ارزانی به بازار میوه شب عید می رسد؟

دولت از سال ۸۵ نسبت به ذخیره سازی بازار میوه شب عید اقدام کرد که همه ساله به دلایل متعدد بخش قابل توجهی از میوه های ذخیره سازی شده هدر می رفت، اما امسال بنابر دستور وزیر جهاد کشاورزی این امر به بخش خصوصی واگذار شد.

براین اساس بخش خصوصی از ۵ اسفند در راستای تنظیم بازار شب عید اقدام به توزیع سیب و پرتقال  ۵ تا ۱۰ درصد کمتر از نرخ بازار کرده است و همواره طبق برنامه ریزی وزارت جهاد، تعاون روستایی از ۲۰ اسفند اقدام به عرضه سیب و پرتقال های ذخیره سازی شده در بازار خواهد کرد.

آقای شاهپور علایی مقدم معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد گفت: حدود ۱۵ هزارتن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار میوه شب عید خریداری و ذخیره شده است. 

علایی مقدم می گوید: وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار محصولات مورد نیاز شب عید ذخیره سازی مناسبی انجام داده که با این وجود مشکلی در بازار شب عید نخواهیم داشت.

با توجه به وعده بخش خصوصی مبنی بر ازدیاد عرضه سیب و پرتقال به منظور جلوگیری از التهابات و فروش محصول ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از نرخ بازار انتظار می رود که در ایام‌ پایانی سال شاهد آرامش بر بازار میوه باشیم.

کمبودی در توزیع سیب و پرتقال شب عید نداریم

آقای مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی گفت: طبق وعده های قبلی توزیع سیب و پرتقال شب عید از ۵ اسفند توسط اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی آغاز شده است.

به گفته او، بنابر هماهنگی های صورت گرفته از ۵ اسفند، روزانه ۵۰۰ تن توزیع سیب و پرتقال را افزایش داده ایم‌ تا از نوسان قیمت در بازار جلوگیری کنیم و همواره از کشاورزان تقاضا داریم که عرضه را افزایش دهند تا مشکلی  در تنظیم بازار بوجود نیاید.

دارایی نژاد با بیان اینکه کمبودی در توزیع میوه شب عید نداریم، گفت: تعاون روستایی در کنار بخش خصوصی از ۲۰ اسفند توزیع سیب و پرتقال شب عید را آغاز می کند. 

رئیس اتحادیه بارفروشان قیمت کنونی هرکیلو پرتقال را ۱۴ تا ۲۰ هزارتومان، سیب قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان و سیب زرد ۳۰ هزارتومان اعلام کرد.

او گفت: با توجه به ذخیره سازی مناسب سیب و پرتقال نوسان چندانی در بازار شب عید نخواهیم داشت و تنها ممکن است در چندروز پایانی سال تنها به سبب بحث عرضه و تقاضا مقدار جزئی قیمت افزایش یابد.

 صادرات سیب و پرتقال در ایام‌ پایانی سال سهمیه بندی شد

آقای محرم سلطانی سرپرست دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی گفت: صادرات سیب و پرتقال در راستای تنظیم بازار میوه شب عید و بازار داخل محدود شده است.

به گفته او، براساس نیاز ایام پایانی سال و ۲ ماهه ابتدای سال آینده تا ۴۰ هزارتن سهمیه برای صادرات سیب و ۳۰ هزارتن پرتقال تعیین و جهت اجرا به گمرکات کشور ابلاغ شده است.

سلطانی گفت: سهمیه بندی صادرات در صورتی که تامین و تنظیم بازار داخلی با تثبیت قیمت مناسب همراه شود، امکان تجدیدنظر خواهد داشت.

با تصمیم کارگروهی متشکل از معاونان وزیر، روسای سازمان‌های قطب تولید و مدیران کل مربوطه و با اخذ نظر تولیدکنندگان و تشکل‌های صادراتی محدودیت صادرات سیب درخت و پرتقال اعمال شده است.

ذخیره سازی مکفی سیب و پرتقال تنظیم بازار شب عید

آقای مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: گرچه تورم و نوسانات نرخ ارز بر تمامی کالاها اثرگذار است، اما قیمت محصولات کشاورزی از جمله میوه تابع عرضه و تقاضاست که همواره به سبب شرایط مساعد تولید نگرانی در این‌خصوص وجود ندارد.

به گفته او، تا اواخر پاییز نگرانی شدیدی برای تولیدکنندگان بواسطه رکود بازار و محدودیت صادرات بود که بنابر هماهنگی های صورت گرفته ارکان حاکمیت مبنی بر تسهیل روند صادرات، بازار به تعادل رسیده است.

شادلو ادامه داد: گرچه بخشی از هزینه های تولید تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز افزایش یافته، اما تولید سیب و پرتقال مازاد بر نیاز کشور است.

نایب رئیس اتحادیه باغداران گفت: با توزیع مستقیم و حذف واسطه و دلال، میوه با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت.

امسال پس از گذشت ۱۶ سال برای تنظیم بازار میوه شب عید یارانه و قیمت مصوبی در نظر گرفته نشده است که با وجود ورود بخش خصوصی به ذخیره سازی و امر تنظیم بازار شب عید  انتظار می رود که کمترین نوسانات قیمت در بازار میوه پایان سال داشته باشیم.