گروسی: ایران سلاح هسته‌ای ندارد

«رافائل گروسی» به این شبکه تلویزیونی فرانسوی گفت: ایران سلاح‌های هسته‌ای ندارد، ولی برخی از توانمندی‌های هسته‌ای آن مایه نگرانی است.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و آغاز روند کاهش تعهدات ایران در واکنش به این اقدام مدعی شد که واکنش ایران به اقدام‌هایی منجر شد که مایه نگرانی بود که از جمله آن‌ها "غنی سازی با خلوص بسیار بسیار زیاد اورانیوم" است.

گروسی با اذعان به آنکه ایران عضو پیمان عدم اشاعه است، به برخی اختلافات در این مورد اشاره کرد و مدعی شد: بازرسان من آثار اورانیوم بسیار غنی شده یا اورانیوم فرآوری شده را در مکان‌هایی یافتند که بنا بر وجود اورانیوم در آن‌ها نبود؛ بنابراین پرسش‌های فراوانی پیرامون این برنامه وجود دارد و با ایران تلاش کرده‌ایم تا حل‌و فصل‌شان کنیم.

وی در مورد میزان موفقیت آژانس در این زمینه گفت: در برخی موارد قادر (به رفع احتلافات) بودیم و در برخی موارد نبودیم. اکنون در موقعیتی قرار داریم که هنوز پرسش‌های مهمی بی پاسخ مانده است.

مدیرکل آژانس در ادامه این مصاحبه بار دیگر خواهان همکاری کامل ایران شد و با اشاره به دیدار با مقام‌های ارشد و تاکید آنان بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما همه چیز را راستی‌آزمایی می‌کنیم و ایران لازم است که کاملاً همکاری کند.

گروسی گفت: اگر بازرسی‌های آژانس در کشوری به نتایج رضایت‌بخشی نرسند، ممکن است آن کشور در وضعیت عدم پایبندی به تعهدات بین المللی خود شناخته شود و کارش به شورای امنیت کشیده و تحریم‌هایی وضع شود که ایران و هیچ کشور دیگری به دنبال آن نیستند.

وی افزود: ایران می‌خواهد که به عنوان کشوری عادی که به تعهداتش پایبند است، با آن رفتار شود. خواسته ما این است که اماکن خود را گشوده و در سطوح لازم با آژانس همکاری کنید.

گروسی گفت که برای جلب همکاری ایران به اجماع و همکاری بین المللی که در زمان برجام و پیش از آن وجود داشت و دودستگی نبود، نیازمندیم.

تاکید بر تعامل با کره‌شمالی و نگرانی از وضعیت نیروگاه هسته‌ای اوکراین

در ادامه این گفتگو گروسی با اشاره به حضور کارشناسان آژانس در نیروگاه زاپروژیای اوکراین، هشدار داد مادامی که جنگ پایان نیابد، نمی‌توان ماموریت جلوگیری از وقوع حادثه هسته‌ای و پیامد‌های رادیو اکتیو آن را موفقیت‌آمیز توصیف کرد.

مدیرکل آژانس در مورد کره شمالی گفت: این پرونده بسیار تاسف‌آور است چرا که تا همین چند سال پیش (کره‌شمالی) از خط قرمز عبور نکرده بود و مانند ایران مذاکراتی در جریان بود. اما زمانی تصمیم گرفتند که سلاح هسته‌ای بسازند و اکنون با کشوری مواجهیم که زرادخانه هسته‌ای عظیمی دارد. برای جلوگیری از درگیری هسته‌ای در شبه جزیره کره تعامل دوباره با پیونگ یانگ لازم است.