کاخ سفید:
به همکاری برای تمدید وقفه جنگ ادامه می‌دهیم/۶ آمریکایی آزاد شدند

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: ما به همراه اسرائیل، قطر و مصر به تلاش‌های خود برای تمدید وقفه در درگیری‌ها در غزه ادامه خواهیم داد.

این سخنگوی دولت جو بایدن افزود: در شش روز اول وقفه در درگیری‌ها، بیش از ۱۰۰ گروگان آزاد شدند و میزان کمک‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

این مقام ارشد کاخ سفید گفت: اکنون ۶ آمریکایی غزه را ترک کرده‌اند، اما یک زن وجود دارد که قابل شناسایی نیست.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در حالیکه از همکاری واشنگتن با قطر و مصر برای تمدید وقفه در درگیری‌ها سخن گفت، اما در عین حال تصریح کرد: اگر اسرائیل تصمیم به از سرگیری حمله به حماس در غزه بگیرد، ما به حمایت از آن در انجام این کار ادامه خواهیم داد. ما هنوز معتقدیم که اسرائیل حق دارد به دنبال حماس برود و به حمایت از آن‌ها ادامه خواهیم داد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان نزدیک به دموکرات‌ها و دولت جو بایدن روز پنجشنبه به وقت محلی در گزارشی اعلام کرد: هم اسرائیل و هم حماس ممکن است از تمدید وقفه در جنگ کنونی سود زیادی برده باشند، اما کارشناسان می‌گویند که از سرگیری عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه اجتناب ناپذیر است.

در این گزارش آمده است: وقفه در نبرد بین اسرائیل و حماس که منجر به آزادی گروگان‌های حماس در ازای آزادی فلسطینیان در زندان‌های اسرائیل شد، اکنون وارد ششمین و احتمالا آخرین روز خود شده است. با این حال، مذاکره‌کنندگان در حال کار بر روی تمدید دوباره این توافق هستند که می‌تواند منجر به آزادی گروگان‌های بیشتر و طولانی‌تر شدن وقفه در کارزار جنگی ارتش اسرائیل در غزه شود.

برای اسرائیل، تمدید وقفه در جنگ به معنای بازگشت ده‌ها گروگان دیگر است، که به ویژه برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، که تحت فشار شدید مردم اسرائیل برای بازگرداندن گروگان‌ها قرار گرفته است، بسیار مهم است. تمدید این وقفه برای حماس، فرصتی برای سازماندهی مجدد و بهره مندی از کمک‌ها که به تدریج به غزه محاصره شده ارسال می‌شوند، ارائه می‌کند.

در پنج روز اول آتش بس، حماس ۸۱ گروگان را آزاد کرد که عمدتاً زنان و کودکان بودند. در جریان حمله حماس به اسرائیل، حدود ۲۴۰ گروگان ربوده شدند.

اسرائیل ۱۸۰ زن و نوجوان فلسطینی را از زندان آزاد کرده است که بسیاری از آن‌ها بازداشت شده و هرگز متهم نشده اند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش بس موقت چهار روزه میان حماس و اسرائیل، قطر به عنوان یکی از کشور‌های میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است.

جنبش حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

در پی عملیات گروه‌های مقاومت فلسطین در هفتم اکتبر با نام «طوفان الاقصی» از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل، این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه بوده و حمایت غرب از این رژیم به بهانه دفاع از خود، عملا چراغ سبز و مجوزی به تل آویو برای ادامه کشتار بی‌رحمانه کودکان و زنان فلسطینی داده است.