راه اندازی شعب ویژه رسیدگی به اختلافات عشایر در خوزستان  

 حجت الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی  معاون قضایی و رییس توسعه حل اختلاف خوزستان از راه‌اندازی شعب ویژه رسیدگی به اختلافات عشایر و طوایف در راستای ترویج صلح، سازش و مبارزه با سنت‌های غلط خبر داد و گفت: ۱۶۴ پرونده قصاص طی امسال با همکاری بزرگان طوایف در استان به صلح و سازش ختم شد.

او  در نشست هم‌اندیشی و تخصصی با سران و بزرگان عشایر با موضوع بررسی راهکار‌های تسریع در امور صلح و سازش به مناسبت آغاز پویش "به حرمت حضرت فاطمه زهرا (س) می‌بخشم" افزود: بزرگان و سران عشایر ظرفیت عظیمی در ارتقاء امنیت، استقرار نظم پایدار و همچنین گسترش فرهنگ صلح و سازش در خوزستان هستند.

معاون قضایی و رییس توسعه حل اختلاف خوزستان گفت: بزرگان و سران عشایر همیار توانمندی در تمامی بخش‌ها و زمینه‌های امنیتی، اجتماعی و اقتصادی کشور هستند و باید از این ظرفیت بهترین استفاده را در ترویج فرهنگ صلح و سازش کرد.

حجت الاسلام امانت بهبهانی ادامه داد: برای کاهش مواردی همچون سنت‌های غلط، آسیب‌های اجتماعی، جرایم و همچنین گسترش فرهنگ صلح و سازش در استان، بزرگان و سران عشایر ظرفیت عظیمی برای ارتقای امنیت و استقرار نظم پایدار در خوزستان هستند.

او  گفت: همراهی سران، بزرگان طوایف و عشایر از تاثیرگذارترین افراد جامعه علاوه بر کمک به حل اختلافات بین طوایف و افراد، نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله تیراندازی در مراسم و ایجاد امنیت استان دارند.

معاون قضایی و رییس توسعه حل اختلاف خوزستان با ابراز رضایتمندی از مشارکت بزرگان و سران عشایر با دستگاه قضایی خوزستان افزود: تشکیل هیات‌های صلح و اجرای پویش‌های مختلف در استان به منظور توسعه صلح و سازش در پرونده‌های قضایی در حال انجام است.

حجت الاسلام امانت بهبهانی بر ورود و مشارکت بزرگان و سران طوایف برای جلوگیری از تنش‌های اجتماعی تاکید کرد.

قادر موسوی  معاون دادستان مرکز خوزستان نیز گفت: رویکرد دستگاه قضای استان به سمت ارتقای تعامل و همکاری متقابل بزرگان و سران عشایر برای دستیابی به راهکار‌های مناسب و پیشگیری از جرایم در خوزستان است و برخی تعصبات خلاف شرع و قانون از آفت‌ها و آسیب‌های اجتماعی در استان هستند که با مشارکت و همکاری بزرگان طوایف برطرف می‌شوند.

او افزود:  مهمترین وظیفه و هدف دستگاه قضا اجرای عدالت و افزایش احساس امنیت در جامعه است که برای رسیدن به این هدف، مشارکت و تعامل هر چه بیشتر مردم ضرورت دارد.

 بر اساس اعلام رییس کل دادگستری خوزستان صلح و سازش در پرونده‌های قضایی استان با اقدامات انجام شده رشد ۵۰۰ درصدی را نسبت به سنوات قبل داشته است.