رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: نامزد‌ها می‌توانند تا ۳ نفر در ستاد انتخابات کشور نماینده داشته باشند.

محمدتقی شاهچراغی با بیان اینکه وزارت کشور و شورای نگهبان آمادگی لازم را برای برگزاری انتخابات پیش‌بینی کرده‌اند، اظهار کرد: در حدود ۶۰ هزار شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده که بخشی از این شعب، سیار هستند و ما در مجموع در ۹۰ هزار نقطه اقدام به اخذ رای از مردم می‌کنیم. تجهیزات، امکانات، صندوق‌ها و تعرفه‌ها به استان‌ها ارسال شده و دیروز در ۳ هزار و ۵۰۰ شعبه مانور انتخابات برگزار کردیم تا اجرای مطلوبی داشته باشیم.

وی افزود: در نظرسنجی‌هایی که مراکز تحقیقاتی معتبر انجام داده‌اند رضایت مردم نسبت به برگزاری سالم، خوب و مطلوب انتخابات رشد کرده و این امر مایه افتخار است. همه اجزای اجرای انتخابات همت خود را به کار بسته‌اند تا به بهترین شکل از آرای مردم صیانت شود. در انتخابات‌های گذشته مثل انتخابات ۱۴۰۰ تاخیر‌های فراوان و عدم هماهنگی وجود داشت ولی در دو دوره انتخابات مجلس این مسائل را به حداقل رساندیم و امیدوارم انتخابات ریاست‌جمهوری این امر بهتر از گذشته محقق شود.

انتخابات در ۳۴۴ شعبه خارج کشور برگزار می‌شود

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با بیان اینکه اعضای هیات‌های اجرایی، اعضای شعب و بازرسین مشخص شده‌اند و ما برای برگزاری انتخابات آماده هستیم، تصریح کرد: پیش‌بینی‌های لازم برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور هم صورت گرفته و تعرفه‌ها و تجهیزات با هماهنگی وزارت خارجه به ۳۴۴ شعبه در خارج از کشور ارسال شده و مجریان و ناظران تعیین تکلیف شده‌اند. حدود ۱۰۰ شعبه در خارج از کشور، نسبت به دوره گذشته بیشتر شده است تا ایرانیان خارج از کشور با سهولت بیشتری رای دهند.

پیش بینی شعب لازم برای ۶۰ هزار زائر در عربستان

وی خاطرنشان کرد: دو ویژگی در انتخابات امسال در خارج از کشور وجود دارد. در روز هشتم تیر حدود ۶۰ هزار زائر در عربستان داریم که با هماهنگی وزارت خارجه، تعرفه لازم برای این زائران تهیه و شعب لازم پیش‌بینی شده است. ما زائران متعددی در نجف، کاظمین و کربلا داریم که برای این شهر‌ها هم شعب اخذ رای پیش‌بینی شده است.

نامزد‌ها صحبت‌های دشمن شادکن مطرح نکنند

شاهچراغی در ادامه با بیان اینکه ما برای برگزاری انتخابات آماده هستیم، گفت: چهار راهبردی که رهبری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین کردند در اجرای انتخابات ریاست‌جمهوری برای ما ملاک است. رقابت بین نامزد‌ها مشهود است و این رقابت ادامه دارد، ولی همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، نامزد‌ها مراقبت کنند که برای جلب آرا، سخنان دشمن شاد کن مطرح نکنند که موجب یاس مردم شود. در حال حاضر میدان رقابت فراهم است و مردم بر اساس برداشتی که از برنامه‌ها و تبلیغات نامزد‌ها دارند، به تشخیص خود عمل می‌کنند.

۱۸۰ هزار نفر از شعب اخذ رای محافظت می‌کنند

وی خاطرنشان کرد: موضوع سلامت و امنیت انتخابات از راهبرد‌های اصلی اجرای انتخابات است و دشمن همواره تلاش کرده که امنیت جامعه را به خطر بیندازد که پیش‌بینی‌های لازم برای تامین امنیت کشور در زمان انتخابات دیده شده و نیرو‌های انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی در داخل کشور و مرزها، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌اند. امنیت خود شعب بر عهده فراجاست و حدود ۱۸۰ هزار نفر از شعب اخذ رای محافظت خواهند کرد.

نامزد‌ها می‌توانند در همه شعب و ستاد انتخابات نماینده داشته باشند

شاهچراغی با اشاره به اینکه دشمنان تلاش دارند سلامت انتخابات را زیر سوال ببرند، اظهار کرد: افتخار جمهوری اسلامی ایران است که در همه ادوار، انتخابات سالم برگزار کرده است. ما مجری انتخابات هستیم ولی برگزارکننده واقعی انتخابات، مردم هستند. حدود ۱ میلیون نفر از اقشار مختلف مردم در شعب اخذ رای تحت عنوان مجری، ناظر و بازرس حضور دارند. این افراد از اقشار مختلف و از سلایق مختلف سیاسی هستند. شورای نگهبان هم وظیفه نظارت بر انتخابات دارد.

وی همچنین با بیان اینکه هر نامزدی برابر قانون می‌تواند به ازای هر یک شعبه، یک نماینده داشته باشد، تصریح کرد: تشخیص این حضور بر عهده نامزد و ستاد اوست که اگر مایل باشد در شعب حضور داشته باشند. نامزد‌ها می‌توانند در هر هیات اجرایی از بخش، شهرستان، استان و در کشور نماینده داشته و در زمان تجمیع آرا حضور داشته باشند. به ستاد‌های نامزد‌ها هم اعلام کرده‌ایم که می‌توانند تا ۳ نفر در ستاد انتخابات کشور نماینده داشته و از قبل شروع انتخابات تا پایان حضور داشته باشند تا اطلاع کامل از فرایند برگزاری انتخابات و تمام مراحل داشته باشند. پس از شمارش آرا اگر نامزدی کتبا درخواست بدهد، آمار آرا به تفکیک همه شعب در اختیار نامزد‌ها قرار می‌گیرد. اگر برای نامزدی سوالی ایجاد شود، می‌تواند به شورای نگهبان درخواست دهد و این شورا هیات اعزام کرده و بازرسی انجام می‌دهد.

شاهچراغی ادامه داد: فرایند برگزاری انتخابات شفاف است و در دوره‌های مختلف همیشه دشمن تلاش نموده تا عدم سلامت انتخابات را القا کند. قانون همه پیش‌بینی‌های لازم را برای ایجاد اطمینان در نامزد‌ها و طرفداران آنها پیش بینی کرده است.

نامزد درجه یک و دو نداریم

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره نظارت بر برگزاری مناظره‌های انتخاباتی گفت: یک کمیسیمون بررسی تبلیغات داریم که نمایندگانی از صداوسیما، وزارت کشور، شورای نظارت بر رسانه ملی، قوه قضاییه، شورای نگهبان در آن حضور دارند و مسئولیت آن بر عهده وزیر کشور است. این کمیسیون فعال بوده و تقریبا اکثر روز‌ها درگیر مساله تبلیغات است، چون همه تولیدات تبلیغاتی نامزد‌ها باید توسط این کمیسیون بررسی شود. کمیسیون در برنامه‌های زنده باید حضور داشته باشند که این روند طی شده است. اگر نکته‌ای در این مناظره‌ها دیده شود، کمیسیون طبق قانون می‌تواند ورود کرده و تذکر دهد؛ البته خود نامزد‌ها تلاش کرده‌اند که مورد یا مشکلی پیش نیاید.

وی تاکید کرد: باور کمیسیون بررسی تبلیغات این است که تنها مسیری که به یک انتخابات خوب و پرشور می‌تواند کمک کند، اجرای قانون و اصرار بر نظارت و کنترل بدون هیچ جانبداری است. نامزد‌ها برای ما هیچ تفاوتی ندارند و ما نامزد درجه یک و دو نداریم. نامزد‌ها هم باید به شان جایگاهی که قرار گرفته اند، توجه کرده و به توصیه رهبر انقلاب درباره رعایت اخلاق انتخاباتی عمل کنند.

انتخابات ریاست‌جمهوری با تعرفه کاغذی برگزار خواهد شد

در ادامه این گفتگو، محسن اسلامی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره اینکه چرا انتخابات ریاست‌جمهوری الکترونیکی برگزار نشد؟ گفت: بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجوز برگزاری انتخابات الکترونیکی را داریم تا انتخابات با پیشنهاد وزارت کشور و تایید شورای نگهبان در یک هشتم حوزه‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شود. ما در مرحله اول انتخابات مجلس دوازدهم، چهار حوزه و در مرحله دوم هشت حوزه را الکترونیکی برگزار کردیم که انعکاس بسیار خوبی در جامعه داشت. قرار بود اصلاحیه‌ای هم برای قانون انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشیم و همین بند را وارد این قانون کنیم، اما حادثه شهادت رئیس‌جمهور رخ داد و انتخابات زودهنگام برگزار شد. البته ما پیشنهاد مشابه انتخابات مجلس شورای اسلامی را به شورای نگهبان ارائه کردیم ولی به دلیل محدودیت زمان، با این پیشنهاد موافقت نشد و این انتخابات مانند گذشته با تعرفه کاغذی برگزار خواهد شد البته در لایحه جامع انتخابات این موضوع را گنجانده‌ایم.

تعرفه‌های مرحله دوم انتخابات چاپ شده است

شاهچراغی درباره سختی برگزاری انتخابات زودهنگام، بیان کرد: برگزاری انتخابات در یک فاصله کوتاه ۵۰ روزه کار خیلی سنگین است. منتهی به واسطه برگزاری انتخابات مجلس در اسفند سال گذشته یک آمادگی قبلی وجود داشت که خیلی موثر بود. با شورای نگهبان توافق کردیم همه شعبی که در مجلس به لحاظ تعداد و مکان تعیین کرده بودیم در این انتخابات هم مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه بر حسب نیاز به تعداد شعب اضافه شود.

وی خاطرنشان کرد: استعلام و احراز هویت رای‌دهندگان در شعب اخذ رای، برخط انجام می‌شود و شناسنامه و کارت ملی در شعب نیاز است و تمایل مردم هم استفاده از کارت ملی است. در انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۸۵ درصد مردم از کارت ملی استفاده کردند. در انتخابات مجلس، ۵ سند هویتی برای رای دادن وجود داشت، یعنی کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه، کارت پایان خدمت و گذرنامه در این انتخابات با شناسنامه و کارت ملی در داخل کشور و با گذرنامه در خارج از کشور هم می‌توان رای داد. تعرفه‌های مرحله دوم انتخابات پیش‌بینی و چاپ شده است و اگر انتخابات به مرحله دوم رفت، مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان گفت: کار پرحجم و سختی انجام شده است و همکاران ما در وزارت کشور، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها تقریبا کار شبانه‌روزی انجام می‌دهند. از امتیازات دولت سیزدهم در اجرای انتخابات، هماهنگی خوب میان دستگاه‌ها از جمله وزارت کشور، وزارت ارتباطات، شورای نگهبان و همه دستگاه‌های همکار است و اگر قرار باشد همین فردا انتخابات برگزار شود، این آمادگی را داریم.

منبع: ایسنا 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۴ ۰۴ تير ۱۴۰۳
آقا مگه ممکنه نامزد درجه یک و دو نداشته باشیم؟
همانظور که در هر رقابتی رتبه ها متفاوت است . توانایی ها متفاوت است. بنابر این نامزد درجه یک و دو هم داریم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۲ ۰۳ تير ۱۴۰۳
بالاترین درصد صیانت و حفاظت از رای مردم در دوران ریاست جمهوری دکتر رئیسی اتفاق افتاد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۶ ۰۳ تير ۱۴۰۳
مثلا چطوری صیانت کرده؟کل رای ایشان ۱۶ میلیون وخرده ای کمترین رای در ۳دوره گذشته
آخرین اخبار