هر آنچه باید در مورد اینترنت اشیا بدانید

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، عبارت اینترنت اشیا (IoT) طی چند سال گذشته کاملا رایج شده است، اما برخی از ما هنوز در تلاش هستیم تا بفهمیم معنای واقعی آن چیست، چگونه در صنعت ذخیره‌سازی کار می‌کند و چگونه می‌تواند به عملکرد کاربران کمک کند؟ وقتی نوبت به خدمات مشتری‌محور و بهره‌وری عملیاتی می‌رسد، این فناوری در حال ایجاد فرصت‌های جدید و مهیجی است که به نفع اپراتورهای ذخیره‌سازی است. به عنوان مثال کیوسک‌های خدمات آنلاین و سایر راه‌های غیر حضوری از ویژگی‌های مورد انتظار تجربه کاربران این خدمت به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا است. نرم‌افزار مدیریت تسهیلات برای بهبود بهره‌وری، تسریع در دریافت صورت‌حساب و فرآیند پرداخت، به حداقل رساندن بزهکاری، ساده‌سازی اورلاک و موارد دیگر جزو خدمات اینترنت اشیا است.


بیشتر بخوانید


یکی از پیشرفت‌های اخیر فناوری، اینترنت اشیا (IoT) است که در خود ذخیره‌سازی و بسیاری از صنایع دیگر اعمال می‌شود. اینترنت اشیا بدون هیچ‌گونه دخالت انسان فعالیت می‌کند و اطلاعات ارزشمندی را فراهم می‌کند که می‌توان برای درک و تصمیم‌گیری در مورد تجارت استفاده کرد. امروزه گزینه‌های موجود به راحتی نصب می‌شوند و داده‌های مربوط به سلامت واقعی یک مرکز را در یک زمان کم ارائه می‌دهند.

نحوه کار اینترنت اشیا

در ذخیره‌سازی، فناوری IoT تلاش می‌کند تا به یک سوال اصلی پاسخ دهد: تسهیلات من چگونه کار می‌کنند؟ اپراتورهایی که راه‌حل‌های اینترنت اشیا را پیاده‌سازی می‌کنند، به اطلاعات کل محیط فیزیکی خود دسترسی پیدا می‌کنند. دستگاه‌های متصل می توانند به شما در مورد موارد زیر اطلاع بدهند:

  • درجه حرارت
  • رطوبت
  • فعالیت آفات
  • وضعیت درب
  • وضعیت دروازه
  • نشتی آب

آنچه که اینترنت اشیا انجام می‌دهد

مهمترین مزیت اینترنت اشیا در نظارت بر زمین، ساختمان‌ها و واحدهای ذخیره‌سازی شخصی، دقت است. اینترنت اشیا می‌تواند به شما کمک کند مشکلات واقعی یا بالقوه را مشخص کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد بیش از آنکه واکنشی داشته باشید فعال باشید، در نتیجه خطر و هزینه‌های نگهداری را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از مزایای اصلی آن قابلیت‌ هدایت از راه دور است. سازمان‌ها می‌توانند سلامت عمومی تاسیسات خود را بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل کنترل کنند. به طور سنتی این مسئولیت یک مدیر است که چندین بار در روز تاسیسات مختلف را چک کند و برای رفع مشکل‌های آن اقدامی انجام دهد که با وجود اینترنت اشیا دسترسی از راه دور به قسمت‌های مختلف با تلفن همراه امکان پذیر است.

نصب و راه اندازی اینترنت اشیا

نصب IoT معمولی با درگاه ورودی و چندین دستگاه حدود سه ساعت طول می‌کشد. از آنجا که دستگاه‌ها بی‌سیم هستند و با باتری کار می‌کنند، نیاز به سیم‌کشی نیست. آن‌ها اغلب با استفاده از نوار دو طرفه با دوام طولانی نصب می‌شوند و باتری‌ها معمولا حدود پنج سال دوام می‌آورند.

آنچه که اینترنت اشیا انجام می‌دهد

نحوه دسترسی به داده‌های اینترنت اشیا

داده‌های موجود از طریق اینترنت اشیا یک گنجینه بزرگ است، معمولا از طریق داشبوردی که می‌توانید با استفاده از یک مرورگر اینترنت یا برنامه تلفن همراه به آن دسترسی پیدا کنید، اطلاعات به دست می‌آید. همچنین می‌توانید گزارشی هفتگی یا ماهانه دریافت کنید که روند کوتاه مدت و بلند مدت را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند هرگونه مغایرت و دلیل وقوع آن‌ها را شناسایی کنید. حتی می‌توانید هشدارها را براساس تنظیمات شخصی دریافت کنید.

ارزش بلند مدت اینترنت اشیا

اینترنت اشیا هنوز هم عمدتا فقط یک مفهوم در صنعت خود ذخیره‌سازی است. هنگامی که ارزش و بازده سرمایه‌گذاری (ROI) آن کاملا درک شود، نرخ تصویب احتمالا افزایش می‌یابد. اپراتورهای تاسیسات به سرعت پتانسیل آن را تشخیص خواهند داد زیرا کنترل بهتری بر محصولات خود خواهند داشت. اینترنت اشیا همچنین منجر به کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری عملیاتی بالاتر می‌شود.

انتهای پیام/