سردار جواني در گفتگوي تفصيلي با باشگاه خبرنگاران:
بستن تنگه هرمز براي ما يك امكان است/ توليدات سينمايي ارشاد بسترساز بي‌بند‌و‌باري در جامعه
سردار يدالله جواني در گفتگوي تفصيلي با خبرنگار دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران با بيان اينكه موضوع حجاب و عفاف و امنيت اخلاقي، ريشه در اعتقادات و باورهاي ديني مردم ما دارد كه همين اعتقادت سرچشمه شكل گيري انقلاب اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران شد؛ گفت: عامل اسلام ستيزي و بي بند و باري قبل از انقلاب باعث شد تا مردم نسبت به اين موضوع واكنش نشان دهند.

وي بحث حجاب و عفاف را موضوع تثبيت شده در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران توصيف و تصريح كرد: ريشه اصلي برخي از مشكلات در كشور ، عدم پايبندي دستگاه ها و مجموعه هاي مختلف به قانون و رعايت قانون است و موضوع حجاب و عفاف نيز مستثني از اين مورد نيست.

مشاور عالي نماينده ولي فقيه در سپاه از دولت خواست كه در توجه به اصل سوم قانون اساسي اهتمام بيشتري بورزد و افزود: اگر تمام دستگاه هاي ذي‌ربط در اين زمينه در كنار دولت، مسئوليت هاي خود را به خوبي انجام دهند امروز حتي يك صدم مشكلات كنوني را در بحث حجاب و عفاف نخواهيم داشت.

سردار جواني الزام دولت در خصوص ترويج فضايل اخلاقي را در دو وظيفه اقدام هاي ايجابي و سلبي برشمرد و در توضيح اين دو مورد گفت : بايد از يک طرف تلاش شود در همه حوزه ها محيط مناسب و بسترهاي لازم براي رشد مظاهر اخلاقي فراهم شود و از طرفي با مظاهر فساد برخورد و مبارزه شود.

مشاور عالي نماينده ولي فقيه در سپاه نقش شوراي عالي انقلاب فرهنگي را در ترويج فضايل اخلاقي در جامعه حساس خواند و تصريح كرد : قريب 30 دستگاه اجرايي در اين زمينه مسئوليت دارند ولي شاهد هستيم که بسياري از دستگاه‌ها به اين موضوع بي توجه شده اند و نه اقدامات سلبي انجام مي دهند و نه اقدامات ايجابي.

وي شرايط امروز را شرايط رويارويي با تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دشمن توصيف و خاطرنشان كرد: دشمنان با تهاجم فرهنگي سنگين و با هدف اندلسي كردن، ايران را مورد هدف قرار داده اند.

سردار جواني يادآوري كرد: دشمن بعد از شكست در جنگ نرم، به تهاجم فرهنگي خود سرعت داده است و متاسفانه مسئولين توجه لازم به اين مسئله را ندارند.

وي در خصوص بحث آموزش در زمينه حجاب و عفاف به غفلت وزارتخانه هاي آموزش و پروش، بهداشت و درمان و مسئولين دانشگاه‌ها اشاره كرد و گفت: امروزه عمده جوانان دختر و پسر از مسير آموزش و پرورش وارد محيط دانشگاه مي شوند ولي مي بينيم اين مسئولين، اهتمام لازم براي تربيت و تزکيه را ندارند.

سردار جواني ادامه داد : متوليان امر اگر مي دانستند که مسئوليت رسيدگي به جزئيات را قانون بر دوش آنها گذاشته و اينها نسبت به جايگاهي که در اختيار دارند مسئول هستند به حتم نگاه جدی تری به این موضوع داشتند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عملكرد تاسف برانگيزي داشته است

وي عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد را در ترويج بي بندو باري تاسف‌انگيز خواند و تصريح كرد: در بحث ارشاد و توليد سينمايي و هنري اين وزارتخانه نه تنها فراهم کننده يک محيط مناسب براي رشد فضايل اخلاقي نيست بلکه متأسفانه بسترساز بي بند و باري و فساد در جامعه است.

مشاور عالي نماينده ولي فقيه در سپاه در ادامه افزود : فقط کافي است فيلم هاي سينمايي را در طول 20 سال گذشته را نگاه کنيم و بررسي کنيم که چه نوع الگوهايي را در جامعه ما ترويج کرده و به چه مسائلي دامن زده است.


انتقاد از وضعيت  نگران کننده حجاب و عفاف در جامعه

سردار جواني با بيان اينكه ما در جامعه بد حجاب داريم نه بي حجاب،اذعان كرد: نيروي انتظامي بايد در خط مقدم براساس قانون به اينگونه وظايف خود عمل کند و به هر دو موضوع ايجاب و برخوردهاي سلبي توجه ويژه اي داشته باشد .

رئيس پيشين اداره سياسي سپاه در ادامه تاكيد كرد : شايد يکي از دلايل عدم توفيق در كنترل ناهنجاري هاي جامعه در اين موضوع عدم تفاهم و عدم اجماع نظر بين بخش هاي مختلف است و اين در حالي است كه دشمنان ما در تهاجم فرهنگي اجماع نظر دارند.

مشاور عالي نماينده ولي فقيه در سپاه در پاسخ به اين سوال كه آيا نيروي انتظامي كارنامه موفقي را در بحث ترويج فضايل اخلاقي در طول 6 سال گذشته در كشور داشته است؛ گفت: براي پاسخ به اين سوال بايد به آمارهاي موجود نگاه كرد كه مجموعه اقدام هاي كنترلي توانسته است آمار جرايم و ناهنجاري ها را كاهش دهد يا خير .

سردار جواني همچنين ادامه داد: وضعيت حجاب و عفاف به دليل تلاشي كه دشمن انجام مي دهد در جامعه امروز نگران كننده است و لازم است كه نيروي انتظامي تلاش بيشتري رابراي مقابله با نقشه ها طراحي شده در اين زمينه انجام دهد.

وي با بيان اينكه دشمن بيكار ننشسته و درصدد است وضعيت به مراتب بدتر از حال كنوني را رقم بزند گفت : دشمنان با برنامه ريزي توسط باندهاي مافيايي كه سر منشا آنها در خارج فعالیت می کنند دنبال ترويج برنامه هايي مانند شراب خواري هستند و وسيله آنها در اين زمينه گسترش كانال هاي ماهواره اي است و اميدواريم نيروي انتظامي در اين زمينه كنترل داشته باشد.

مشاور عالي نماينده ولي فقيه در سپاه در ادامه اذعان كرد : حتي در مديريت بيمارستان هاي دولتي شاهد هيچ نوع پايبندي به قوانين موجود در اين زمينه نيستسم و نه تنها هيچ اقدامي در جهت ترويج فضايل اخلاقي صورت نمي گيرد بلكه بستر را براي بي بند و باري در جامعه فراهم مي كنند .

سردا جواني تاكيد كرد : معتقد هستم 30 دستگاهي كه در خصوص امر توجه به فضايل اخلاقي مسئوليت دارند اگر به مانند نيروي انتظامي يك جديت حداقلي را براي خود لازم مي شمردند ديگر شاهد بروز چنین مشکلاتی در سطح جامعه نبودیم.

توجه به فرامين مقام معظم رهبري بهترين راهكار خنثي كردن تحريم ها

وي در ادامه گفتگو در خصوص تحريم هاي اعمال شده اتحاديه اروپا و آمريكا عليه ايران گفت: از دشمن هيچ انتظاري جز دشمني كردن نداريم ولي ملت ما با بصيرت بالايي كه دارند مي فهمند كه چرا آن ها با ما دشمني مي كند و از استقلال و قدرت ‌ملت ما عصباني هستند.

رييس پيشين اداره سياسي سپاه هدف از تحريم هاي صورت گرفته را به ستوه در آوردن مردم دانست و تاكيد كرد : مستکبران مي خواهند تا مردم از مورد حمايت قرار دادن نظام و اهداف انقلاب منصرف شوند كه بدون ترديد ناكام خواهند ماند.

وي بهترين راهبرد و راهكار را در خنثي كردن تحريم ها توجه به فرامين مقام معظم رهبري و توجه ويژه به شعارهاي سال و تامل در نامگذاري دهه پيشرفت و عدالت از سوي رهبر انقلاب كه ميتواند كشور را به فرم ايده آل برساند، دانست .


افزايش 70 درصدي قيمت كالاهاي مصرفي براي مردم مشكل‌ساز است

وي با بيان اينكه در آمد مردم ثابت مانده است ولي در عين حال شاهد افزايش بي رويه قيمت ها در سطح عمومي هستيم گفت: بايد دولت كنوني تمام اهتمام خود را در مقطعي كه دشمنان كمر بسته اند تا به مردم فشار بياورند بسيج كند تا اتفاق بدي نيافتد ولي طبيعي است كه افزايش 50 الي 70 درصدي قيمت در ظرف 6 ماه مردم را دچار مشكل خواهد كرد .

بستن تنگه هرمز براي ما يك امكان است و مبنای منطقی دارد

سردار جواني در خصوص طرح دو فوريتي مجلس شوراي اسلامي جهت انسداد تنگه هرمز گفت: هر كشوري حق دارد از تماميت و استقلال منافع و ارزش هاي حياتي خود دفاع کرده و در اين مسير از ابزارهاي موجود بهره ببرد که در اين زمينه، تنگه هرمز هم براي ما يك امكان است.

وي در پايان با بيان اينکه بستن احتمالي تنگه هرمز مبناي منطقي دارد، تصريح كرد: وقتي آمريكا تحريم نفتي را مطرح مي كند و به كشورها فشار مي آورند قراردادهايشان را با ايران لغو كنند و يا بحث تحريم بانكي، تحريم حمل و نقل و تحريم بيمه نفتي را براي خود يك ابراز مي داند تا ملت ايران رابه ستوه در آورد طبيعي است كه ملت ايران هم از هر امكاني كه در دستش باشد استفاده خواهد كرد و بحث تنگه هرمز هم از همين امكانات است.

/ش3