هنگام شکستگی‌ها چگونه از گچ یا آتل خود مراقبت کنیم؟

هنگام شکستگی‌ها چگونه از گچ یا آتل خود مراقبت کنیم؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گچ وسیله بیحرکت کننده خارجی است. هدف از گچ گیری، بی حرکت کردن قسمتی از بدن در یک وضعیت اختصاصی و ایجاد فشار یکسان به بافت نرم است. از قالب گچی به طور اختصاصی برای بیحرکت کردن شکستگی جا انداخته، اصلاح تغییر شکل‌ها، اعمال فشار یکنواخت روی بافت نرم داخل قالب یا حمایت از مفاصل ضعیف استفاده می‌شود.

موادی که برای گچ گیری استفاده می‌شوند، عبارتند از: گچ پارس، فایبر گلاس و پلاستیک. گچ پلاستر قبل از استفاده باید خیس شود و سپس دور عضو پیچانده شود. این نوع گچ خیلی کند خشک می‌شود و سنگین است. گچ فایبر گلاس یا پلاستیکی به سرعت خشک می‌شود و کم وزن است. لازم است گچ روی پوست گذاشته شود و ضایعات پوستی قبل از گرفتن گچ با مواد ضد عفونی کننده شستشو داده شوند.


بیشتر بخوانید: ۱۱ توصیه فوق‌العاده کاربردی که روزی جانتان را نجات خواهد داد


روش گچ گرفتن

قالب‌های گچی معمولی از جنس پلاستر می‌باشند. باند‌های پلاستر را در آب سرد خیس می‌کنند تا انعطاف لازم برای شکل گیری را بدست آورند. در اثر تماس گچ با آب یک واکنش کریستال سازی آغاز می‌شود که با تولید گرما همراه است. سرعت این واکنش ۲۰- ۱۵ دقیقه است، اما برای خشک شدن کامل گچ لازم است که عضو گچ گرفته شده به مدت ۷۲ – ۲۴ ساعت در معرض هوای آزاد قرار گیرد.

مراقبت‌ها

۱. گچ یا آتل را خشک نگه دارید. رطوبت گچ را ضعیف و شل میکند. گرچه ممکن است فکر کنید آب بر استحکام و دوام فایبرگلاس تاثیری ندارد، ولی خیس شدن لایه پنبه‌ای که بین فایبرگلاس و پوست قرار گرفته، میتواند موجب مشکلات پوستی شود. در حین حمام رفتن دو لایه پلاستیک را روی گچ یا آتل خود بپیچید تا آب به آن نفوذ نکند.

۲. اگر پزشکتان به شما اجازه راه رفتن با گچ را داده است این کار را تا موقعی که گچ شما کاملا خشک و سفت نشده است انجام ندهید. این زمان برای فایبرگلاس یک ساعت و برای گچ ۳-۲ روز است.

۳. اجازه ندهید ماسه یا پودری به زیر گچ شما برود.

۴. باند پنبه‌ای را که در زیر گچ یا آتل قرار داده شده است را بیرون نیاورید.

۵. اگر پوست شما خارش داشت چیزی را برای خاراندن در زیر گچ نبرید. این کار ممکن است پوست شما را زخمی کند و، چون روی پوست بسته است احتمال عفونت آن وجود دارد و اگر عفونت کند، چون محل قابل دیدن نیست ممکن است متوجه آن نشده و برای شما خطر ایجاد کند. در صورت خارش، میتوان با هوای سرد سشوار خارش را برطرف کرد. اگر خارش مداوم بود با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

۶. لبه‌های زیادی یا قسمت‌هایی از گچ یا آتل را بدون مشورت با پزشک، سر خود برش ندهید.

۷. پوست دور گچ یا آتل را مرتب نگاه کنید. اگر قرمز یا زخمی بود به پزشکتان اطلاع دهید.

۸. مرتب گچ یا آتل خود را نگاه کنید. اگر ترک برداشت به پزشکتان اطلاع بدهید.

۹. از بکار بردن رنگ لاک یا نظایر آن بر روی گچ خودداری کنید.

۱۰. توصیه می‌شود که از رژیم غذایی حاوی میوه جات، سبزیجات، پروتئین و ویتامین‌ها استفاده کنید.

۱۱. از رژیم غذایی حاوی کلسیم فراوان (مثل مصرف بیش از حد لبنیات) اجتناب کنید، زیرا کلسیم بالا زمینه تشکیل سنگ کلیه را برای بیمار دارای محدودیت حرکتی فراهم می‌سازد.

گچ چگونه خارج می‌شود

هرگز خودتان گچ را خارج نکنید، چون ممکن است در حین این کار به پوست خود صدمه زده یا فشار بیش از حد به اندامتان وارد کنید. پزشک معالج، گچ شما را با یک اره مخصوص برش میدهد تا بتواند آنرا راحت‌تر خارج کند. تیغه این اره‌ها حرکت چرخش ندارد بلکه سر جای خود میلرزد؛ بنابراین فقط اجسام سخت مثل گچ یا فایبرگلاس را میبرد و وقتی به پوست میرسد و با آن تماس پیدا میکند آسیبی به آن نمیزند. ممکن است شما از صدای اره بترسید، ولی نگران نباشید. چون به شما صدمه‌ای نمیزند. کسی که گچ را خارج میکند میتواند با تماس تیغه اره به دست خودش به شما نشان دهد که اره به پوست صدمه نمیزند.

منبع: برترین‌ها

انتهای پیام/

چگونه از گچ یا آتل خود مراقبت کنیم؟