تجاری سازی ۴۵ ایده نوآورانه در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: طی ۲ سال گذشته ۴۵ ایده نوآورانه در حوزه کسب و کار صنعتی در این استان پس از طی مراحل اجرا و جذب سرمایه گذار به تجاری سازی رسیده است.

 

جعفر فرشچی افزود: این ایده های نوآورانه و فناورانه در صنایع مختلف و در قالب رویدادهای استارتاپی ارایه شده است.

 

وی ادامه داد: رویدادهای نوآورانه فرصتی را برای آشنایی صاحبان ایده با سرمایه گذاران فراهم می کند تا آنها را به هم متصل کند و زمینه تجاری سازی این ایده ها فراهم شود.

 

فرشچی گفت: در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در چندین رویداد کمک نوآورانه در استان، ۱۵ نوآور شرکت کردند که در این رویدادها هر نوآور سه ایده ارایه داد که اکنون همه ایده ها به مرحله اجرا رسیده است.

 

وی افزود: امسال ۲ رویداد کمک نوآورانه برگزار شده که نخستین رویداد مربوط به پوشاک بود و دومین نیز مربوط به صنایع غذایی است که در هفته جاری برگزار و چندین ایده از این رویدادها استخراج شده و در مرحله جذب سرمایه گذار است.

وی به آخرین رویداد کمک نوآورانه که هفته جاری در خصوص صنایع غذایی خراسان رضوی در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد اشاره و اضافه کرد: در این رویداد ۴۰ ایده نوآورانه در حوزه صنایع غذایی مطرح شد که هشت طرح به تایید رسید که امید است این ایده ها تجاری سازی شود و مشکلات صنایع غذایی استان را حل کند.

فرشچی با اشاره به جایگاه دیرینه و ممتاز خراسان رضوی در حوزه صنایع غذایی گفت: در هیچ استانی شهرکی مجزا و ویژه صنایع غذایی وجود ندارد اما مشهد از شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی ویژه برخوردار است.


وی افزود: شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شمال شرق واقع در نزدیکی شهرک صنعتی توس علاوه بر تولید، آزمایشگاهی دارد که تولیدات حوزه صنایع غذایی کشور و کشورهای خاورمیانه پس از گرفتن تاییدیه سلامت از این آزمایشگاه به صورت مستقیم وارد بازار کشورهای اروپایی می شود.

 

تجاری سازی ایده در اصطلاح به فرایندی گفته می‌شود که با استفاده از روش‌ های کسب‌ و کار بتوان ایده‌ های نو و فناورانه را به مرحله تولید و سودآوری رساند.