علما و روحانیون ضمن بیان معیارهای انتخاب، مردم را به حضور پرشور در انتخابات تشویق کنند

 آیت الله محامی در نشست یادواره شهدای روحانی سیستان و بلوچستان ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) با اشاره به نقش موثر طلاب و روحانیون در انتخابات پیش رو عنوان کرد: ما نمایندگان ولی‌فقیه نباید در حوزه انتخابات به مسائل جناحی ورود کرده و باید نقش پدری خود را حفظ و وارد بحث‌های سیاسی و جناحی نشویم که این نکته در خصوص سایر روحانیون و طلاب نیز صدق می‌کند.
وی بیان کرد: روحانیون باید مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کرده و به بیان معیارهای انتخابات بپردازند و تنور انتخابات را گرم کنند.
نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: کار سخت است و مسائل متعدد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در گرم شدن تنور انتخابات مؤثر است.
وی گفت: به طور مثال در سیستان و بلوچستان با این مساله مواجه هستیم و عده زیادی از واقعه هشتم مهرماه سال گذشته گلایه‌مند بوده و همچنان سوال دارند که ما برای بخشی از این ها جوابی نداریم و قوه قضائیه و سازمان قضایی نیروهای مسلح اقدام خاصی نداشته‌اند و در چند ماه گذشته که مساله را از رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح پیگیری کردیم عنوان کردند که کار در حال پیگیری است و قبل از سالگرد واقعه هشت مهرماه پرونده بسته خواهد شد و مقام معظم رهبری نیز در این جهت تاکید دارند.
امام جمعه زاهدان افزود: پس از آن با تخلف یک سرباز انتظامی مواجه شدیم و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در رسانه ملی گزارش دادند که با سرباز خاطی برخورد صورت گرفته و بلافاصله پس از آن نیز بنده پیامکی فرستاده و عنوان کردم ای کاش توان برخورد با کادر متخلف را هم داشتید و وعده‌های شما به کجا رسید که بلافاصله پاسخ دادند کار در حال انجام و نتیجه نزدیک است و حال با گذشت چند ماه هنوز اتفاقی رخ نداده است.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان اظهارکرد: وجود چنین اتفاقاتی کار انتخابات در سیستان و بلوچستان را سخت می‌کند اما نباید ناامید شویم بلکه باید تلاش بیشتری داشته باشیم.
وی اظهارکرد: باید مردم را برای شرکت در انتخابات تشویق و به بیان معیارها بپردازیم و نقش پدری خود را حفظ کنیم چرا که اگر از فردی تعریف کرده و به حمایت از او بپردازیم از جایگاه پدری به جایگاه برادری تنزل پیدا می‌کنیم.

آیت الله محامی با اشاره به برگزاری یادواره شهدا برای روحانیون افزود: برای برگزاری یادواره شهدای روحانی استان باید ابتدا مخاطب خود را مشخص کنیم که یک بخش از مخاطبان طلاب محصل در حوزه‌های علمیه هستند تا با سابقه سلسله روحانیت آشنا شوند و بدانند که باید مسیر جهاد و شهادت را دنبال کنند و مخاطبان دیگر اقشار مختلف مردم هستند تا از سابقه روحانیون آگاه و با این شخصیت‌ها آشنا شوند.
وی افزود: در گذشته یادواره شهدای روحانی سیستان و بلوچستان برگزار شده که باید مورد ارزیابی قرار گرفته و نقاط مثبت تقویت و نقاط منفی برطرف شود.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: طبیعی است که در یادواره شهدا امکان حضور جمع محدودی از مردم میسر است و باید در شهرستان‌هایی که دارای تعداد شهدای روحانی بیشتری هستند یادواره‌ها به صورت شهرستانی اجرا و در ادامه به صورت استانی برگزار شود.
وی بر لزوم معرفی شهدای روحانی استان در قالب‌های مختلف تاکید کرد و گفت: زندگی برخی از این شهدا دارای پیام‌های شاخص هست و اگر بتوان این پیام‌ها را احصا و بیان کنید مطلوب است.
آیت الله محامی با تاکید بر مردمی بودن و مردمی‌تر شدن برگزاری این مراسمات افزود: جهت برگزاری این یادواره‌ها در سطح شهرستان‌ها باید کار به طلاب حوزه‌های علمیه واگذار و پشتیبانی‌های لازم را داشته باشید که با این کار اهداف مختلف تحقق پیدا می‌کند و در آموزش و تربیت طلاب موثر است.