نخستین شهر هوشمند اربعین کشور در کاشان افتتاح شد

نخستین شهر هوشمند اربعین کشور با راه‌اندازی میز خدمت برای سفر‌های زیارتی در آستانه میلاد حضرت زینب (س) احیاگر قیام عاشورا و نهضت حسینی با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر کاشان همراه با آیین تقدیر از ۲۰ نفر از جوانان فعال میز خدمت برای ثبت‌نام زائر کارت و گذرنامه زیارتی افتتاح شد.

محمدجواد فائض‌پور در آیین افتتاح نخستین شهر هوشمند اربعین کشور در کاشان با شعار ملی «هر ایرانی یک زائر کارت» اظهار داشت: خدمات این شهر هوشمند از طریق میز خدمت در شهر‌های کاشان، آران و بیدگل، نوش‌آباد، ابوزیدآباد، سفیدشهر، منطقه راوند و طاهرآباد، روستا‌های محمدآباد و علی‌آباد با همکاری و مشارکت اعضای هیئات مذهبی برای ثبت نام گذرنامه زیارتی و صدور زائر کارت اربعین تمامی علاقمندان به سفر‌های زیارتی عتبات عالیات از باره زمانی تولد حضرت زینب (س) تا میلاد امام حسین (ع) انجام اجرا می‌شود.

فائض‌پور با تاکید بر اینکه در مراحل بعدی و موافقت مسئولان ذی‌ربط گذرنامه زیارتی برای سفر زیارتی سوریه قابل استفاده خواهد شد، تصریح کرد: زائر کارت نیز اطلاعات هویتی و بهداشتی ثبت شده زائر در سامانه را هنگام گم شدن و در صورت نیاز به فوریت‎‌های پزشکی از طریق اسکن کیو آر پشت کارت برای یافتن و تجویز داروی صحیح را به مراجع مربوطه اعلام و آگاه می‌کند.

معاون فناوری اطلاعات کمیته تسهیلات و زیرساخت اربعین در عراق ابراز داشت: زائر کارت اربعین یا کیو آر کدِ زائر یک کارت شناسایی صادره از بانک عامل گردشگری با ارائه خدمات در ۱۰ نوع درگاه برای صاحب کارت است که اکنون دو خدمت آن به گم‌شدگان و اطلاعات بهداشت و سلامت زائر فعال و قابل اجرا است.

وی با بیان اینکه ایده پروژه بین‌المللی زائر کارت در موکب هوشمند حاج قاسم و ابومهدی المهندس نوش آباد طراحی و تدبیر شده است، گفت: تاکنون برای بیش از ۱۰ هزار شهروند شهر‌های اقماری منطقه کاشان و آران و بیدگل از جمله نوش‌آباد و سفیدشهر ثبت نام شده و در حال صدور زائر کارت است.

فائض‌پور با تاکید بر اینکه زائر کارت در سال‌های آتی و راه‌اندازی تمامی درگاه‌های کاربری بین‌المللی آن جهانی و حتی منجر به حذف گذرنامه زیارتی نیز خواهد شد، ابراز داشت: هدف از راه‌اندازی شهر هوشمند اربعین تحقق آمار ۳۰ میلیونی زائران ایرانی با وجود خدمات هوشمند و رایگان زائر کارت بین‌المللی اربعین است.

وی با بیان اینکه هر یک زائر کارت به منزله دعوت نامه اربعین برای هر ایرانی است افزود: استان‌های دیگر کشور نیز می‌توانند برای راه‌اندازی شهر هوشمند اربعین در استان و شهرستان‌های خود از طریق شماره همراه ۰۹۲۰۶۵۱۰۰۹۸ هماهنگی و اقدامات لازم را انجام دهند.