اجرای طرح جهش تولید در ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم

علی چاله چاله رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : استان کرمانشاه با برخورداری از ۹۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی زراعی و باغی و تولید بیش از پنج میلیون تن محصولات کشاورزی از نظر زیربخش‌های مختلف کشاورزی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

وی با بیان اینکه از سال گذشته وزارت کشاورزی اجرای الگوی کشت را به استان‌ها ابلاغ کرد عنوان کرد: بی‌برنامگی در تولید محصولات کشاورزی سبب می‌شود شاهد افزایش و کاهش مقطعی تولید یک محصول باشیم که بر قیمت آن نیز اثرگذار است که اجرای الگوی کشت با کمک کشاورزان این مشکل رفع می‌شود.

چاله چاله با اشاره به اینکه به منظور حمایت از این طرح برنامه‌هایی از جمله اهرم‌های تشویقی در نظر گرفته شده است، گفت: در کشت قراردادی قبل از شروع کشت نتیجه محصول نهایی مشخص خواهد شد و این به کشاورزان برای برنامه‌ریزی منسجم در جهت تولید محصول کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه کشت قراردادی بخشی از محصولات از جمله گوجه فرنگی و چغندرقند با همکاری بخش خصوصی اجرا شده است، افزود: سال گذشته طرح اصلاح الگوی کشت برای گندم آبی توسط دولت انجام شد و استان کرمانشاه در این زمینه پیشرو بود و در زمینه خرید نهاده‌ها مشوق‌هایی برای کشاورزان در نظر گرفته شد و امسال برای گندم آبی و دیم، جو دیم و دانه‌های روغنی نیز اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کشاورزان استان سال گذشته مشارکت خوبی در زمینه گندم آبی داشتند و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز همکاری خوب باشد گفت: همکاران ما در پهنه‌های سطح استان با کشاورزان همکاری دارند و نرم‌افزاری برای این موضوع راه‌اندازی شده است که به صورت سهل و آسان می‌توانند نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد تخفیف بیمه محصول، رایگان بودن هزینه حمل و برنامه‌های آموزشی از مشوق‌های در نظر گرفته شده برای این طرح است، عنوان کرد: بیش از ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی استان دیم است و این موضوع باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

چاله چاله گفت: از چهار سال گذشته طرح جهش تولید محصولات دیم در دیمزار‌ها با همکاری ستاد اجرایی حضرت امام (ره) برگزار شده و سطح در نظر گرفته شده برای امسال ۵۰۰ هزار هکتار و قابل افزایش است.

وی افزود: در این طرح حمایت‌های خاصی از کشاورزان صورت می‌گیرد که پرداخت بخشی از هزینه حمل، تخفیف بیمه‌ای و پرداخت یارانه بذر به بخشی از محصولات از جمله این حمایت‌ها است که کمک می‌کند کشت با کمترین هزینه انجام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در یکی دو سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده شاهد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بودیم بیان کرد: کمبودی در زمینه توزیع کود وجود ندارد و تنها در مدتی به صورت مقطعی به دلیل تراکم مراجعات مشکلاتی ایجاد شد، اما اکنون رفع شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۳ هزار هکتار باغ در استان کرمانشاه وجود دارد که بیش از ۳۶ هزار هکتار به صورت آبی نگهداری می‌شوند گفت: استان کرمانشاه از نظر باغبانی جایگاه مناسبی در کشور دارد و متناسب با میزان باغات استان برنامه توسعه نیز در نظر گرفته شده است.

چاله چاله با بیان اینکه امسال هر کیلو گندم به قیمت ۱۵ هزار تومان از کشاورز خریداری شد عنوان کرد: ۸۵ تا ۹۵ درصد از گندم تبدیل به آرد می‌شود و این ارد با قیمت هر کیسه ۴۰ کیلویی کمتر از ۴۰ هزار تومان در اختیار نانوایی قرار می‌گیرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: امسال حدد ۱۵ تومان قیمت گندم خردیاری شده و با کاهش فراوری شده هشت تا ۱۵ درصد کاهش میزان داریم یعنی ۸۵ تا ۹۵ درصد از گندم تبدیل به آرد می‌شود این آرد با قیمت هر کیسه ۴۰ کیلویی زیر ۴۰ هزار تومان در اختیار نانوا قرار می‌گیرد .