اخراج پناهجویان افغانستانی محور گفتگوهای حنفی با نماینده اتحادیه اروپا

عبدالسلام حنفی معاون اداری نخست وزیر طالبان در دیدار با رافائلا یودیچی سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان درباره اخراج جمعی پناهجویان افغانستانی از پاکستان گفتگو کرد.

حنفی با اشاره غیرمستقیم به پاکستان گفت: بعضی از کشورهای همسایه خلاف تمام قوانین بشری و بین‌المللی، مهاجرین افغانستانی را با وجود داشتن اسناد قانونی به زور اخراج می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اخراج اجباری مهاجرین افغانستانی در فصل زمستان از پاکستان باری بر دوش کشور است، اما با این حال طالبان از تمام امکانات خویش به خاطر عودت باعزت مهاجرین افغانستانی استفاده می‌کند.

حنفی ادامه داد حکومت سرپرست برای رساندن کمک‌های فوری بشری و بهداشتی، کاریابی و نیز اسکان مجدد پناهجویان اخراجی کمیسیون عالی را ایجاد کرده که 12 کمیته دارد و در ولایات مختلف برای عودت‌کنندگان خدمات ارائه می‌کند.

معاون اداری نخست وزیر طالبان همچنین تصریح کرد کابل به شمول کشورهای همسایه، خواستار مناسبات نیک با جهان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، تلاش می‌کند تمام مشکلات را از راه گفتگو حل کند.

سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز اظهار داشت این نمایندگی وضعیت افغانستان را از نزدیک مورد ارزیابی قرار داده و به کمک‌های بشردوستانه و حمایت‌های خود از افغانستان به ویژه در زمینه مهاجرین عودت‌کننده ادامه می‌دهد.