یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد سلامت دانشگاه آزاد شهرکرد به عنوان نخستین تولیدکننده پروتئین خالص‌سازی شده سیلک فیبروئین و سیلک سریسین از ابریشم، توانسته دانش فنی این محصولات فناورانه را بومی‌سازی کند.

علی آقابابایی‌بنی مدیر این شرکت دانش‌بنیان گفت: این واحد فناور به عنوان نخستین تولیدکننده پروتئین خالص‌سازی شده سیلک فیبروئین و سیلک سریسین از ابریشم توانسته دانش فنی این محصولات هایتک را بومی‌سازی کند تا این محصولات که پیش‌ازاین وارداتی بودند با هزینه کمتر در کشور برای پژوهشگران، صنایع آرایشی و بهداشتی و نیز دارویی عرضه شود.

وی درباره چگونگی شکل‌گیری شرکت دانش‌بنیان متبوعش، افزود: سال ۱۳۹۹ به‌صورت شرکت مسئولیت محدود ایجاد شد و از ابتدا همه فعالیت‌ها با همکاری آزاده ایزدیاری رئیس هیئت‌مدیره شرکت و دکتری تخصصی مهندسی شیمی با گرایش مهندسی بافت پیش رفته و شکل‌گیری آن بر اساس تبادل‌نظر در حوزه تخصصی و همکاری‌های مشترک صورت گرفت.

آقابابایی‌بنی اضافه کرد: شرکت تاکنون موفق به اخذ جواز تأسیس و سپس اخذ پروانه بهره‌برداری از اداره کل صمت استان چهارمحال و بختیاری شده، زمان زیادی صرف اخذ مجوز‌ها کرده‌ایم. مسیر بسیار سختی را گذرانده در بسیاری از موارد به دلیل اینکه نخستین بودیم کار سخت‌تر بود؛ چراکه باید کارمندان بخش دولتی را توجیه کرده یا آیین‌نامه‌ها و قوانین را پیدا می‌کردیم تا بتوانیم کار را پیش ببریم. با این اوصاف شرکت موفق شد با ساخت اتاق تمیز موافقت سازمان غذا و دارو را برای صدور سیب سلامت اخذ کند.


بیشتر بخوانید


وی گفت: نوع محصولات شرکت مواد اولیه مهندسی بافت است که از منابع مختلفی استخراج می‌شود. علاوه بر کاربرد‌های حوزه تخصصی مهندسی بافت و پزشکی بازساختی این مواد شامل هیدروکسی آپاتیت، اکسید کلسیم، هیدروکسید کلسیم، پروتئین سیلک فیبروئین و سیلک سریسین به‌عنوان مواد اولیهٔ افزودنی به محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد داشته، کاربرد‌های فراوانی در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت دارد و ازجمله اصلی‌ترین مواد در ساخت داربست‌های مهندسی بافت و نیز حامل‌های دارو محسوب می‌شوند که بسیار مورد استفاده پژوهشگران قرار می‌گیرد.

آقابابایی‌بنی بیان داشت: قیمت نمونه‌های خارجی سیلک فیبروئین و سیلک سریسین بسیار گران بوده و با این وجود امکان بی‌کیفیت یا جعلی بودن نمونه‌های خارجی وجود دارد، این در حالی است که شرکت فارمد آریو زیست بافت این دو محصول را با گواهینامه پیشرفته از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با قیمت مناسب‌تر و تضمین اصالت به پژوهشگران عرضه می‌کند.

وی در تشریح محصولات این شرکت، تصریح کرد: هیدروکسی آپاتیت و سایر مشتقات کلسیم تأثیر مهمی در سلامتی دندان و استخوان‌های انسان دارند که توسط این شرکت قابل ارائه به داروسازی‌ها و تولیدکنندگان محصولات مرتبط ازجمله خمیردندان است. فیبروئین و سریسین ابریشم نیز در جوان‌سازی پوست انسان کاربرد عمده‌ای دارد، تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی بخشی از مشتریان ما هستند که با سیلک فیبروئین و سیلک سریسین کیفیت و تأثیر انواع کرم، سرم و سایر محصولات مراقبتی پوست را ارتقا می‌دهند. امروزه زخم پوش‌های بسیار قوی برای انواع زخم‌ها و عارضه‌های پوستی با استفاده از مواد تولیدشده در این شرکت فرموله می‌شوند.

آقابابایی‌بنی با مثبت ارزیابی کردن نقش این شرکت در کسب درآمد‌های غیرشهریه‌ای دانشگاه، ادامه داد: با توجه به قرارداد بین شرکت و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در مدت زمان فعالیت شرکت در این سال‌ها، مطابق قرارداد سود بالاسری فروش محصول را به این واحد دانشگاهی پرداخت کرده و در هر ترم دو تا سه نفر از دانشجویان مهندسی شیمی به‌عنوان کارآموز در این شرکت آموزش می‌بینند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.