معاون سلامت بهزیستی کشور خبر داد
راه اندازی آزمایشی اورژانس اجتماعی موتوری در کلانشهر‌ها

مهری سادات موسوی، معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در حاشیه بازدید از شیرخوارگاه صدف قم و دیگر مراکز وابسته به اداره کل بهزیستی استان گفت: در برخی از استان‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد تماس‌هایی که با اورژانس اجتماعی برقرار می‌شود، غیر مرتبط هستند و سبب هدر رفت وقت کارشناسان پاسخگو می‌شود. 

وی افزود: با وجود حجم بالای تماس‌های غیر مرتبط، کارشناسان مراکز اورژانس اجتماعی در حد امکان پاسخگو هستند و راهنمایی‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی خواستار همکاری سایر نهاد‌ها و ارگان‌ها به ویژه رسانه‌ها به منظور افزایش سطح آگاهی و دانش مردم با این حوزه مهم شد.

روزانه بیش از ۶۰۰ تماس با اورژانس اجتماعی تهران گرفته می‌شود

معاون سلامت بهزیستی کشور گفت: روزانه در استان تهران بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تماس با اورژانس اجتماعی گرفته می‌شود و این عدد در برخی از استان‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ تماس است.

موسوی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۲۷۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سراسر کشور برقرار شد، افزود: بیشترین تماس‌هایی که با اورژانس اجتماعی در سراسر کشور مرتبط با موضوعات کودک، سالمند و معلول آزاری، اختلاف‌های حاد خانوادگی و همسر آزاری است.

معاون سلامت بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تماس‌های مذکور در حوزه‌های مختلف اجتماعی از جمله انواع خشونت‌ها، کودک آزاری و افکار خودکشی بوده است، گفت: ۲۹ درصد این تماس‌ها در ارتباط با کودک آزاری، ۲۴ درصد در خصوص اختلافات حاد خانوادگی و ۱۵ درصد شامل همسر آزاری بوده است.

وی در ادامه به نقش مهم اورژانس اجتماعی در پاسخگویی شبانه روزی به مشکلات مردم اشاره و بیان کرد: خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی با پاسخگویی شبانه روزی، در محدود شدن بیشتر آسیب‌های اجتماعی و پوشش ۲۴ ساعته آسیب دیدگان نقش بسیار مهم و قابل توجهی ایفا می‌کند.

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: امدادرسانی و اقدامات فوریتی از جمله وظایف اورژانش اجتماعی است که در صورت عدم مداخله، خطر رسیدن به مرحله بحران وجود دارد.

وی با اشاره به نبود اعتبارات کافی به منظور نوسازی خودرو‌های اورژانس اجتماعی و خرید ناوگان‌های جدید گفت: عمر بالای ۱۶ سال خودرو‌های مذکور یک چالش جدی برای سازمان بهزیستی است.

راه اندازی آزمایشی اورژانس اجتماعی موتوری در کلانشهر‌ها

موسوی همچنین از راه اندازی آزمایشی اورژانس موتوری در کلانشهر‌ها خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، تا پایان سال جاری این اقدام به صورت آزمایشی از استان تهران آغاز خواهد شد.

وی اجرای این طرح را منجر به بهبود ارتباط صوتی و تصویری و ثبت اطلاعات مورد نیاز در هنگام خدمات رسانی اورژانس اجتماعی عنوان و بیان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت بی‌سیم در این بخش بسیار مهم است و نقش تعیین کننده‌ای در افزایش عملکرد کارشناسان و ارائه خدمات موثرتر دارد.

این مسوول سازمان بهزیستی کشور به ویژگی‌های پیشرفته بی سیم‌های مورد استفاده در این حوزه اشاره کرد که قابلیت برقراری ارتباطات مختلف مراکز، ارتباط استانی و حتی در سطح ملی را دارا هستند.

به گفته موسوی تجهیز برخی مراکز اورژانس اجتماعی به بی سیم از سال گذشته آغاز شده است که با انجام کار آزمایشی، اشکالات احتمالی نیز شناسایی و احصا شده است.

وی راه اندازی و ایجاد تجهیزات بی‌سیم در مراکز اورژانس را در راستای تسهیل خدمات بهزیستی عنوان و بیان کرد: ارسال درست و سریع اطلاعات و همچنین افزایش دقت، سرعت و سهولت کار کارشناسان از جمله مزایای تجهیز مراکز مذکور به بی سیم‌های ویژه می‌باشد.

فعالیت ۳۷۰ مرکز اورژانس در کشور

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: اورژانس اجتماعی به شهر‌های بالای ۵۰ هزار نفر اختصاص می‌یابد با این وجود در صورت وجود زیرساخت‌های لازم، راه اندازی این مراکز در سایر شهرستان‌ها نیز امکان پذیر است.

وی همچنین از فعالیت بیش از ۳۷۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور خبر داد و گفت: توسعه این نوع مراکز به تصویب تشکیلات اورژانس اجتماعی منوط است چرا که بخش عمده مراکز مذکور وابسته و متکی به نیروی انسانی می‌باشد.

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر لزوم ارتباط و تعامل میان دستگاه‌ها برای ساماندهی حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: گسترده بودن علل ایجاد آسیب‌ها نشان می‌دهد که سازمان بهزیستی برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی نیازمند افزایش همکاری‌ها و تعاملات بین دستگاه‌های مختلف باشد.

وی ادامه داد: یکی از معضلات اجتماعی مهم در حال حاضر کشور سالمندی و اجرای طرح جوانی جمعیت است که باید با دقت و حساسیت بیشتری مورد بررسی و چاره اندیشی قرار گیرد.

موسوی ادامه داد: معاونت سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این زمینه اقدام به همکاری با حوزه علیمه قم کرده است.

وی از برگزاری نشست‌های مختلف در دفتر معاونت سلامت این سازمان در تهران خبر داد و گفت: به منظور بررسی روند اجرای دستورالعمل‌های این نشست‌ها و ایجاد همکاری‌های بیشتر، امروز نشستی با معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور در قم انجام شد.

ایجاد تفاهم نامه همکاری در زمینه جوانی جمعیت را از مهمترین اهداف برگزاری این نشست عنوان کرد.

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، عصر امروز (چهارشنبه) در سفر یک روزه خود به استان قم علاوه بر نشست با معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، از شیرخوارگاه صدف، مجموعه مراکز بحران، اورژانس اجتماعی ۱۲۳ و مرکز مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ بازدید کرد.