنه،همه اینها نشون میده ابرقدرت منطقه ایم.
Iran (Islamic Republic of)
بختیاری
۱۶:۴۶ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
بی شک ایران ما تا ابرقدرت شدن فاصله بسیار اندکی دارد و راه کمی تا ابرقدرتی پیش روی ماست
به امید برتر و سرور و تک شدن کشورمان در قدرت و توان نظامی و اقتصادی در جهان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
تقریبا چند ده سال.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۷ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
فقط تو کشور ما دلار در عرض چند سال از ۳۰۰۰تومن میرسه به ۶۵۰۰۰ تومن.اینم یکی دیگه از نشانه های موفقیت ماست.کلا هیچ نقطه ضعفی ما نداریم.
Iran (Islamic Republic of)
جانم فدای میهنم
۱۶:۴۴ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
درود و سلام به ابرقدرت نوظهور جهان ایران اسلامی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۶ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
ان شاءالله
و اگر نفوذیهای خبیث داخلی نبودند خیلی زودتر به مقصد می رسیدیم
آخرین اخبار