کد خبر: ۹۶۸۵۵۴
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۷
متخصص مغز و اعصاب:

استاديار دانشگاه علوم پزشکي زنجان و موسس جمعيت MS زنجان گفت: درمان به موقع ام اس تاخير در خطر بروز ضايعات عصبي را در پي دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دکتر فرهاد گلي پور، متخصص مغز و اعصاب در زنجان گفت: از آنجايي که بيماران مبتلا به MS داراي درجات مختلفي از علائم و مشکلات جسمي، روحي و رواني هستند، پزشکان به اين بيماري بايد به صورت الگوهايي که ايجاد مي کند، نگاه کنند و نبايد با ديدن يک علامت خاص، تشخيص MS را براي بيمار بدهند.

وي اظهار داشت: در حال حاضر هيچ روشي براي تشخيص يا رد قطعي بيماري MS وجود ندارد و هيچ يک از تستهاي موجود صد درصد اين بيماري را تشخيص نمي دهد، بنابراين تشخيص بيماري، بر اساس شرح حال، معاينه عصبي، بررسي هاي آزمايشگاهي نظير MRI مغز و نخاع که مي تواند پلاکها را نشان دهد و در نوع با تزريق آن، ضايعات فعال ديده مي شوند.

وي افزود: موارد بعدي شامل نوار چشم(VEP)، نوار گوش (ABR) و نوار حسي(SSEP) است که مشخص کننده فعاليت الکتريکي مغز و راههاي عصبي آن هستند و آخرين روش بررسي مايع مغزي – نخاعي (CSF) است که تست هاي مختلفي را مي توان بر روي مايع مغزي نخاعي انجام داد.

اين متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکي زنجان تاکيد کرد: تکنيک هاي جديد MRI و معيارهاي تشخيصي جديد به متخصصان اين امکان را مي دهد که MS را از ساير بيماري هايي که علايم مشابه دارند به راحتي افتراق دهند.

وي افزود: امروزه به علت پيشرفت روشهاي تشخيصي، پزشک معالج از شانس بيشتري براي شروع درمان در مراحل اوليه بيماري برخوردار است. درمان زودرس باعث کاهش يا به تاخير انداختن خطر بروز ضايعات عصبي برگشت ناپذير مي شود./ع

وي در خاتمه ذکر اين نکته را قابل اهميت دانست که بدون وجود علايم باليني واضح، حتي در حضور يافته هاي آزمايشگاهي به نفع بيماري، تشخيص MS داده نمي شود./

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل