«منوچهر متکی» در گفت‌وگوی تفصیلی با باشگاه خبرنگاران جوان:
باید با مردم حرف بزنیم/ انتخابات امسال باید امیدآفرین باشد/ دولت با تشکیل اتاق فکرهای قوی مشکل گرانی را حل کند

گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهری حسنی- فاطمه تورانلو؛ در فاصله هشتاد و پنج روز مانده به انتخابات مجلس دوازدهم، احزاب و جریان‌های سیاسی کشور در تلاشند تا با ارائه لیستهای انتخاباتی و تشویق مردم به حضور در پای صندوق‌های رای، تکلیف خانه ملت را برای چهار سال آینده مشخص کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان این بار سراغ «منوچهر متکی» سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان رفته تا نظرات او درباره فضای سیاسی-انتخاباتی کشور و فعالیت‌های شورای وحدت را به اطلاع مخاطبان خود برساند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

{$sepehr_media_18628397_400_300}

دولت قبول دارد گرانی یک مشکل است

 فضای انتخاباتی کشور را در حال حاضر چگونه می‌بینید؟

منوچهر متکی: امسال شرایط خاصی را برای انتخابات داریم. همانگونه که شاهد بودیم در ابتدای سال مقام معظم رهبری سعی کردند ملاک‌ها و معیار‌هایی را که هم مسئولان و هم جامعه باید به آن‌ها توجه کنند را برشمارند و چهار محور در بیانات ایشان واضح بود. این امر به مرور  فضای انتخاباتی را برای جریان‌های سیاسی به ویژه بعد از ثبت نام نامزد‌ها جدی کرده است.

انتخابات سه ضلع دارد که عبارتند از مسئولان، نامزد‌ها و مردم. مسئولان باید فضا را آماده کنند، نامزد‌ها باید حضور فعال و سازماندهی نیرو‌ها را داشته باشند و مردم نیز با دیدن این صحنه‌ها برای حضور آماده شوند. ما صحنه را اینگونه می‌بینیم و دشمنان نیز فضا را رصد می‌کنند؛ خصوصا دو انتخاباتی که ما در گذشته داشتیم و آمار حضورمان به کمتر از پنجاه درصد رسید که بی‌سابقه بود.

این امر دشمنان را به طمع انداخت تا سعی کنند تا جایی که مقدور است مشارکت مردم را کاهش دهند، بنابراین خط دشمنان جمهوری اسلامی ایران کاملا مشخص است؛ آن‌ها دو سناریو تحریم انتخابات و کاهش مشارکت را دنبال می‌کنند که انشاالله تحریم انتخابات را به گور خواهند برد و کاهش مشارکت هم نکته مهمی است که عواملی روی آن موثر است تا اتفاق نیفتد و این بار یک رکورد مثبت داشته باشیم.

یکی از عوامل موثر آماده سازی مسئولان است که این آماده سازی هم از منظر اجرایی و هم از نظر نظارتی باید ایجاد شود. تامین امنیت و سلامت انتخابات بر عهده مسئولان است. 

{$sepehr_media_18628412_400_300}

حوزه‌های نظارتی به تعبیر مقام معظم رهبری باید نشاط اجتماعی را ایجاد کنند. محور مهم در این زمینه این است که بر اساس فرمایشان رهبر معظم انقلاب اصل رقابتی بودن انتخابات مد نظر قرار بگیرد. زمانی انتخابات رقابتی خواهد شد که سلیقه‌های مختلف در انتخابات حاضر باشند؛ کسی که می‌رود پای صندوق باید در فهرست نامزد‌ها سلیقه مدنظر خود را ببیند.

جریانات سیاسی نباید بداخلاقی کنند و مته به خشخاش بگذارند

ما در شورای وحدت از حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات حمایت می‌کنیم و از سوی دیگر هم معتقدیم که جریانات سیاسی نباید بداخلاقی کنند و مته به خشخاش بگذارند، یعنی نامزد‌هایی را معرفی نکنند که مطمئن هستند رد می‌شوند. چرا فردی که پرونده دارد باید برای انتخابات معرفی شود؟ کسانی باید معرفی شوند که قابل تایید باشند و از کانال‌های نظارتی صلاحیت خود را احراز کنند. 

نکته دیگری که در مشارکت مردم موثر است عملکرد دولت‌هاست. ما معتقدیم که در دو انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ مشارکت زیر ۵۰ درصد آمد، زیرا مردم از دولت در آن زمان ناراضی بودند و کمی قهر کردند، البته ۴۸ درصد رکورد قابل توجهی است برای انتخابات. در انتخابات کنگره آمریکا در ۶ ماه قبل مردم فقط ۳۰ درصد مشارکت داشتند و هیچکس هم به این موضوع خرده نگرفت.

اما در جمهوری اسلامی به این دلیل که نظام وابسته به مردم است و پایگاه مردمی بعد از اتکا به خداوند پشتوانه نظام است نباید میزان مشارکت کاهش یابد و مقدمه اصلی این امر هم این است که مردم ناراضی نشوند. الان ما در حال رفتن به استقبال انتخابات در هشتاد وپنج روز آینده هستیم آیا رضایت در مردم وجود دارد؟

{$sepehr_media_18628420_400_300}
باید به مردم بگوییم شرکت در انتخابات، حق مشارکت در تعیین سرنوشتشان است

وقتی بسیاری از اقداماتی که دولت در حال انجام آنهاست را مرور می‌کنیم صاحب نظران خوشحال هستند. جهت گیری‌های دولت در سیاست خارجی، روابط منطقه‌ای و روابط با همسایگان، افزایش مبادلات تجاری، افزایش فروش نفت و... اقدامات مثبتی بوده است، اما مردم می‌خواهند نتیجه این اقدامات را در زندگی روزمره خود ببینند.

مشکل گرانی افسار گسیخته است و این مردم را رنج می‌دهد و اگر این رنج تا انتخابات تداوم داشته باشد ممکن است که بر حضورشان موثر باشد؛ لذا مقام معظم رهبری در ابتدای سال بر روی کنترل تورم تاکید داشتند، به عنوان یک شعار محوری.

در دیدار هفته دولت شهریور امسال با مقام معظم رهبری آقای رئیسی یک گزارش مفصلی را از اقداماتی که دولت انجام داده بود در حوزه‌های زیرساختی به ایشان ارائه کرد؛ در اینجا مقام معظم رهبری فرمودند شما این غبار گرانی را کنار بزنید تا مردم اقدامات بزرگ شما را ببینند.

من در سخنرانی خود اعلام کردم که دولت در مشارکت مردم سهم دارد، در انتخابات سهم دولت هم غبار زدایی از گرانی است. البته دولت در چند ماه گذشته اقداماتی را انجام داده است. ثبات قیمت ارز، ثبات در مسکن، و برخی از اقدامات دیگر نوید بخش است، اما تا رسیدن به سفره مردم هنوز فاصله زیادی مانده است، بنابراین دولت مولفه مهم دیگری است که سهم، نقش و وظیفه دارد در آوردن مردم پای صندوق رای.

در برخی از دولت‌ها وقتی در دوره نخست دولت مردم به رضایت رسیدند و احساس کردند که دولت در حال کار است و آثار کار دولت را نیز در سفره‌های خود دیدند برای دوره دوم حدود ۸۵ درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند، زیرا از دولت راضی بودند؛ بنابراین سهم دیگر هم مربوط به دولت است.

همانگونه هم که عرض کردم دشمنان بیکار ننشستند و فتنه سال قبل را که ایجاد کردند هدفشان این بود که ناآرامی‌ها تا اسفند امسال ادامه یابد و میوه‌های این فتنه را در انتخابات بچینند که به لطف خدا این اتفاق رخ نداد و مردم در ۲۲ بهمن سال قبل با آمدن به میدان بساط فتنه را جمع کردند و در سالگرد هم اتفاقی رخ نداد. الان نیز احزاب، شخصیت‌های سیاسی، دولت و .. در انتخابات سهم دارند.

معتقدم که باید با مردم حرف بزنیم. ما باید به مردم بگوییم که شرکت در انتخابات یک حق مشارکت در تعیین سرنوشتشان است، ما این حق را در دوره شاه نداشتیم و هرکس که از بالا مدنظر بود نامش از درون صندق‌های رای خارج می‌شد.

امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی این حق را برای مردم تعیین کردند و بعد هم فرمودند که میزان رای مردم است نه تصمیم حکومت و دولت. به مردم گفتند که گزینه خود را انتخاب کنید و اگر نتوانستید از اهلش بپرسید، یعنی این فضا را ایجاد کردند و دلیلش هم این است که در ۴۳ سال قبل دولت‌های مختلفی در ایران بر سر کار آمدند. دولت اصولگرا، دولت اصلاح طلب، اعتدال و ... بر سر کار آمدند که نشان دهنده این است که مردم تعیین کننده هستند.

گاهی در کل فضای جامعه در یک انتخابات ریاست جمهوری اینگونه مطرح می‌شد که قطعا فلانی رئیس جمهور خواهد شد، اما وی انتخاب نشد، زیرا مردم به وی رای ندادند که نشان از این دارد که مردم حق دارند.

ما عرضمان به مردم این است که مردم عزیز ما نباید بگذاریم این حق را از ما بگیرند. ما حق انتخاب داریم و باید سرنوشت خود را خود تعیین کنیم. البته که ممکن است شرایطی ایجاد شود که ناراحت باشیم و از اوضاع و از مسئولان گله داشته باشیم. ما در جایی که ناراحتیم باید فریادمان را بزنیم و در جایی هم که حقمان است و تکلیفمان است و در حد وجوب شمردند رای دادن را. مقام معظم رهبری در این باره فرموده اند که حتی اگر من را هم قبول ندارید در انتخابات شرکت کنید.

{$sepehr_media_18628442_400_300}
در حال حاضر روی لیست مستقل شورای وحدت کار می‌کنیم

درباره فعالیت‌های انتخاباتی شورای وحدت توضیح دهید

منوچهر متکی: شورای وحدت تقریبا عمر ۳ ساله دارد و ما در سال ۱۳۹۹ مثلثی را که یک ضلعش احزاب، ضلع دیگرش اقشار و ضلع دیگرش روحانیت هست را ساماندهی کردیم و با حدود ۴۰ حزب و قریب به ۲۰ قشر به اضافه روحانیت شورای وحدت ایجاد شد و خیلی سریع در استان‌های مختلف کشور شاخه‌های شورای وحدت ساماندهی شد؛ ما امروز در بسیاری از استان‌های کشور شورای وحدت داریم.

شورای وحدت در ساختار کشوری خود یک هیات عالی دارد که نمایندگان احزاب، اقشار و روحانیت در آن حضور دارند و یک مجموعه ۱۵ نفره است و در استان‌ها ما یک پارلمان استان داریم که بین ۶۰ تا ۷۰ نفر هستند و یک شورای مرکزی دارند که تعداد آن حدود ۲۱ نفر است که آن‌ها هم منتخبان احزاب، اقشار و روحانیت هستند که جمع شورای وحدت را شکل می‌دهد.

بعد از تاسیس در سال ۹۹ بلافاصله آرایش انتخاباتی گرفتیم و وارد انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری شدیم. ما از همان ابتدا بر روی آقای رئیسی به وحدت رسیدیم در حالی که سایر مجموعه‌ها افراد دیگری را مدنظر داشتند که البته نیرو‌های ارزشی و اصولگرا همان شبی که آقای رئیسی ثبت نام کردند بیانیه دادند و وی را به عنوان نامزد خود انتخاب کردند.

ما تمام تلاش خود را برای انتخابات کردیم و حدود ۱۵۰ هزار حکم ستاد مردمی در سراسر کشور صادر کردیم و خوشحالیم که آقای رئیسی انتخاب شدند و ما از ریل گذاری اشتباه دولت قبلی نجات پیدا کردیم.

آقای رئیسی نسبتشان با مقام معظم رهبری شبیه به نسبت به مقام معظم رهبری با امام خمینی (ره) است. یعنی دیگر در کشور حتی اگر بی بی سی بیاید یک صفحه درست کند که حر‌فهای رئیس جمهور و مقام معظم رهبری در تعارض با هم باشند را شاهد نیستیم و هرگز کسی این تلقی را ندارد که رئیس جمهور با رهبر معظم انقلاب زاویه دارد.

جهت گیری‌های درست در سیاست خارجی تا همین تحولات جدیدی که در زمینه غزه در کشور ما ایجاد شد نشان داد که سیاست کشور ما یک سیاست مدبرانه، هوشمندانه تحت لوای نگاه رهبر معظم انقلاب ساماندهی شده است.

صحبتهای انتخاباتی سخنگوی شورای وحدت

ما به عنوان مجموعه‌ای که برای آقای رئیسی بیشترین فعالیت را داشته ایم وظیفه خود می‌دانیم که در جایگاه‌هایی که نقدی وجود دارد منعکس کنیم و هم با کارگزارن نظام و هم با مردم در میان بگذاریم؛ لذا ما سه کلمه شعاری حمایت، رصد و نظارت و نقد را اساس تعامل با دولت قرار دادیم و این اقدام را در سه سال گذشته انجام داده ایم.

در دو سال گذشته اقدامات تشکیلاتی را انجام دادیم و از حدود دو ماه قبل نیز به شورای وحدت در سراسر کشور ابلاغ کردیم که مجددا آرایش انتخاباتی بگیرند. 

ما برای انتخابات شورای وحدت درست نکردیم بلکه شورای وحدت یک مجموعه دراز مدت است که انسجام تشکیلاتی اساس کار ماست. با همان سه محور احزاب، اقشار و روحانیت جلو می‌رویم. به موضوع روحانیت تاکید داریم، زیرا محور چهره‌هایی است که با اسلام زندگی کرده اند. ما اگر در قرائت‌های مختلف از اسلام دچار مشکل شویم چه کسی باید بگوید کدام قرائت درست است؟ معتقدم که روحانیت چنین جایگاهی دارد. یعنی در راس ولایت، مراجع و بعد روحانیت هشیار و بیداری که در جامعه ما حضور دارند. ما از این زاویه روحانیت را به عنوان بخش مهمی از شورای وحدت در نظر گرفتیم.

در انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز که خود یکی از مبلغان آقای رئیسی بود شورای وحدت و جامعه روحانیت مبارز ستاد مشترک داشتند برای فعالیت‌های آقای رئیسی، اما بعد از انتخابات که به سراغ تشکیلات و سازماندهی رفتیم نسبت جامعه روحانیت مبارز با شورای وحدت اینگونه تعریف شد که نقش و ارتباطش بر اساس هدایت، نظارت و داوری باشد.

جامعه روحانیت مبارز جزئی از شورای وحدت نیست، زیرا ما ذیل جامعه روحانیت مبارز هستیم. اما نمایندگان روحانیت در شورای وحدت حضور دارند.

می‌توان در عین تکثر، وحدت داشت/ احزاب باید جدی گرفته شوند

همچنین معتقدیم که احزاب باید جدی گرفته شوند. ماه‌های نخستین پیروزی انقلاب شهید بهشتی به تاسیس حزب جمهوری اسلامی اقدام کردند و این نیاز به سرعت در کشور جا افتاد. ما نیز در استان‌ها ثبت نام کردیم و به عنوان یک مجموعه فراگیر در کشور این حزب را راه اندازی کردیم.

در سال ۶۶ بنا به دلایلی حزب جمهوری اسلامی تعطیل شد. ما نگاهمان این است که براساس همان الگو شورای وحدت را تاسیس کردیم. اگر جایی نظام به ما نیاز داشت وظیفه ما این است که با تمام توان خود در خدمت نظام باشیم

ما معتقدیم که در عین تکثر می‌توان وحدت داشت و از همین رو نیز ما یک حزب درست نکردیم بلکه از ۴۰ حزب دعوت کردیم که به میدان بیایند و علی‌رغم اینکه احزاب متفاوتی هستیم، اما وحدت نظر در موضوعات کلان کشور داریم. در موضوعات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی دفاعی و... در این حوزه‌ها مجموعه شورای وحدت در سطح کشور باید به وحدت برسند.

در انتخابات مجلس شورای وحدت احزاب تشکیل دهنده و اقشارش تکلیف اعتقادی، شرعی و ملی خود می‌دانند که در اجابت ندای رهبری و در تحقق آموزه‌های امام خمینی (ره) انتخابات را سرمایه انقلاب اسلامی معرفی کنیم و تبلیغ و تبیین داشته باشیم.

انتخابات افتخار و مظهر جمهوری اسلامی ایران است. انتخابات مظهر جمهوریت نظام است. ضمن اینکه به اسلامیت نظام محوریت تصمیم گیری در کشور است، اما در همین ساختار‌های جمهوری اسلامی اعلام شده است که همه باید به وسیله مردم انتخاب شوند. این وظیفه اول ماست و همه به آن پایبندیم. نیرو‌های ارزشی معتقد به نظام نیز هرگز نگفتند که ما در انتخابات شرکت نخواهیم کرد. ما توصیه مان به دیگر احزاب هم این است که نسبت به نظام این تعهد را داشت.

نظر متکی درباره انتخابات مجلس

مگر می‌شود حزبی از وزرات کشور مجوز بگیرد و بعد اعلام کند انتخابات را تحریم خواهد کرد!

شما حزب خود را تشکیل دادید تا در فعالیت‌های سیاسی کشور حاضر باشید. مگر میشود حزبی از وزرات کشور و دولت مجوز بگیرد و بعد اعلام کند که انتخابات را تحریم خواهد کرد. فلسفه وجودی خود را نفی میکنند؛ بنابراین توصیه دوم ما این است که سایر تشکل‌های سیاسی نیز همین نگاه را به نظام داشته باشند.

ما از نظام نباید انتظار داشته باشیم که به ما خدمات دهد و برای ما ظرفیت سازی کند. اگر جایی نظام به ما نیاز داشته وظیفه ما چیست؟ وظیفه ما این است که با تمام توان خود در خدمت نظام باشیم. امام خمینی (ره) این مردم را شناخت به همین دلیل نیز فرمودند که مردم ما از مردم زمان رسول الله (ص) بهترند.

شورای وحدت در انتخابات گفتمانش مبتنی بر سه کلام مردم محوری، گام دوم و تحول خواهی است که گام دوم و تحول خواهی از بیانات مقام معظم رهبری استخراج شده است و مردم محوری هم یعنی ما در شورای وحدت معتقدیم که باید نگاهمان به مردم باز تعریف شود.

ما معتقدیم که مردم رکن رکین انقلاب هستند و تفاوت قیام ۱۵ خرداد در سال ۴۲ و ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ در بودن مردم و یا نبودنشان است. در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ هدف قیام اسلام بود و رهبر قیام نیز امام خمینی (ره) بود در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ نیز هدف قیام اسلام بود و رهبری قیام بر عهده امام بود تفاوتش هم این بود که در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ همه مردم به صحنه نیامدند، اما در ۲۲ بهمن سال ۵۷ همه مردم به صحنه آمدند با همه باورها، سلیقه‌ها، قومیت و... همه حاضر بودند. زمانی که امام خمینی (ره) از دنیا رفت ما مجدد شاهد حضور همه اقشار جامعه بودیم. در شهادت شهید سلیمانی نیز شاهد بودیم که همه آمدند.

شوای وحدت معتقد است که باید نگاهمان را به مردم بازتعریف کنیم وگرنه این مردم خوبند. امام خمینی (ره) این مردم را شناخت. مقام معظم رهبری نیز این مردم را شناختند. به همین دلیل نیز امام خمینی (ره) فرمودند که مردم ما از مردم زمان رسول الله (ص) بهترند.

{$sepehr_media_18628437_400_300}

از حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات حمایت می‌کنیم

امام (ره) مبالغه نمی‌کردند و آنچه به آن باور نداشت را بر زبان نمی‌آورد بلکه عمیقا باور داشت. این شناخت متقابل بود یعنی هم مردم امام را می‌شناختد و هم امام خمینی مردم را می‌شناخت. الان اگر ما به عنوان مردم در جایی دچار مشکل می‌شویم به سبب نداشتن همین شناخت متقابل است. هیچکس از مسئولان انتظار ندارد که صد در صد کار را انجام دهند، زیرا ما موانع بسیاری داریم، اما اگر به مردم توضیح دهیم و اشتباهات خود را بپذیریم و عذر خواهی کنیم آن زمان مردم اعتمادشان از دست نخواهد رفت.

شورای وحدت این اعتقاد را دارد و در بخش بعدی هم فعالیت‌های انتخاباتی است که این فعالیت‌ها تشکیلاتی، ساختاری و تبلیغاتی برنامه ریزی می‌شود. هر هفته هیات‌های عالی‌مان در حال برگزار شدن است. رئیس ستاد انتخابات تهران را آقای بیادی انتخاب کردیم و تیم انتخاباتی را برای کمک به وی معین کردیم و جلسات منظمی دارند.

معتقدیم که در هشتاد و پنج روز آینده باید با تمام توان به میدان بیاییم. انتخابات امسال مورد توجه همه قرار دارد و باید دشمن شکن باشد. انتخابات امسال باید امیدآفرین باشد. دشمن شکنی را مردم انجام می‌دهند و امیدآفرینی را دولت انجام می‌دهد؛ این دو رسالتی است که مردم و مسئولان برعهده دارند. ما در دو سه ماه آینده از دولت می‌خواهیم که با تشکیل اتاق فکر‌های قوی و کارشناس این مخمصه را حل کند.

در سفر رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد کلمه گرانی را بر زبان آوردند در حالی که مسئولان این کلمه را بر زبان نمی‌آوردند و اینکه رئیس جمهور این کلمه را بر زبان آورد یعنی دولت قبول دارد که گرانی یک مشکل است. 

در اقتصاد کشور‌ها بزرگترین مصیبت گرانی افسار گسیخته است و مصیبت بدتر این است که مردم حس کنند کسی نمی‌تواند در برابر این گرانی افسارگسیخته بایستد. امیدواریم تلاش‌های دولت و مسئولان در این زمینه به ثمر برسد.

ما به زودی روسای ستاد‌های انتخاباتی خود را در استان‌های مختلف تعیین خواهیم کرد. شورای وحدت ما در استان‌ها آرایش انتخاباتی گرفته اند و در ساختاری که تدوین کردیم این‌ها را تصویب کردیم و به استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد. 

به عنوان یک وظیفه ملی و دینی با نشاط کامل به سمت انتخابات خواهیم رفت و صادقانه به مردم عزیز می‌گوییم که شورای وحدت با این شاکله‌ای که در کشور ایجاد کرده است متواضعانه از مردم عزیز میخواهد که نه به حرف ما و مسئولان بلکه به ندای امام خود پاسخ دهید.

امام هشتاد سال یک کلمه از خود به زبان نیاورد بلکه از اعتقاد و مردم خود صحبت کرد. امام حق استقلال بر مردم دارد، زیرا ما یک کشور وابسته بودیم. بزرگترین مقام کشور ما یعنی شاه از خود اختیاری نداشت و باید سفرای انگلیس و آمریکا در تهران به او دستور میدادند که چه اقدامی انجام دهد.

این استقلال را امام به ما دادند که البته این استقلال را باید در اقتصاد در فرهنگ، حوزه نظامی و... نیز محقق کنیم. جهت گیری درست باید داشته و افراد کار بلد را در راس کار داشته باشیم.

اگر پروژه‌ای به نام بازدارندگی دفاعی کشور در سی سال گذشته به نتیجه رسید به این دلیل بود که مدیر این پروه مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا بودند. آدم‌های کار بلدش امثال حسن طهرانی مقدم و سردار حاجی زاده‌هایی که ادامه دهنده راه این شهید هستند. امروز به این دلیل در دنیا کسی جرات نمی‌کند به ایران چپ نگاه کند. علیرغم زوزه‌هایی که فرماندهان نظامی در شروع جنگ طوفان الاقصی علیه ایران کشیدند، اما در نهایت جرات نکردند تهدیدات خود را عملی کنند، به سبب قدرت بالای بازدارندگی ایران است. زیرا به خوبی می‌دانند اگر بخواهند کوچکترین تهدیدی علیه امنیت ایران کنند با چه پاسخی مواجه خواهند شد.

ما این اقتدار را میتوانیم در حوزه صنعت و خودرو نیز داشته باشیم به شرط اینکه جهت گیری درستی داشته باشیم و افراد کار بلد را بر سر کار بگذاریم.

خواهشمان از مردم این است که برای ارج نهادن از امامی که هیچ چیز برای خودش نداشت و هیچ چیز با خود نبرد، در انتخابات شرکت کنند ما یک یا حسین دیگر باید بگوییم تا انشاالله مردم‌مان سرفراز باشند و تکلیف جدی تری برای مسئولان ایجاد کند. همیشه مردم سهم خود را در انقلاب پرداختند مسئولان کم آوردند که انشالله مسئولان مان هم قوی‌تر در عرصه حاضر شوند.

{$sepehr_media_18628432_400_300}

کارنامه مجلس یازدهم قابل دفاع نیست

ارزیابی شما از مجلس یازدهم چیست؟

منوچهر متکی: مجلس یازدهم را در مواضع سیاسی و مسائل مهم کشوری یک مجلس انقلابی میدانیم و این هم نظر کارشناسی من است و هم کلام مقام معظم رهبری که دوبار لفظ انقلابی را برای مجلس یازدهم تکرار کرد و ما نیز این فرمایش ایشان را بر روی چشم میگذاریم. مصادیق انقلابی بودن در مجلس را هم میشود نام ببرم، اما این امر منافاتی ندارد با اینکه کارنامه این مجلس قابل دفاع نیست.

بعد از بیان این کلام تعدادی از نمایندگان مجلس که با آن‌ها در ارتباط بودم و در این زمینه از من سوال پرسیدند در ابتدا به آنها گفتم در این مدت که تقریبا هم زمان با عمر این دولت است یعنی سه سال حدود ۲۰ هزار تومان به قیمت ارز افزوده شد. در این مدت نتوانستید گرانی‌ها را کاهش دهید و الان هم اگر از مردم نظرخواهی کنید می‌بینید که درصد مشارکت مردم در انتخابات زیاد بالا نیست. اگر هم از مردم درباره این مجلس نظرخواهی شود قطعا تایید نخواهند کرد. آیا مردم فرقی بین دولت و مجلس قائلند گفتند نه؛ بنابراین اگر واقعا وضعیت این است اگر من هم این حرف را نمیزدم شما باید این نقد را مطرح می‌کردید تا مردم بگویند دلمان خنک شد که یک نفر حرف ما را زد.

من حرف فضای جامعه را زدم و نگاه من این است که مجلس ما کارنامه موفقی ندارد. درباره دولت هم نگاه شورای وحدت را گفتم که نگاه ما نسبت به دولت حمایت، رصد و نظارت به همراه نقد است همراه با پیشنهاد.

{$sepehr_media_18628444_400_300}

اگر مسئولان اقتصادی در چند ماه آینده خواسته مردم را برآورده نکنند و مردم با گله گرانی پای صندوق‌های رای بروند، باید برکنار شوند

مجلس دوازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

منوچهر متکی: مجلس دوازدهم باید اشکالاتی که به مجلس یازدهم بود را رفع کند. مجلس باید در کنار دولت و در جهت دهی پروژه‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مورد نیاز کشور کمک کند و قوانین مربوطه را تصویب کند.

سال‌های سال است که سخن از قطار سریع السیر در کشور می‌شود. گاهی میلیون‌ها نفر به زیارت مشهد مقدس می‌روند؛ مصیبت است با وسیله‌هایی که می‌روند. اگر مجلس موانع را برای دولت برطرف کند و حمایت کند که دولت چند خط قطار سریع السیر در کشور را در برنامه‌های خود بگنجاند به عنوان یک اولویت رضایت مندی بسیاری را در جامعه ایجاد می‌کند که شما یک مسیر یازده الی دوازده ساعته را بتوانید به فاصله چند ساعت تهران تا مشهد و سایر مسیر‌ها را طی کنید. این یک کار خدماتی برای کشور است و در برنامه ریزی‌های اساسی نیز این اقدامات میتواندصورت بگیرد.

برای مثال ساختار بانکداری ما مریض است؛ تا کجا باید داد مراجع درآید؟ همین الان مشکلات اقتصادی داریم. در دنیا هم گرفتار گرانی میشوند و اتاق فکری قوی تشکیل می‌دهند، خبره‌های خود راجمع می‌کنند و برایش راهکار تعریف می‌کنند. برزیل از بدهکار‌ترین کشور‌های دنیا بود، زیرا فرمول‌های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را عمل میکرد، اما بعد‌ها راهکار خود را در پیش گرفت و امروز جز ۵ اقتصاد بزرگ بریکس در دنیا نقش آفرین است.

پیمانکاران برزیلی در بزرگترین پروژه‌های بین المللی دنیا حضور دارند. اعتقاد شخصی ما این است که اگر مسئولان اقتصادی دولت ما در چند ماه آینده خواسته مردم را برآورده نکنند و مردم با گله گرانی پای صندوق‌های رای بروند حتما باید برکنار شوند.

شاهد این هستیم که در جریان اصولگرایی ائتلاف‌های متعدد در حال فعالیت هستند؛ اعم از شورای وحدت، شورای ائتلاف و... علت این موارد چیست؟ درباره لیست انتخاباتی شورای وحدت هم توضیح دهید

منوچهر متکی: باید فضای انتخاباتی و آرایش جریانات سیاسی را در انتخابات رصد کنیم که در حال انجام این کار هستیم این رصد تا دی ماه میتواند تداوم داشته باشد، چنانچه برخی که اندیشه اش را دارند نامهربانانه با انتخابات برخورد کنند و در انتخابات حاضر نشوند یا حداقل حضور اعلامی نداشته باشند و مردم را تشویق به حضور در انتخابات نکنند. ممکن است جریان اصلاحات برخوردی که در دوره قبل ریاست جمهوری انجام دادند را تکرار کنند و حضور پیدا نکنند اگرچه که در دوره قبل دو نامزد نیز داشتند، اما اگر این برخورد حاکم شود از نظر ما رقابت نیرو‌های ارزشی اشکالی ندارد و از هر لیستی رای بیاورند میتوانند وارد مجلس شوند، اما اگر این فضا تغییر کند و رقابت جدی‌تر شد و سلیقه‌های مختلف در انتخابات حاضر شدند در این صورت از نظر شورای وحدت رسیدن به فهرست واحد در بین نیرو‌های ارزشی قابل توجیه و دفاع است؛ اما این نتیجه گیری نباید منحصر به شورای وحدت باشد و دیگران هم باید به این ضرورت برسند و باید خود را در این فهرست ببینند.

{$sepehr_media_18628425_400_300}

جریانهای سیاسی بدقلقی نکنند و وارد چانه‌زنی برای افرادی که مشکل صلاحیتی دارند، نشوند

ما در حال حاضر برنامه ریزی مان برای نامزد‌های خودمان است یعنی ما در حال حاضر در تهران نامزد‌های مختلف را داریم رصد می‌کنیم و برخی از آن‌ها ملاقات‌های خود را با شورای وحدت شروع کردند. ما با تهیه لیست مستقل شورای وحدت در حال کار هستیم مگر اینکه شرایط تازه‌ای ایجاد شود.

سر لیست احتمالی شورای وحدت چه کسی است؟

منوچهر متکی: هنوز مشخص نیست، زیرا هنوز لیست سی نفره مشخص نشده است.

به نظر شما مردم تا چه میزان از لیست شورای وحدت استقبال خواهند کرد؟

منوچهر متکی: ما امیدواریم که همه جریانات سیاسی در انتخابات حاضر شوند، در عین حال بدقلقی هم نکنند و وارد چانه زنی برای افرادی که مشکل صلاحیت دارند نشوند. افرادی هم که مشکل صلاحیتی ندارند و رد صلاحیت شده اند می‌توانند این موضوع را پیگیری کنند. در هیات‌های اجرایی هم از اصولگرایان و هم از اصلاح طلبان افرادی بوده اند که رد شده اند و می‌توانند این موضوع را پیگیری کنند، اما در نهایت احساس تکلیف نسبت به نظام و مردم داشته باشند.

حضور در انتخابات هم یک محک برای جریانات سیاسی است و هم مردم که همواره در این زمینه‌ها خود را ثابت کرده اند. ما امیدواریم که شرکت کنند؛ الان نمیتوانم قضاوت کنم.